میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۸
 
 
ائتلاف آمریکایی - عربستانی بار دیگر مردم صنعا را به خاک و خون کشید
انتقام‌گیری سعودی از روزه‌داران
انتقام‌گیری سعودی از روزه‌داران
 

عربستان که این روزها با حقارت هدف قرار گرفتن نفت‌کش‌هایش در فجیره امارات و نیز بمباران تاسیسات نفتی‌اش در عملیات پهپادی یمنی‌ها مواجه شده، در ماه مبارک رمضان در مناطق شرقیه عربستان و یمن کشتارهای گسترده‌ای را آغاز کرده تا به نحوی انتقام شکست‌ها و رسوایی‌هایش را از مردم روزه‌دار این مناطق بگیرد.
عربستان که خود را محور جهان عرب و جهان اسلام می‌نامد نه حرمتی برای اسلام قائل است و نه برای عربیت و رسم و روسم آن. ماه مبارک رمضان براساس اصول اسلامی و عربی ماه عبادت و بندگی است که در آن جنگ و خون‌ریزی کنار نهاده می‌شود اما گویی برای سعودی این روزها معنایی ندارد و حتی کشتار روزه‌داران به هدف و برنامه آن مبدل شده است. سعودی که از پاسخ مقاومت به جنایاتش و هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی‌اش هراسان است و از گزارش عفو بین‌الملل مبنی بر سرکوب‌گری‌های آل‌سعود به خشم آمده، انتقام‌گیری از مردم روزه دار را محور برنامه‌هایش قرار داده است. وزارت بهداشت یمن در بیانیه‌ای از افزایش تعداد تلفات حملات صبح روز پنجشنبه ائتلاف سعودی به مرکز صنعاء، به ۷۷ کشته و زخمی خبر داد. «یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن گفت: پس از پایان عملیات نجات و انتقال اجساد، مشخص شد که ۷۷ نفر از شهروندان یمنی کشته و یا زخمی شدند.
وی افزود: «از این میان، ۷۱ نفر زخمی شدند که ۲۷ نفر از آنها کودک، ۱۷ نفر زن و ۲۷ نفر هم مرد هستند». حملات ائتلاف سعودی به صنعاء دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش یمن با پهپاد دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت «آرامکو» سعودی را هدف قرار داد. جنگنده‌های سعودی در شش حمله، دو پایگاه «الصمع و الفریجه» در شهرستان «ارحب» (واقع در استان صنعا) را هدف قرار دادند و سه حمله به «عطان»، ۵ حمله به مناطق مختلف «نقم»، دو حمله به منطقه «نهدین» و یک حمله به باغ «۲۱ سپتامبر» در شهرستان «الثوره» داشتند.
شبکه «المیادین» هم اعلام کرد، ائتلاف سعودی به یک منطقه مسکونی در خیابان «الرباط» حمله کرد و خودروهای اورژانس به سرعت در محل حاضر شدند. سعودی‌ها همچنین یک مرکز نظامی دیگر در منطقه «نقم» صنعا را هدف قرار دادند. درپی حمله ائتلاف سعودی به منطقه «الرقاص» واقع در مرکز صنعا تمام اعضای یک خانواده کشته شدند. منزل هدف قرار داده شده دقیقا در تقاطع دو خیابان «الرباط و الرقاص» و در مجاورت یک مدرسه قرار داشته است. سخنگوی جنبش انصارالله یمن حمله به غیرنظامیان را در صنعا "حماقتی بزرگ" توصیف و از همه سازمان‌ها و آزادگان جهان دعوت کرد این اقدام وحشیانه عربستان و آمریکا را محکوم کنند. مقاومت یمن تاکید کرد مراکز استراتژیک و پایتخت عربستان را هدف قرار خواهد داد. اتحادیه علمای یمن نیز تاکید کرد در صورتی که حمایت آمریکا از عربستان سعودی نبود متجاوزان سعودی جرات تجاوز و بمباران مردم یمن را نداشتند. اتحادیه علمای یمن اعلام کرد: همه جنایت‌های وحشیانه‌ای که عربستان سعودی و امارات در حق مردم یمن مرتکب می‌شوند ضد همه انسان‌های آزاده و امت اسلامی است و موجب خواهد شد که عزم، اراده و ایمان آنها استوارتر شود. اتحادیه علمای یمن، جنایت ائتلاف متجاوز سعودی در بمباران مناطق مسکونی صنعاء را محکوم و آن را جنایتی ضد انسانیت عنوان کرد. اتحادیه علمای اسلامی یمن حمله پهپاد‌های یمنی ضد منابع اقتصادی عربستان سعودی که آمریکا از آن تغذیه می‌کند را تبریک گفت.
در این میان «ولادیمیر دِدوشکین» سفیر روسیه در یمن روز پنج‌شنبه تایید کرد که دو تبعه روس بر اثر حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به شهر «صنعا» پایتخت یمن زخمی شده‌اند. صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد از آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۴ تاکنون هفت هزار و ۳۰۰ کودک کشته شده‌اند. 

جنایت سعودی در منطقه الشرقیه
در ادامه جنایات سعودی علیه شهروندان عربستانی، نیروهای رژیم سعودی در ادامه هدف قرار دادن منطقه شیعه‌نشین الشرقیه و تشدید تدابیر امنیتی در القطیف واقع در شرق عربستان به مناطق "القدیح"، "العوامیه" و محله "الناصره" یورش برده و شماری از اهالی این مناطق را دستگیر کردند. نظامیان سعودی نیروهای امنیتی رژیم سعودی چند روز قبل نیز به شهرک «سنابس» در شهر «تاروت» در استان القطیف در شرق عربستان حمله و تعدادی از منازل مردم، به‌ویژه منازل اعضای جنبش مسالمت‌آمیز «الحراک الشعبی) را با خودروهای زرهی محاصره کرده و ۸ شهروند را به شهادت رساندند. در این میان سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان "سال ننگینِ سعودی" موارد نقض قوانین حقوق بشر را در عربستان در سال ۲۰۱۸ به صورت مستند ارائه کرد. رئیس بخش مطالعات خاورمیانه در این سازمان گفت فعالان زن و مرد سعودی سال گذشته گرفتار بازداشت‌های خودسرانه از سوی حکومت بوده و ماه‌های طولانی از ملاقات و سخن گفتن با خانواده‌های خود محروم بوده‌اند. این گزارش افزوده است فعالان زن سعودی در موارد متعدد از شلاق خوردن, شکنجه شدن با شوک‌های الکتریکی و تحمل آزار جنسی خبر داده‌اند. گزارش سازمان عفو بین‌الملل همچنین بازداشت و زندانی شدن شمار زیادی از مخالفان نظام سعودی را ثبت کرده است که با استناد به اعترافات اجباری و تحت شکنجه به اعدام محکوم شده‌اند. گفتنی است حکومت سعودی از آغاز سال ۲۰۱۸ تا پایان ماه گذشته, حداقل ۱۱۰ زندانی را اعدام کرده است.

کد مطلب: 108942
 
Share/Save/Bookmark