میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۸
 
 
پشت پرده حملات تروریستی تهران از نگاه ناظران سیاسی
آل‌سعود = داعش
آل‌سعود = داعش
 

در حالی چهارشنبه هفته گذشته تهران شاهد حملات تروریستی در مجلس شورای اسلامی و مرقد امام (ره) بود که به باور بسیاری از ناظران سیاسی پشت پرده این اقدام تروریستی از سوی آمریکا و عربستان رهبری شده است.
حادثه تلخ تروریستی هفته گذشته در تهران منجر به شهادت ۱۷تن از هموطنانمان شد البته این اقدام تروریستی با درایت و همت همه جانبه سپاه پاسداران و نیروی انتظامی به چند ساعت نرسید که ناکام ماند و تمام تروریست‌ها نیز به هلاکت رسیدند اما آنچه از منظر بسیاری از صاحب نظران سیاسی قابل اهمیت است اینکه هدایت این اقدامات تروریستی در تهران از سوی واشنگتن و ریاض رهبری شده است.
درهمین رابطه سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفته: مدیریت، هدایت و پشتیبانی حملات تروریستی تهران از سوی عربستان و آمریکا صورت گرفته است.
سردار سید مسعود جزایری با تاکید بر انتصاب این نوع گروه‌های تروریستی به آمریکا گفت: بی‌تردید مدیریت، هدایت و پشتیبانی اینگونه اقدامات تروریستی از سوی عربستان و آمریکا صورت گرفته و علیه کشورهای منطقه اعمال می‌شود. سردار جزایری ادامه داد: امروز آثار مخرب تروریسم دولتی را که توسط عربستان و آمریکا و برخی کشورهای مرتجع منطقه حمایت می‌شود در عراق، سوریه، افغانستان و یمن و سایر کشورها از جمله برخی کشورهای اروپایی مشاهده می‌کنیم.
البته وزیر خارجه کشورمان نیز بصورت تلویحی در حاشیه اسلو فروم ۲۰۱۷ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران عنوان کرده عربستان پشت حملات تروریستی تهران است، نیز گفت: مسئولان عربستان اظهاراتی را پیش از این بیان کردند از جمله عادل‌الجبیر و وزیر دفاع این کشور علنا گفتند که جنگ را به داخل ایران می‌کشیم. این یک تهدید مستقیم است. همان روز حمله تروریستی تهران، جبیر در این زمینه توئیت کرد.
وی ادامه داد: ما هوشیار هستیم و اشراف امنیتی داشتیم که گروه‌هایی در بخش‌های شرقی ایران تحرکاتی را انجام می‌دهند و از خاک همسایگان استفاده می‌کنند که به ایران حمله کنند، دو ماه پیش مرزبانان ایرانی در میرجاوه به شهادت رسیدند و آنها از موقعیت همسایگان بر علیه ما استفاده می‌کنند.
چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با وبگاه لبنانی «العهد» درباره حملات تروریستی اخیر در تهران به گفت‌وگو نشستند و تأکید کردند تروریسم حاصل مثلث شوم آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.
«علاء الدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران حملات تروریستی علیه ایران را «اقدامی بزدلانه» توصیف کرد و گفت این حملات بر عزم و جدیت ایران برای مقابله با تروریسم خواهد افزود.
«سید حسین نقوی حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی سیاست خارجی مجلس نیز به العهد گفت: ایران همیشه به شکل علنی تهدید می‌شود و می‌بینیم که آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به شکلی رسمی تهدید می‌کنند، تروریست‌‌هایی مانند القاعده و داعش نیز ایران را تهدید می‌کنند، این وضعیت که هم کشورها و هم گروه‌های تروریستی یک کشور را به صورت مستمر تهدید کنند، کمی دیده می‌شود.
وی تأکید کرد: تمام جهان می‌داند که تروریسم حاصل مثلث شوم آمریکا،عربستان و رژیم صهیونیستی است و اینها همان‌هایی هستند که گروه‌های تروریستی را ایجاد و از آن حمایت می‌کنند. مواضع آمریکا و عربستان در قبال دو حمله تروریستی در تهران نسبت به دیگر کشورها که آن را محکوم کردند؛ غیر قابل قبول بود زیرا تروریست‌ها دوستان آمریکا و ریاض هستند.
«رسول خضری» رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی (که از برادران اهل سنت است) نیز به وبگاه «العهد» گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش اصلی را در محور مقاومت ایفا و با قدرت تمام با داعش در سوریه و عراق مبارزه می‌کند و در این راه موفق است ؛ دلیل اصلی دشمنی حامیان داعش یعنی آمریکا و عربسان با ایران همین نقش تهران در مقابله با تروریسم است.

