میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۹
 
 
قیام حق بازگشت وارد ششمین هفته شد
طنین آزادی فلسطین در جمعه جوانان انقلابی
طنین آزادی فلسطین در جمعه جوانان انقلابی
 

ساکنان نوار غزه برای پنجمین هفته متوالی به مرز این منطقه با فلسطین اشغالی آمدند تا در «جمعه جوانان انقلابی» بر حق بازگشت، تأکید و به محاصره غزه اعتراض کنند که با مداخله ارتش صهیونیست‌ها دهها شهید و زخمی بر جای گذاشت.
فلسطین بویژه غزه در هفته‌های اخیر موجی از ایستادگی و مقاومت در برابر اشغالگری صهیونیست‌ها را به پاکرده که با عنوان حق بازگشت صورت می‌گیرد. این اعتراض‌ها هر جمعه با هدف و محوری خاص صورت می‌گیرد و این هفته با عنوان جمعه جوانان انقلابی بوده است. «کمیته ملی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره» در پنجمین هفته متوالی از مردم نوار غزه خواست در «راهپیمایی بازگشت» شرکت کنند و این هفته «جمعه جوانان انقلابی» نام‌گذاری شد.
از جمله موضوعات متفاوت راهپیمایی هفته جاری، تشکیل گروهی در نوار غزه تحت عنوان «یگان منجنیق» است. «یوسف یوسف» سخنگوی این گروه اعلام کرد: این جمعه شاهد استفاده از منجنیق‌هایی که خود جوانان غزه ساخته‌اند، خواهد بود. از منجنیق‌ها فقط برای پرتاب سنگ و نه مواد منفجره و امثال آن استفاده خواهد شد تا بهانه‌ای به دست رژیم اشغالگر برای هدف قرار دادن جوانان داده نشود. از حصار میان نوار غزه (با فلسطین اشغالی) کمتر از ۲۵۰ متر فاصله داریم و این موضوع ما را به سمت منجنیق با هدف پرتاب سنگ هل داد. همچنین جوانان ساکن جبالیا بخشی از سیم‌های خاردار در مرز نوار غزه با فلسطینی اشغالی را قیچی کردند.
رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند یگان‌هایی از این رژیم برای آموزش‌های نظامی ویژه تعامل با تظاهرات‌کنندگان در مرز نوار غزه آموزش دیدند. در این آموزش‌ها، شیوه برخورد آنها با سناریوهای احتمالی مختلف توضیح داده شده است. شرکت‌کنندگان در راهپیمایی امروز اقدام به آماده کردن لاستیک خودرو جهت آتش زدن کردند تا شاید بتوانند مقداری از دید تک‌تیراندازهای صهیونیست بکاهند؛ آنها همچنین تعدادی خاکریز هم در نوار مرزی برای پناه گرفتن ایجاد کرده‌‌اند.
خبر دیگر از مقاومت فلسطین آنکه پس از اینکه پیکر دانشمند فلسطینی «فادی البطش» از طریق گذرگاه رفح به نوار غزه رسید، صدها نفر از مردم «جبالیا» (محل تولد البطش) واقع در شمال نوار غزه پیکر البطش را بر روی دستان خود تشییع کردند. در مراسم استقبال از پیکر البطش در گذرگاه رفح بسیاری از مقامات رسمی شرکت داشتند. «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس در مراسم تشییع البطش گفت دست‌هایی که در ترور وی دست داشته‌اند، قطع خواهد شد.«خالد البطش» سخنگوی جهاد اسلامی نیز گفت: بازگشت پیکر فادی به نوار غزه، پیام تعهد به ملت فلسطین است. صبح چهارشنبه مراسم تشییع فادی البطش در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد تا پس از آن برای خاکسپاری به نوار غزه منتقل شود.
خبر دیگر آنکه در ادامه خیانت غرب به فلسطین، پارلمان آلمان پیش‌نویس طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن رژیم «اسرائیل» به عنوان دولتی یهودی به رسمیت شناخته می‌شود. خبر دیگر آنکه تل آویو تصمیم دارد نام «شهرک ترامپ» را بر روی ناحیه ای قرار دهد که سفارتخانه های کشورهای مختلف در قدس اشغالی در آنجا ساخته خواهد شد. اسرائیل با ادعای قدردانی از ترامپ به دنبال اجرای ابعاد جدید شهرک‌سازی و اشغال اراضی فلسطین است.

کد مطلب: 104135
 
Share/Save/Bookmark