میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵
 
 
درخواست وزیر کشور از پلیس راهور:
رانندگان پرخطر را ممنوع‌السفر کنید
رانندگان پرخطر را ممنوع‌السفر کنید
 

وزیر کشور گفت: باید با متخلفان رانندگی شدید و قوی برخورد شود و به هیچ عنوان به آنها رحم نشود. باید با افرادی که از قانون تخطی می‌کنند برخورد جدی‌تری شود.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی در نشست مشترک شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و کمیسیون ایمنی راه‌ها اظهار کرد: از پیش از یک ماه قبل دوستان در دستگاه‌های مختلف مجموعه اقداماتی که لازم است برای امن تر کردن سفرهای نوروزی انجام دهند را اعلام کردند.
وی افزود: در طول سال باید جلسات مختلفی با محورهای تک‌بعدی به فرض با محور نقاط حادثه‌خیز برگزار شود تا تمام کار به پایان سال ختم نشود. تعداد خودروها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و به مراتب سفرها هم بیشتر از پیش می‌شود و به تبع تصادفات هم زیاد می‌شود ولی ما باید کاری کنیم که آمار تصادفات کاهش پیدا کند. اگر ما تلاش کنیم و با تمام ظرفیت پای کار بیاید و همچنین از ظرفیت‌های مردم استفاده کنیم کاهش آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای قطعاً کاهش پیدا می‌کند.
وزیر کشور گفت: ما استان‌هایی که دارای بیشتر تصادفات بودند را با اولویت زودتری برایشان اقدامات خاص انجام دهیم و یک سیستم تشویق و تنبیه هم برایشان در نظر بگیریم. در استان‌هایی که تصادفات و تلفات جاده‌ای افزایش پیدا کرده باید سیستم‌ها و نهادهای اداری آنجا را تنبیه کنیم و این موضوع از طرف پلیس به آنها ابلاغ شود.
رحمانی‌فضلی در ادامه تصریح کرد: هواشناسی باید به مردم اطلاعات دقیق دهد و همین بحث وضع آب و هوا می‌تواند خیلی بر کاهش آمار تصادفات جاده‌ای تأثیر داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: از وظایف ذاتی صداوسیما اطلاع‌رسانی است و این نهاد نباید تقاضای پول برای تبلیغاتی مانند تبلیغات پلیس داشته باشد، پول را باید از نهادهای خصوصی بگیرد نه نهادهای حاکمیتی، ما این موضوع را حتماً پیگیری می‌کنیم.
وزیر کشور گفت: ما نه تنها در وزارت کشور بلکه در هیچ نهادی با دادستانی مشکل نداشتیم ولی لازم است به برخی از پرونده‌ها خارج از نوبت رسیدگی شود و اهمیت بیشتری داده شود و جریمه رانندگان مست بیشتر شود. باید با متخلفان شدید و قوی برخورد شود و به هیچ عنوان به آنها رحم نشود. باید با افرادی که از قانون تخطی می‌کنند برخورد جدی‌تری شود.
وی گفت: من همان موقع که متوجه شدم بازیکن فوتبال در برابر مأمور راهور گردن‌کشی کرده است از دادستان هم خواستم که با او شدیدترین رفتار را داشته باشند، ولی بعد دیدیم که آن بازیکن خود به اشتباه خود پی برد و از پلیس عذرخواهی کرد و موضوع بین آن بازیکن فوتبال و پلیس رفع شد.
رحمانی‌فضلی بار دیگر تاکید کرد: من به عنوان وزیر کشور تأکید می‌کنم که پلیس نباید با هیچ متخلفی با هیچ درجه مدیریتی مدارا کند و باید با شدیدترین رفتارها با آنها برخورد کند. رانندگانی که رفتار پرخطر در هنگام رانندگی دارند را باید ممنوع‌السفر کرد و یا حتی گواهینامه آنها را در ایام عید گرفت.
وزیر کشور با اشاره به بخشش مدت توقیف خودروهای متخلف که در پارکینگ پلیس راهور است، گفت: این خودروها اگر تخلفات پرخطری داشته باشند نباید از توقیف آزاد شوند ولی اگر تخلفات جزئی داشته باشند می‌توانند مدت توقیف‌شان بخشیده شود.

قیمت واقعی دیه بالای ۵۰۰ میلیون تومان است
دادستان تهران گفت: قیمت دیه برای سال ۹۸ بالای ۵۰۰ میلیون تومان است در صورتیکه قیمت دیه را امسال ۲۷۰ میلیون تومان اعلام کردیم.
عباس جعفری دولت‌آبادی نیز در این نشست اظهار کرد: اگر می‌خواستیم به قیمت واقعی عمل کنیم قیمت دیه به بالای ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسید در صورتیکه قیمت دیه را امسال ۲۷۰ میلیون تومان اعلام کردیم. وی افزود: مرتب با بحث رانندگی پرخطر رانندگان درگیر هستیم و اگر قوانین به درستی اجرا شوند تعداد این رانندگان کم می‌شود.

برخورد جدی با همه عوامل تاثیرگذار در تصادفات
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای کاهش آمار حوادث جاده‌ای و تلفات باید برخورد جدی با همه عوامل تأثیرگذار داشته باشیم.
محمد اسلامی در حاشیه این نشست اظهار کرد: حوادث جاده‌ای تبدیل به یک بلا شده بود. به همین دلیل تصمیم بر این شد تا در این مسئله استانداران و فرمانداران با حضور موثر نقشی محوری ایفا کنند.برای کاهش آمار حوادث جاده‌ای و تلفات باید برخورد جدی با همه عوامل تأثیرگذار داشته باشیم.
وی گفت: به همین منظور سه راهکار در نظر گرفته‌ایم. اولین قدم مربوط به افزایش ایمنی نقاط حادثه‌خیز است. به همین منظور در این نقاط علائم هشداردهنده نصب کرده‌ایم. دومین قدم افزایش و تعمیر دوربین‌های نظارتی است و سومین اقدام مربوط به حضور حداکثری و آماده پلیس است.

درخواست ۲ میلیاردی صداوسیما
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به برنامه‌های ناجا برای نوروز ۹۸ گفت: صدا و سیما برای ۲۰ روز تعطیلات نوروزی برای اجرای برنامه از ما حدود ۲ میلیارد تومان پول خواسته است که این هزینه بالایی است.
ایوب سلیمانی اظهار کرد: برنامه جامع و تکمیلی ناجا در راستای کاهش نقاط حادثه‌خیز آماده شده و امیدواریم تا سال آینده ۶ هزار نقطه حادثه‌خیز را کاهش دهیم.

کد مطلب: 108348
 
Share/Save/Bookmark