میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۵
 
 
روسیه از سناریوهای جنگ‌افروزی واشنگتن در سوریه پرده برداشت
آمریکا آماده توافق با شیطان
آمریکا آماده توافق با شیطان
 

تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن بر سر سوریه در حالی بالا گرفته که وزارت خارجه روسیه با تأکید بر اینکه آمریکا هرگز فشار واقعی برای مقابله با تروریست‌های جبهه النصره در سوریه اعمال نکرده است تصریح کرد «واشنگتن برای تغییر رژیم در دمشق، آماده توافق با شیطان است».
در ادامه تقابل و اختلاف نظرهای مسکو و واشنگتن در قبال سوریه، وزارت خارجه روسیه تاکید کرده که آمریکا برای تحقق خواست تغییر رژیم در سوریه، آماده توافق با شیطان است.
در حالی که به دنبال اختلاف نظرهای شدید بین روسیه و آمریکا دو کشور از به تعلیق درآمدن همکاری‌ها بر سر بحران سوریه خبر داده‌اند، مسکو در بیانیه‌ای از مواضع واشنگتن در قبال تروریست‌های سوری به شدت انتقاد کرد.
به گزارش راشا تودی، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا «هرگز هیچ‌گونه فشار واقعی بر روی جبهه النصره اعمال نکرده و کاری برای توصیف این گروه تروریستی نکرد کاری که برای موفقیت اقدام علیه ستیزه‌جویان این گروه لازم بود». این وزارتخانه همچنین تاکید کرد آمریکا تعهداتش در قبال توافق آتش‌بس بین واشنگتن و مسکو را انجام نداده است و همین سبب شکست آتش بس شده است.
وزارت خارجه روسیه افزود: «ما بیش از پیش به این موضوع رسیده‌ایم که واشنگتن در تلاش برای خواست و تمایل مطلوبش برای تغییر رژیم در دمشق، آماده توافق و تعامل با شیطان است». وزارت خارجه روسیه با تاکید بر اینکه جبهه النصره برای سالیان متمادی گروه شناخته شده تروریستی بوده است، اعلام کرد که واشنگتن »عجله‌ای برای جداسازی و تفکیک نیروهای ضد دولتی متمایل به آمریکا (در سوریه) از آن (جبهه النصره) ندارد».سرگئی لاوروف گفته که «توافق روسیه - آمریکا بر سر سوریه توسط کسانی نابود شد که به دنبال برنامه‌ها و سناریوهای خشونت‌آمیز هستند».وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرده که به دنبال به تعلیق درآمدن توافقات روسیه با آمریکا، «گروه بین‌المللی تماس سوریه» باید نقشی قاطع ایفا کند.
در این میان روسیه اعلام کرد که سفارت این کشور در سوریه هدف حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها قرار گرفته است.وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه اعلام کرد که یک خمپاره در حیاط سفارت و در نزدیکی مجتمع مسکونی منفجر شد و هیچ‌کس آسیبی ندیده است. دو خمپاره دیگر نیز در نزدیکی ساختمان سفارت منفجر شد.
مسکو این جنایت را که جان دیپلماتهای روس را در معرض خطر قرار داده و ناقض اصول اساسی حقوق بین‌الملل است، شدیدا محکوم کرد.خبر دیگر از تحولات میدانی سوریه آنکه حضور تروریست‌ها در اردوگاه حندرات، منطقه صنعتی «الشقیف» و بیمارستان «الکندی» به پایان رسیده است و ارتش سوریه به ورودی این مناطق از سمت گذرگاه شمالی آن نزدیک شده است. ارتش سوریه جای پای خود را در آستانه مناطق جدیدی از شمال شرق حلب محکم کرده تا حملات تازه‌ای را برای آزادسازی این مناطق آغاز کند.این حملات در حالی آغاز می‌شود که حضور تروریست‌ها در اردوگاه حندرات، منطقه صنعتی «الشقیف» و بیمارستان «الکندی» به پایان رسیده است و ارتش سوریه به ورودی این مناطق از سمت گذرگاه شمالی آن نزدیک شده است.
در ادامه بحران‌سازی در سوریه وزیر امور خارجه فرانسه طی اظهاراتی خواستار خودداری مسکو از وتوی پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در شهر حلب سوریه شد. «ژان مارک آیرو» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی TV۵Monde ضمن انتقاد از عملکرد روسیه درسوریه و متهم کردن مسکو به بمباران غیرنظامیان سوری اعلام کرد: «من امیدوارم که روسیه در این مورد از حق وتوی خود استفاده نکند.
از سوی دیگر مقامات آمریکایی از استقرار یک سامانه ضدموشکی بسیار پیشرفته روسیه برای نخستین‌بار در سوریه خبر دادند. در این میان پس از اعلام واشنگتن درباره قطع همکاری‌ها با مسکو در سوریه، نماینده روسیه در سازمان ملل، توافق اخیر آتش‌بس را بهترین فرصت برای برقراری صلح در سوریه خواند.
«ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد بامداد دیروز گفت: «به اعتقاد من توافق آتش‌بسی که در تاریخ ۹ سپتامبر میان روسیه و آمریکا حاصل شده بود، بهترین گزینه برای برقراری صلح در سوریه بود و هیچ جایگزینی [برای روابط دوجانبه میان روسیه و واشنگتن] برای آن وجود ندارد.»
یک منبع دیپلماتیک روس از احتمال تصویب توافقنامه حضور نیروهای هوایی روسیه در پایگاه «الحمیمیم» سوریه برای مدت زمانی نامحدود، تا پایان هفته جاری خبر داد.سخنگوی کاخ سفید می‌گوید روس‌ها صبر آمریکا و دیگران را با بی‌توجهی به تعهدات خود در سوریه، تمام کردند و واشنگتن به همین خاطر، تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو اعمال خواهد کرد.

کد مطلب: 97123
 
Share/Save/Bookmark
 


طراحی وب
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۱:۰۳
سلام
امریکا همیشه به دنبال شیطنت توی دنیای سیاست بوده و هست امیدوارم روزی برسه که اونا هم به بهبود انسانیت در بین همه انسان ها باشند نه فقط ملت خودشون