میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۷
 
 
گزارش تحلیلی از روند انتخاب شهردار تهران
نجفی شهردار تهران نخواهد شد، حقانی، حناچی یا ستاری فر؟
نجفی شهردار تهران نخواهد شد، حقانی، حناچی یا ستاری فر؟
 

پس از ۸۰دقیقه پر ابهام درجلسه روز پنجشنبه شورای شهرتهران؛ در ظاهراجماع بر نجفی انجام شد؟ بعنوان شانزدهمین شهردار تهران انجام شد؛ اما مسائل پشت پرده دیگری وجود دارد که گویای این است که نجفی شهردار تهران نخواهد شد!؟
روزپنجشنبه روز پراسترس و پر اضطرابی برای اعضای جدید شورای شهر تهران بود. آنها چهار نامزد مدعی شهرداری داشتند. نجفی، مهرعلیزاده ،کولایی و مرعشی.
در همان ابتدای جلسه مرعشی انصراف خودش را اعلام کرد. پس از آن الهه کولایی تنها زن مدعی شهردارشدن در یک کلام دوپهلو گفت: «راهی جز انصراف برایم نمانده است»، این حرف کولایی نشان داد بر خلاف اینکه اصلاح‌طلبان همواره مدعی حقوق زنان و برابری آن‌ها با مردان برای بدست آوردن پست‌های مدیریتی هستند شرایط را به گونه‌ای مدیریت و طراحی کردند تا این فعال اصلاح‌طلب راهی جز انصراف نداشته باشد.
لحظات حساس و نفسگیر از این به بعد شروع می‌شود. منابع موثق در شورای شهر که نخواستند نامشان فاش شود از مخالفت دیگر ارکان نظام با شهردار شدن نجفی سخن به میان آوردند و از اینجا به بعد بود که اصلاح‌طلبان بر سر دوراهی انتخاب ماندند.

نجفی ۱۲ رای مهرعلیزاده ۹رای
بنا به گزارشهای واصله از درون شورا، براساس رای‌گیری استمزاجی روز پنجشنبه مشخص شد که نجفی ۱۲ رای و مهرعلیزاده ۹ رای دارند. با انصراف مهرعلیزاده ظاهراً اعضا نفس راحتی کشیدند و تصمیم بر این شد که اعلام کنند نجفی با اجماع کامل اعضا بعنوان شانزدهمین شهردار تهران انتخاب شد و البته بدون برگزاری رای‌گیری!

دم خروس!!
بعد از۸۰ دقیقه نفسگیر در حالی که خبرنگاران نیز منتظر اعلام نتیجه انتخابات شورای شهر بودند، مرتضی‌الویری بعنوان رئیس شورا به میان خبرنگاران آمد و گفت: «رأی‌گیری امروز به این معنی نیست که نجفی شهردار شده است. تلقی من این است که در روز نخست پنجمین دوره شورای شهر تهران، ری و تجریش، آقای نجفی همین تعداد رأی را کسب کند، اما تا آن زمان ایشان کاندیدای نهایی تصدی این پست هستند.وی افزود: ممکن است در این مدت نظرات و یا چهره‌های دیگری وجود داشته باشند. ازطرف دیگرمحمد علیخانی نیز به خبرنگاران گفت: صراحتاً مي‌گويم،هنوز هم شهردار شدن نجفی قطعی نيست!

چرا شهرداری نجفی قطعی نیست؟
حال شهروندان تهرانی و نمایندگان رسانه‌ها از خود می‌پرسند که اگر نجفی در پی اجماع اکثریت اعضای شورای شهر انتخاب شده است، پس اظهارات فردی همچون الویری با آن سوابق سیاسی و علیخانی که تاکید می‌کند هنوز شهرداری وی قطعی نیست و ممکن است افراد دیگری تا روز یکم شهریور باز مطرح شوند مبین چیست و چرا چنین اظهاراتی پس از انتخاب شهردار بیان شده است ؟ اینجاست که باید بگوییم؛
۱-اظهارات افرادی که شهردار شدن نجفی را قطعی نمی دانند تایید کننده این مهم است که هنوز مخالفت‌های جدی با شهردار شدن نجفی پا برجاست و رفع نشده است.
۲-اعلام نام نجفی برای شهرداری با دو هدف انجام شده است که اصلاح‌طلبان بخواهند مخالفین نجفی را در برابر عمل انجام شده‌ای قراردهند و از طرف دیگر به مردم بگویند شهردار ما نجفی بود و اگر نجفی تغییر کرد ناکارآمدی‌های بعدی خود را متوجه عدم حضور نجفی در شهرداری کنند.
۳-در صورتی که نجفی شهردارنشود گزینه‌های بعدی که مطرح خواهند شد محمد حقانی، پیروز حناچی و محمد ستاری فر از دیگر گزینه‌های جدی شهردارشدن هستند!
۴-از طرف دیگر آگاهان سیاسی می‌گویند این بی‌توجهی شورا و نجفی به توصیه‌های مخالفین، در واقع یک سناریو «محللی» است که کارگزاران سازندگی در خفا به مرحله اجرا درآوردند تا طی روزهای آینده نجفی کنار برود و پس از آن کارگزاران بتوانند محسن هاشمی را بعنوان شهردار انتخاب کنند و در این نقش نجفی بعنوان یک محلل بوده است!

