میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
مسکو از سفارت آمریکا خواست تعداد دیپلمات‌هایش را کاهش دهد
واکنش عملیاتی روسیه به تحریم‌ها
واکنش عملیاتی روسیه به تحریم‌ها
 

هنوز زمان زیادی از سخنان پوتین مبنی بر پاسخ‌گویی روسیه به تحریم‌های آمریکا نگذشته بود که منابع خبری اعلام کردند دولت روسیه خواستار کاهش تعداد دیپلماتهای آمریکایی در این کشور شد.
این روزها تنشها میان روسیه و آمریکا شدت گرفته است چنانکه وزارت خارجه روسیه به سفارت آمریکا دستور داده تعداد دیپلماتهایش را از میزان فعلی به ۴۵۵ نفر کاهش دهد. روسیه همچنین دسترسی سفارت آمریکا به بعضی از ساختمانهایش را نیز محدود کرده است. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی و محدود شدن دسترسی سفارتخانه واشنگتن در مسکو به برخی ساختمان‌های آن، در واکنش به تصویب طرح تحریم‌های ضد روسی در مجلس سنای ایالات متحده است.
خبرگزاری فرانسه نیز این تصمیم روسیه را در واکنش به تصویب طرح تحریمهای مسکو در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا خوانده است. یک مقام وزارت امور خارجه روسیه پیش از این گفته بود که در صورت امضای قانون تحریم های ضدروسی از سوی ترامپ، مسکو به عنوان یکی از تدابیر ۳۵ دیپلمات آمریکایی را اخراج خواهد کرد.وی افزود: روسیه ممکن است مجموعه ویلایی سفارت آمریکا در منطقه «سربریانی بور» در نزدیک مسکو را نیز توقیف کند. زیرا تحریم های جدید ضدروسی بازپس گرفتن املاک دیپلماتیک روسیه در واشنگتن و نیویورک را غیرممکن خواهد کرد.
قانونگذاران آمریکایی اخیرا طرحی جامع را برای اعمال تحریمهای شدیدتر علیه ایران، روسیه و کره شمالی به تصویب رساندند. این درحالیست که کاخ سفید درباره تحریمها علیه مسکو چندان تمایلی ندارد و احتمال وتوی این طرح از سوی دونالد ترامپ وجود دارد. سفیر آمریکا در مسکو در واکنش به دستور وزارت خارجه روسیه مبنی بر کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی، به این موضوع شدیدا اعتراض کرد.
رئیس‌جمهور روسیه با «غیرقانونی» خواندن تحریم‌های مورد بررسی در کنگره آمریکا، گفت: چنین اقداماتی موجب تخریب روابط دوجانبه می‌شود. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به طرح کنگره آمریکا برای اعمال تحریم علیه این کشور واکنش نشان داد. وی گفت از آنجا که این تحریم‌ها قوانین داخلی ایالات متحده را به محیط بین‌المللی تعمیم می‌دهند، «از منظر حقوق بین‌الملل، کاملا غیرقانونی هستند.» رئیس‌جمهور روسیه گفت این اقدام واشنگتن، «کاملا غیرقابل قبول» است و آثار مخربی بر روابط دو کشور خواهد داشت. پوتین افزود: «اینکه روابط دو کشور دارد برای حل مسائل داخلی ایالات متحده قربانی می‌شود، مایه تأسف است.» پوتین با بیان اینکه آمریکا مدت‌هاست که تلاش می‌کند تا روسیه را تحریک کند، گفت: «ما صبور هستیم، اما بالاخره زمانی باید پاسخ داد. ما نمی‌توانیم گستاخی در برابر کشورمان را تحمل کنیم.». بنا به گفته یکی از مقامات عالیرتبه روسیه، در صورتیکه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه این کشور گسترش یابد، مسکو نیز پاسخ این اقدامات را خواهد داد.
خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد، این مقام روس به خبرنگاران گفت که روسیه احتمالاً تصمیم بگیرد به افزایش احتمالی تحریم‌های یکجانبه آمریکا پاسخ بدهد. این مقام روس که خواست نامش فاش نشود در پاسخ به اینکه آیا روسیه می‌تواند به این اقدامات آمریکا واکنش نشان دهد و آیا قرار است مسکو اقداماتی علیه واشنگتن تصویب کند، گفت که بله چنین اقداماتی امکانپذیر است.
لازم به ذکر است در ادامه جوسازی‌ها علیه روسیه، خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام کنگره و دو منبع آگاه گزارش کرد که نیروهای اطلاعاتی روسیه اوایل سال جاری میلادی از فیس‌بوک برای جاسوسی از کمپین انتخاباتی رئیس‌جمهور فعلی فرانسه استفاده کردند. بنا به گفته دو نفر از نمایندگان کنگره آمریکا و دو منبع آگاه، عوامل اطلاعاتی روسیه اوایل سال جاری میلادی از طریق ایجاد افراد جعلی در فیس‌بوک، تلاش خود را برای جاسوسی از کمپین انتخاباتی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به کار گرفتند.
در همین حال قائم مقام کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه تأکید کرد در صورت حمایت بروکسل از تحریم های ضدروسی جدید واشنگتن، پاسخ مسکو به آمریکا و اتحادیه اروپا بسیار شدید و قاطع خواهد بود.
«ولادیمیر دژاباروف»، معاون اول کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه امروز پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک»، اعلام کرد، «اگر اتحادیه اروپا از تحریم‌های روسیه حمایت کند، پاسخ روسیه نه تنها به امریکا بلکه به اتحادیه اروپا نیز آسیب خواهد رساند».این قانونگذار روس به رویکرد شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که علیه اقدام یکجانبه واشنگتن علیه روسیه سخن گفته بودند نیز اشاره کرده است و گفته که آنها نیز معتقدند این اقدام یکجانبه تأثیری منفی بر اقتصاد اروپا خواهد داشت.
در ادامه مقابله‌ها با آمریکا، چین و روسیه با توجه به افزایش تهدیدهای آمریکا، از تقویت همکاری های امنیتی میان خود خبر دادند. این همکاری در شرایطی تقویت می شود که دو کشور در آبهای منطقه ای و هچنین مسایل اقتصادی با تهدیدهای آمریکا روبرو هستند. «یانگ جیه چی» عضو ارشد شورای دولتی چین و «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه در جریان سیزدهمین دور نشست همکاری های راهبردی امنیتی در پکن خواستار گسترش مناسبات دو کشور شدند.
هر دو طرف گفتند که روابط دو کشور در بهترین شرایط تاریخی خود قرار دارد و آنها لازم است با همکاری مشترک از امنیت و منافع خود حراست کنند.آنها افزودند که دو کشور توافقنامه همکاری های جامع اقتصادی امضا کرده اند که باید به طور کامل اجرا شود و رهبران آنها در دیدار ماه جاری میلادی در روسیه در زمینه گسترش روابط توافقاتی داشته اند که باید مورد توجه قرار گیرد.همکاری برای تامین امنیت متقابل، افزایش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری و ارتقای سطح مناسبات از جمله توافقات دیگر در نشست راهبردی امنیتی پکن است.

کد مطلب: 100247
 
Share/Save/Bookmark