آبشخور فکری تروریست‌های داعشی عربستان است
ناظران سیاسی معتدقدند عاملان حملات به منچستر، لندن و تهران همگی از ایدئولوژی وهابیت پیروی می‌کنند، ایدئولوژی که عربستان حامی و منبع اصلی آن است.
محمد مرندی، استاد دانشکده مطالعات جهان در گفت وگو با شبکه ای‌بی‌سی استرالیا، در خصوص تابعیت عاملان حمله به تهران گفت: نکته مهم این است که این افراد همگی تحت نفوذ ایدئولوژی وهابی بوده و این نگرانی اصلی ایرانی‌ها است. عربستان سعودی طی دهه‌های اخیر این ایدئولوژی افراطی را با حمایت ایالات متحده منتشر کرده است.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اقدامات و مواضع عربستان علیه کشورمان گفت همزمان یا پیش از حملات تروریستی به تهران، رخدادهای مهمی به وقوع پیوستند. در یک مورد، جانشین ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، حدود یک ماه پیش در گفت وگو با تلویزیون العربیه که یک شبکه سعودی است، گفت که جنگ را به داخل ایران می‌کشد. چند ساعت پیش از حملات روز چهارشنبه به تهران نیز، وزیر خارجه عربستان نیز در گفت وگو با همین شبکه عنوان کرده بود که ایران باید تنبیه شود.
مرندی می‌گوید: ما می‌دانیم که داعش برای سال‌ها از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شد. اگر شما به اسناد ویکی‌لیکس نگاهی بیندازید، در ایمیل‌های هیلاری کلینتون می‌بینید که وی به صورت اساسی به این مطلب اذعان می‌کند که در سال ۲۰۱۴ عربستان سعودی همچنان از داعش حمایت می‌کرده است و همچنین ما از دیگر اسنادی که افشا شده‌اند می‌توان فهمید که همواره بین این دو رابطه‌ای وجود داشته است. بنابراین، فارغ از مسئله تداوم روابط بین عربستان سعودی و داعش، ما می‌دانیم که این پیوندها در گذشته وجود داشته است و در نتیجه این امکان وجود دارد که عربستان افرادی را در این سازمان تروریستی داشته و از آن‌ها بخواهد تا به ایران حمله کنند. این یک احتمال ممکن است، و با احتساب این موضوعات و این واقعیت که این حادثه پس از رفتار خصمانه رژیم سعودی و متحدانش علیه قطر رخ داده است، بسیار شبه‌انگیز به نظر می‌رسد.
تمامی شواهد و قرائن بر دست داشتن آمریکا و سران سعودی در حملات تروریستی تهران تاکبد دارد نکته جالب توجه اینکه ناظران سیاسی در حالی آل‌سعود را به نوعی پدرخوانده داعش می‌نامند اما قدرت استکباری همچون آمریکا جمهوری اسلامی را متهم به حمایت از تروریست‌ها می‌کند.
در همین رابطه یک مفسر و تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: علیرغم آنکه همه می‌دانند ریاض پشت داعش است، بسیار بچگانه است که آمریکا و ترامپ، ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند. «شبیر حسن علی» در گفت‌وگو با شبکه راشاتودی به واکنش اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به حملات تروریستی تهران گفت که مقصر جلوه دادن ایران یک مسئله جدید نیست اما بچگانه‌ است که در شرایطی که همه می‌دانند عربستان سعودی پشت گروه تکفیری داعش است، انگشت اتهام را به سوی ایران روانه می‌کند.
