میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
نقش جدید برای مهره سوخته

تروریسم همواره مولفه‌ای در دستان غرب برای بحران‌سازی در جهان بوده و هست. اگر چه داعش در غرب آسيا با شكست مواجه شد اما حاميانشان نتوانسته‌اند تغيير موازنه قوايي كه در منطقه به هم ريخته است را تحمل كنند از طرفي نمي توانند به ديگر گروه‌های تروريستي خود همچون ارتش آزاد، جبهه النصره و... رجوع كنند زيرا توان دفاع از خود در افكار عمومي را بيش از اين نخواهند داشت. به همين دليل به دنبال حفظ نسبي داعش در ديگر كشورها برآمده‌اند. از طرفي ديگر داعش نيز كه طي چند سال گذشته نيروهاي قابل توجه‌ای را آموزش داده، نمي‌خواهد با شكست در سوريه و عراق، بی‌سرزمين بماند.
افغانستان و ليبي از جمله كشورهايي هستند كه براي اين گروه ضد انساني در نظر گرفته شده است. در آخرين روزهايي كه داعش در حال شكست نهايي بود، چند خبر در دنيا منتشر شد مبني بر اينكه آمريكا بخش‌هايي از داعش را حمايت كرده و اجازه داده از مناطق خطرناك خارج شوند. اگرچه آمريكا به سرعت اين خبر را تكذيب كرد اما يك ماه بعد از آنكه گروهي از داعش در افغانستان نمايان شدند، انتقال سلاح از طريق هليكوپترهاي ناشناس براي اين گروه وضعيت را روشن می‌كند كه فراري‌های تحت حمايت داعش به كجا گريخته‌اند. افغانستان سال‌ها است كه با پيمان امنيتي ايجاد شده با آمريكا زير نفوذ اين كشور است.
همزمان در برخي از خبرها آمد كه روسيه قصد دارد بار ديگر به افغانستان بازگردد. اين خبري بود كه بيش از همه از واشنگتن مخابره می‌شد. زيرا آنها ترس داشتند كه اين كشور به همراه ديگر متحدانش همچون ايران و چين، منافع‌اش را در خطر بيندازند. به هر جهت اين سه كشور از نزديك‌ترين همسايه‌های افغانستان هستند كه طي چند سال گذشته به طور جدي و نه اعلاني و نمايشي با تروريسم مبارزه كرده‌اند. ضمن اينكه با حضور داعش در افغانستان بيش از همه ضرر خواهند ديد.
با انتقال داعش به افغانستان اين اميد در آمريكا و متحدانش زنده می‌ماند كه نيروي سازمان يافته آنها طي چند سال گذشته كاملا از بين نرفته است. از طرفي ديگر نيز می‌تواند رقباي واشنگتن را با بحران مواجه كند. شمال غربي چين مستعد پرورش تحركات اين چنيني هست. در حالي كه روسيه نگران نفوذ داعش،‌ افراطي‌ها و تكفيري‌ها در حوزه آسياي مركزي هستند به هر حال طي چند سال اخير پنج هزار نيرو از روسيه و اين منطقه به جنگ داعش رفته‌اند. در حالي كه عربستان سعودي با زمينه‌سازي آمريكا و اسراييل در اين مناطق علاقه دارد كه نفوذ كند. این شرایط موجب شده تا کشورهای منطقه با دغدغه‌های امنیتی جدیدی مواجه شده که نمود آن را در اقدامات پاکستان می‌توان مشاهده کرد که رسما بر پایان همکاری با آمریکا سخن گفته است. پاکستان تاکید دارد که تحرکات‌ آمریکا زمینه‌ساز تهدیدات امنیتی علیه این کشور شده و آمریکا باید به رفتارهای بحران‌ساز خود در منطقه پایان دهد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102632
 
Share/Save/Bookmark