میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
استمرار نقض آتش‌بس توسط ائتلاف سعودی-آمریکایی همچنان قربانی می‌گیرد
جان باختن 60 هزار بیمار یمنی در محاصره فرودگاه
جان باختن 60 هزار بیمار یمنی در محاصره فرودگاه
 

همزمان با استمرار نقض آتش بس توسط ائتلاف سعودی، خالد الشایف در گفت‌وگو با المسیره گفت ۲۰ بیماری که قرار بود ماه گذشته از طریق خدمات فرودگاهی برای معالجات به خارج از کشور بروند به دلیل تداوم تعطیلی فرودگاه جان دادند.
وی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد درباره فرودگاه صنعا به تعهداتش عمل نکرده، این سازمان را در این اتفاقات مسئول دانست. الشایف تاکید کرد: توافق شده بود بیستم اکتبر با ایجاد پل هوایی به بیمارانی که برای درمان نیاز به انتقال به خارج از کشور داشتند کمک شود، ما به این بیماران هم اطلاع دادیم و بیماران هم از استان‌های دیگر خود را به صنعا رساندند و آنان را در هتل‌ها اسکان دادیم، اما سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی به تعهداتشان در قبال این بیماران وفا نکردند حال آنکه این بیماران به شدت به کمک نیاز داشتند. این اتفاق موجب شد تا بیش از بیست نفر از این بیمارانی که خود را به صنعا رسانده بودند جان دهند. وی افزود همچنین با هماهنگ کننده امور بشردوستانه به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه در یمن توافق کرده بودیم این ارتباط هوایی فعال شود، اما متاسفانه با این توجیه که بیمارستان‌های مصر برای پذیرش چنین بیمارانی آمادگی ندارند ارتباط هوایی مورد نظر فعال نشد؛ در شرایطی که بهانه ای چون آماده نبودن بیمارستان‌های مصر برای پذیرش حداکثر ۵۰ بیماری که قرار بود روز بیستم اکتبر اعزام شوند، توجیهی منطقی و عقلانی نیست، البته فرودگاه هم مشکلی نداشت زیرا همین فرودگاه روزانه پذیرای سه پرواز متعلق به صلیب سرخ، پزشکان بدون مرز و سازمان ملل متحد است.
الشایف همچنین در گفت‌وگویی با پایگاه بیست و ششم سپتامبر اظهار داشت، از زمان آغاز تجاوز به یمن تا به امروز، به دلیل تعطیلی فرودگاه، بیش از شصت هزار بیمار در یمن جان داده اند. او ادامه داد روزانه سی بیمار از مجموع سیصد و پنجاه هزار بیمار در سراسر کشور که جهت پیگیری معالجاتشان در خارج از کشور، نیاز به کمک دارند، جان می‌دهند. غالبا این بیماران، مبتلا به سرطان، اختلالات کلیوی، اختلالات قلبی و اختلالات کبدی هستند. الشایف ادامه داد حدود دو میلیون از مجموع ده میلیون یمنی مقیم کشور‌های مختلف جهان می‌خواهند برای دیدار با خویشاوندانشان وارد کشور شوند، اما نمی‌توانند.
لازم به ذکر است یک منبع نظامی یمنی از ادامه نقض‌های متعدد توافق‌نامه آتش‌بس در حدیده توسط ائتلاف متجاوز عربی خبر داد که سازمان ملل از ۱۱ ماه پیش بر اجرای آن در مناطق مختلف این استان ساحلی در غرب یمن نظارت دارد. جنگنده‌های ائتلاف سعودی سه مرتبه منطقه ساحلی رأس عیسی در منطقه الصلیف واقع در شمال غرب حدیده را هدف قرار دادند و یک روز پیش از این نیز، به منطقه اللحیه حمله کرده بودند؛ اقداماتی که نقض آشکار و مکرر توافق‌ آتش‌بس محسوب می‌شود. در جریان این حملات، یک زن و مرد در روستای المسلب و منطقه الجبلیه در جنوب حدیده زخمی شدند. جنگنده‌های ائتلاف عربی در کنار حملات توپخانه‌ای و موشکی به منطقه رازح در غرب استان صعده در شمال یمن، مجددا حملات هوایی خود را به منطقه الظاهر از سر گرفتند.
در این میان یک منبع آگاه سیاسی گفت که عمان در حال انجام مقدماتی برای دیدار ولی‌عهد سعودی با هیأت انصارالله در مسقط است.
یک منبع آگاه سیاسی گفت که امضای توافقنامه اخیر ریاض بین دولت مستعفی یمن(تحت حمایت عربستان) و شورای انتقالی جنوب یمن (تحت حمایت امارات) تنها مقدمه‌ای برای تغییرات بزرگ در قواعد جنگ در یمن بوده است. خبرگزاری آناتولی به نقل از این منبع گزارش کرد که عمان در حال انجام مقدمات دیدار «محمد بن سلمان» ولی‌عهد ابوظبی و هیأت انصارلله شرکت‌کننده در گفت‌وگوهای صلح تحت نظارت سازمان ملل است که ریاست آن را «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله بر عهده داشت. یک مسئول عالی‌رتبه انصارلله نیز در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت که گفت‌وگوهای این جنبش با ریاض به دنبال حمله به تأسیسات نفتی آرامکو، آغاز شده است. این مسئول انصارالله که خواست نامش فاش نشود، گفت که تماس‌ها در بالاترین سطح ادامه دارد که از جمله آن تماس تلفنی بین خالد بن سلمان و «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی انصارالله برای بررسی آتش‌بس در مرزها بود. یک منبع در دولت مستعفی یمن نیز در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت که دولت منصور هادی همچنان از حمایت‌های ائتلاف بین‌المللی، جامعه جهانی، قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل برخوردار است.

کد مطلب: 111632
 
Share/Save/Bookmark