این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: آمریکا دائماً ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند زیرا این کشور از همان ابتدا از جنبش مقاومت حمایت می‌کرد. آمریکا دائماً ایران را مقصر می‌داند و دائماً تحریم‌های را علیه این کشور به کار گرفته است. ایران حتی بعد از امضای برجام و همکاری با جامعه جهانی در خصوص توافق هسته‌ای، باز هم قربانی بوده است. برجام امضا شد و ایران خیلی فوری تحریم شد».
وی ادامه داد: «همین چند وقت پپیش، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شد. این داستان مقصر جلوه دادن ایران واقعاً جدید نیست. آمریکا به فشار آوردن ادامه می‌دهد و ایران گزینه‌ای ندارد و مجبور به مقاومت می‌شود و می‌بایست از خود دفاع کند».
بنا به گفته این مفسر سیاسی، تنش‌ها علیه ایران بعد از انتخاب ترامپ بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد.
وی تصریح کرد: «من فکر می‌کنم به طور قطع بعد از آنکه ترامپ قرارداد تسلیحاتی بزرگی را با خاندان آل‌سعود منعقد کرد، تنش‌ها همچنان ادامه دارد».
حسن علی درباره سخنرانی ترامپ در ریاض گفت: «ترامپ در حین سخنرانی خود در همان زمانی که قرارداد (با ریاض) را امضا کرده بود، به ایران اشاره کرد. بار دیگر به ایران اشاره کرد و این مسئله تعجب برانگیز نبود اما بچه گانه بود که ترامپ و آمریکا در این زمان که همه می‌دانند ریاض پشت داعش و ایدئولوژی آن است، انگشت اتهام را به سوی ایران روانه می‌کنند».
بنا به گفته وی، ایدئولوژی ریاض ایدئولوژی است که به هیچ‌کس، هیچ زنی هیچ حقی نمی‌دهد و مردانی که عقایدی متفاوت از خاندان آل‌سعود دارند نیز حقی ندارند.
وی اینگونه گفت: «ریاض...بنیانگذار و پدر و والدین تروریسم است و ایران به همراه روسیه و سوریه و ارتش عراق و نیروهای مقاومت عراق و سوریه، مقاومت کرده است و پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند اما به طور قطع ریاض حرفی برای گفتن ندارد و به آمریکا نیاز دارد تا با عربستان همراه شود و آمریکا تمامی ذخایر وسیع دلارهای نفتی و تمامی نفتی را که از مردم عربستان دزدیده است را مصرف می‌کند».
وی به قطع روابط عربستان و دیگر کشورهای عربی با قطر اشاره کرد و گفت: «فکر می‌کنم که مسئله قطر یک مسئله پیچیده است. بین دوحه و ریاض دشمنی به وجود آمده است و ریاض به یک بلاگردان نیاز دارد و دولت ترامپ نیز به یک بلاگردان برای تروریسم نیاز دارد که البته دولت ترامپ باوجود چنین قرارداد بزرگ تسلیحاتی نمی‌تواند بیاید و بگوید که سعودی‌ها حامیان اصلی تروریسم هستند.
دولت ترامپ همچنین نمی‌تواند چنین چیزی را درباره ایران بگوید زیرا تمامی تحریم‌ها علیه ایران وضع شده است. آنها در این میانه به یک نفر نیا دارند که او را وحشتناک جلوه دهند و آن یک نفر قطر می‌باشد زیرا دشمنی بین قطر و عربستان وجود دارد و قطر خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ایران نیست. گفتنی است تا زمانی که آمریکا، اسرائیل و آل سعود از گروهک‌های تروریستی همچون داعش حمایت می‌کنند نه منطقه روی آرامش را خواهد دید و نه عرصه بین الملل به ثبات خواهد رسید.

کد مطلب: 99653
 
Share/Save/Bookmark