میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
حضور نیروهای غربی ۱۰۰ هزار غیرنظامی افغان را طی ۱۰ سال به کام مرگ برده است
اخراج آمریکا تنها راه نجات افغانستان
اخراج آمریکا تنها راه نجات افغانستان
 

چنانکه مردم افغانستان تاکید دارند تنها راه نجاتشان خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان است چنانکه سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود اعلام کرد که طی ۱۰ سال اخیر در افغانستان نزدیک به صد هزار غیرنظامی کشته و زخمی شدند.
این گزارش همزمان با آغاز طرح کاهش خشونت در افغانستان برای پایان جنگ ۱۹ ساله در این کشور و هموار کردن راه برای امضا توافق میان آمریکا و طالبان منتشر شده است.«تادامچی یاماموتو» رئیس یوناما در افغانستان در این باره گفت: تقریبا تمام شهروندان افغانستان از جنگ جاری در این کشور متاثر شدند.یوناما تاکید کرد: طی سال گذشته میلادی بر اثر افزایش حملات هوایی نیروهای خارجی و طالبان در افغانستان ۳ هزار و ۴۹۳ غیرنظامی کشته و ۶ هزار و ۹۸۹ نفر دیگر بر اثر تشدید جنگ در این کشور زخمی شدند.در همین راستا، یوناما اعلام کرده،‌ تلفات ناشی از حمله طالبان ۲۱ درصد و همچنین تلفات ناشی از افزایش حملات نیروهای افغان و متحدیدن آمریکایی آن ۱۸ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از قربانیان زنان و کودکان هستند که هدف نیروهای آمریکایی قرار گرفته اند. خبر دیگر از افغانستان آنکه پس اعلام دولت افغانستان و مقامات آمریکایی مبنی بر آغاز طرح ۷ روزه کاهش خشونت در افغانستان، طالبان اعلام کرد نیروهای آمریکایی پس از امضای توافقنامه از افغانستان خارج می‌شوند. «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توئیتی با اشاره به اغاز این طرح نوشت: پس از مذاکرات طولانی بین تیم‌های مذاکراتی طالبان و آمریکا توافقنامه کامل شده و در تاریخ ۲۹ فوریه ماه جاری از سوی هر دو جهت در دوحه امضا می‌شود. وی افزو: در این مراسم هیئت‌های تعدادی از کشورها و سازمان‌های جهانی به‌عنوان شاهد و ناظر شرکت می‌کنند.
از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا ضمن اشاره به حصول تفاهم بین واشنگتن و طالبان، به این گروه هشدار داد اگر مسیر صلح و کاهش خشونت را ترک کند، آمریکا نیز از خود دفاع می‌کند. «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بامداد شنبه گروه طالبان را تهدید کرد در صورت عدم پایبندی به توافق، از نظامیان خود در برابر حملات آنها دفاع خواهند کرد.

کد مطلب: 112938
 
Share/Save/Bookmark