دیگر اصلاح‌طلبان چه گفتند؟
از طرف دیگر رسانه‌های اصلاح‌طلب و نزدیکان به خانواده هاشمی روز ۱۸مرداد مطالبی نوشتند که مبین تحلیل بالاست.سایت انتخاب که از نزدیکان به خانواده هاشمی و کارگزاران است روز چهارشنبه در گزارش تحت عنوان «شهرداری تهران بر سر چهار راه چه کنم؟» می‌نویسد: «نخست انتخاب محمد علی نجفی به عنوان گزینه مشترک دو حزب اتحاد ملت و کارگزاران برای شهرداری تهران است، نجفی که تاکنون محتمل‌ترین گزینه شهرداری در رسانه‌ها بوده است با دو چالش مواجه است، چالش تعامل با حاکمیت و نهادهای انتصابی که ظاهراً چندان نسبت به وی نظر مساعدی ندارند و ممکن است مشکلاتی برای نجفی در این رابطه ایجاد شود و مخالفت طیف مستقل واقلیت شورا با وی.
گزینه دوم انتخاب حسین مرعشی است که با توجه به اظهارات نجفی مبنی بر عدم انتساب حزبی، به عنوان گزینه حزب کارگزاران می‌تواند مطرح شود، وی قبلا اعلام کرده بود از رقابت با نجفی خودداری خواهد کرد اما اکنون برنامه خلاصه‌ای را به شورای پنجم ارائه کرده و ممکن است امروز بعنوان گزینه کارگزاران مطرح شود، مرعشی اگر چه مشکل تعامل با حاکمیت و نهادهای انتصابی را شاید بیش از نجفی دارا باشد اما طیف مستقل شورا نسبت به وی نظر منفی ندارد و در عوض همراهی حزب اتحاد با نجفی کمتر از مرعشی است.
گزینه سوم انتخاب مهرعلیزاده به عنوان شهردار است، مهرعلیزاده مدعی است که بهترین تعامل را با حاکمیت دارد اما روابط وی با دولت ضعیف‌تر از نجفی و مرعشی است، وی در انتخابات مجلس رد صلاحیت شده بود، اما برای انتخاب به عنوان شهردار، بیشترین تحرک و فعالیت و هزینه را در ماههای اخیر نسبت به سایر گزینه‌ها داشته است. از مهرعلیزاده اقلیت مستقل شورا حمایت می‌کند.
اما حالت چهارم عدم انتخاب شهردار از میان گزینه‌های خارج از این افراد است که توسط مجید فراهانی عضو شورای پنجم مطرح شده است، در این شرایط اگر شورا به این نتیجه برسد که نجفی و مرعشی که امکان رأی‌آوری دارند، قابل تایید توسط نظام نیستند و مهرعلیزاده و کولایی نیز قادر به کسب حداقل ۱۱ رای نباشند، امکان دارد شورا در فرایند فعلی خود تجدید نظر کرده و گزینه جدیدی را به این افراد اضافه کند.
اما در شرایط فعلی، امکان اینکه نجفی با بی‌توجهی به توصیه‌های که شده، در صحنه حضور یابد، محتمل‌ترین گزینه و یا اینکه با حضور مرعشی در رقابت با وی و داشتن سبد رای مشابه، مرعشی کاندیدا شود، دومین احتمال محسوب می‌شود.

واکنش منفی بدنه شهرداری تهران
یکی از مشکلات پیش روی نجفی در شهرداری اظهارات تند وی علیه مدیران شهرداران و بعضا پرسنل شهرداری بود.
نجفی در بیان برنامه‌هایش از عدم ضرورت وجود روزنامه همشهری، زیاد بودن پرسنل شهرداری، تاکید بر فساد نهادینه شده و عمق یافته در شهرداری و وجود لغزشگاههایی برای مدیران شهرداری سخن گفته بود که این اظهارات وی موج شدیدی از واکنش‌های تندی علیه نجفی در بدنه شهرداری ایجاد کرده است که بعید است در صورت انتخاب نجفی این بدنه با وی همکاری لازم داشته باشند.
به هرحال تا روز یکم شهریور که شوراها رسماً آغاز به کار خواهند کرد،‌ زمان زیادی نمانده است و اعضای شورای شهر تهران هنوز درگیر استرس و دلواپسی‌های خود برای انتخابشان هستند. قطعا با توجه به آنچه که شرحش در بالا آمد اگرنجفی هم شهردار بماند روزهای خوبی در خیابان بهشت ندارد و این اعضای شورای شهرهستند که باید پاسخگوی انتخابشان و ناکارآمدی او در برابر شهروندان تهرانی باشند. 

نویسنده: فرهاد خادمی

کد مطلب: 100445
 
Share/Save/Bookmark