میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
وزارت خارجه سوریه هشدار داد
جشن ائتلاف آمریکایی روی اجساد قربانیانش در رقه
جشن ائتلاف آمریکایی روی اجساد قربانیانش در رقه
 

وزارت خارجه سوریه ضمن اشاره به جنایات آمریکا در رقه، تأکید کرد که شهر رقه همچنان یک شهر اشغال شده به حساب می‌آید و تنها زمانی که ارتش سوریه وارد آن شود، می‌توانیم آن را آزاد شده بدانیم.
منبعی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: ادعاهای آمریکا و هم پیمانانش درباره آزادی شهر رقه از دست داعش تنها اکاذیبی است که هدف آن منحرف کردن افکار عمومی جهان از جنایت‌هایی است که این ائتلاف و مزدورانش در استان رقه انجام داده‌اند.
این مسئول گفت: شهر رقه اشغال شده به حساب می‌آید و تنها زمانی که ارتش سوریه وارد آن شود، می‌توانیم آن را آزاد شده بدانیم. ارتش و هم پیمانانش کسانی هستند که با داعش و گروه‌های مسلح هم پیمانش می‌جنگند.
این منبع تأکید کرد: سوریه از جامعه جهانی و تمامی مدافعان حقوق بشر می‌خواهد جنایت‌های آمریکا و مزدورانش را رسوا کرده و از این کشور بخواهند به قطعنامه‌های شورای امنیت احترام بگذارد؛ قطعنامه‌هایی که از همگان می‌خواهد به وحدت و تمامیت ارضی سوریه و انحلال این ائتلاف غیرقانونی پایبند باشند.
این منبع در ادامه افزود دمشق تخمین می‌زند بیش از ۹۰ درصد از شهر رقه در بمباران‌های وحشیانه و عامدانه ائتلاف آمریکایی نابود شده و به رغم این بدبختی آمریکا و ائتلافش جشن به اصطلاح آزادی رقه را بر روی اجساد قربانیانشان برگزار کردند. نیروهای سوریه دموکراتیک که مورد حمایت آمریکا هستند اخیرا بعد از ماه‌ها جنگ علیه داعش توانستند وارد شهر رقه شوند.
خبر دیگر آنکه نماینده پارلمان سوریه ضمن تکذیب اعطای هر گونه خودمختاری به گروههای جدایی طلب کُرد، خاطر نشان کرد همه کشورهای همسایه سوریه بر سر عدم خودمختاری کُردها اتفاق نظر دارند. «جمال الزعبی» عضو پارلمان سوریه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و در واقع آرزوی این گروههای تروریستی و جدایی طلب است». الزعبی با اشاره به اینکه همه کشورهای همسایه سوریه بر سر عدم خودمختاری کُردها اتفاق نظر دارند، گفت: «این گروهها و احزاب جدایی طلب وابستگی مطلق خود به اسرائیل را ثابت کرده اند و این موضوع برای حکومت سوریه خط قرمزی است که نمی‌تواند ساده از کنار آن بگذرد».
وی در ادامه اظهار داشت: «از این روی امکان ندارد چنین چیزی رخ دهد و نماینده حکومت سوریه با هیچ گروهی برای اعطای خودمختاری در بخشی از خاک [سوریه] به توافق رسیده باشد». همچنین عضو هیأت عالی مذاکره کنندگان معارض می‌گوید که در حال حاضر اولویت آنان در سوریه مبارزه با تروریسم است و همه کشورهای غربی و معارضان دیگر خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور سوریه نیستند. حسن عبدالعظیم رئیس «هیئت هماهنگی» سوریه و عضو هیئت عالی مذاکره کنندگان معارض، از برگزاری نشست گسترده معارضان در ماه آتی در عربستان سعودی خبر داد. همچنین رئیس هیأت روسی در مذاکرات آستانه گفت: مسکو امیدوار است ترکیه تعهداتش در ادلب را به طور کامل اجرا کرده و ثبات را به این منطقه بازگرداند. «الکساندر لاورنتیف» رئیس هیأت روسی در مذاکرات آستانه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه، ابراز امیدواری کرد ترکیه بتواند وضعیت استان ادلب را به ثبات برساند.لاورنتیف در حاشیه دور جدید مذاکرات آستانه (که امروز در پایتخت قزاقستان آغاز شده) گفت روسیه امیدوار است ترکیه بتواند وضعیت امنیتی استان ادلب را – که یکی از مناطق کاهش تنش در این منطقه است – به ثبات برساند زیرا مسکو معتقد است در این منطقه تهدیدات شبه‌نظامیان زیاد است.
خبر دیگر آنکه ارتش سوریه در ادامه عملیات خود موفق شد محله‌های «العرفی و العمال» و منطقه «الملعب البلدی» در شهر دیرالزور را از داعش پس بگیرد. این منبع به خبرگزاری سانا گفت که ارتش سوریه توانسته است کنترل محله‌‌های «العرفی و العمال» را پس از انهدام آخرین مقرهای داعش به دست گیرد. یگانهای مهندسی ارتش سوریه در حال پاکسازی این دو محله از مین و بسته‌‌های انفجاری هستند که داعش برای کُند کردن پیشروی نیروهای مقاومت در گوشه و کار دیرالزور کار گذاشته است.
با آزادسازی محله‌‌های العرفی و العمال، تقریبا امنیت محله «القصور»، مرکز دیرالزور و محله‌‌های اطراف آن تأمین شده است. داعش با خمپاره غالب اوقات این محله‌‌ها را هدف قرار میداد. با این پیشروی گام مهمی در راستای ریشه کن کردن داعش از محله‌‌های «الحمیدیة، العرضی، خسارات، کنامات و الشیخ یاسین» در جنوب شرق دیرالزور برداشته شد. در همین راستا، وبگاه خبری «مراسلون» نیز گزارش داد که ارتش سوریه موفق شده است منطقه «الملعب البلدی» را آزاد کند و دهها داعشی را از پای درآورد. از سوی دیگر سفیر سابق آمریکا در سوریه طی سخنانی اعلام کرد که بشار اسد قدرت خود را در غرب و شرق سوریه افزایش داده است.
رابرت فورد سفیر سابق آمریکا در سوریه در مقاله ای که در مجله Foreign Affairs منتشر شد اعلام کرد: بشار اسد قدرت خود را در غرب و شرق سوریه افزایش داده است و جنگ داخلی در سوریه وارد مرحله جدیدی شده است.
وی افزود: علی رغم عملیات‌‌های نظامی جداگانه آمریکا و روسیه در سوریه، اوضاع این کشور به وسیله دستاوردهای بشار اسد در شرق سوریه که با حمایت ایران و روسیه انجام می‌شود در حال تغییر است. فورد خاطرنشان کرد که خروج واشنگتن از سوریه کم هزینه ترین گزینه است.
فورد گفت: افراد مسلح تحت حمایت واشنگتن به پایگاه‌‌های ارتش سوریه در منطقه نزدیک می‌شوند و آمریکا در مورد اینکه کی و چگونه خارج شود تصمیم گیری کند. واشنگتن گزینه‌‌های خوبی در سوریه ندارد و برخی از این گزینه‌‌ها یکی از دیگری بدتر است. گزینه حمایت از مخالفان باید از معادله خارج شود زیرا ارتش سوریه درصدد آزادسازی کامل سوریه [از افراد مسلح] است و احتمالا موفق می‌شود.

کد مطلب: 101633
 
Share/Save/Bookmark