میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
تکالیف پیش رو
عراق طی ماه‌های اخیر با کشمکش های بسیاری برای چینش ساختار سیاسی مواجه بوده است چنانکه حتی برخی افراد نامزد شده برای نخست وزیری در نهایت از ا

عراق طی ماه‌های اخیر با کشمکش های بسیاری برای چینش ساختار سیاسی مواجه بوده است چنانکه حتی برخی افراد نامزد شده برای نخست وزیری در نهایت از این امر کناره‌گیری کردند. سرانجام پس از هفته‌ها برهم صالح رئیس جمهور عراق رسما عدنان الزرفی استاندار پیشین نجف اشرف و دبیرکل حزب الوفاء العراقیه را مامور تشکیل کابینه کرد. حال این سوال مطرح است که وی برای تشکیل کابینه و در صورت موفقیت برای تحقق وظایف نخست وزیری با چه چالشهایی مواجه است و چه کارکردهایی باید داشته باشد؟ هر چند که مسائل اقتصادی و اجتماعی و تحقق مطالبات مردمی که طی ماه‌ها در خیابان‌ها مطالبات به حق اقتصادی خویش را مطرح کرده‌اند از وظایف اصلی وی و دولت آینده عراق است اما در کنار آن چند نکته مهم دیگر وجود دارد که می‌تواند از اولویت‌های کاری آنان باشد. اکنون مطالبه مردم و جریان‌های سیاسی در چند محور خلاصه می‌شود. مهم ترین مسئله برای مردم و مسئولان عراقی آن است که حضور آمریکا در کشورشان جز ایجاد بحران و ناامنی دستاوردی برای کشورشان نداشته است چنانکه حتی برای ادامه اشغالگری به خودزنی‌های امنیتی نظیر هدف قرار گرفتن پایگاه‌هایش توسط جریان‌های ناشناس روی آورده است. تهدیدات امنیتی آمریکا برای عراق چنان است که در یک اقدام تروریسم دولتی اقدام به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان و نیز بمباران و به شهادت رساندن دهها تن از نیروهای ارتش و مقاومت مردمی عراق کرده‌اند که نقش محوری در مبارزه با تروریسم داشته‌اند.
اکنون اخراج آمریکا و خودداری از تن دادن به زیاده خواهی‌های آن از مطالبات اصلی مردم است و دولت آینده نیز اساس مصوبه پارلمان موظف به اجرای این مهم است. در حوزه امنیتی نیز مبارزه با داعش و نیروهای برجای مانده از رژیم بعث در حالی اصل اساسی است که به اذعان همگان این آمریکاست که حامی اصلی این جریان‌هاست و راهکار رسیدن عراق به امنیت در قالب مبارزه با آمریکا محقق می‌شود لذا مبارزه با تروریسم یعنی مقابله با استمرار حمایت آمریکا از تروریسم و البته رفتارهای تروریستی که این کشور به صورت مستقیم صورت می‌دهد. نکته مهم دیگر آنکه ملت و جریان‌های سیاسی عراق تاکید دارند که برای رسیدن به جایگاه منطقه‌ای باید در کنار جبهه مقاومت قرار گیرند. مقاومتی که ضمن قرار دادن عراق در صف مبارزان با تروریسم نام‌آن را در لیست امنیت و ثبات منطقه قرار داده است.
جهانیان اذعان دارند سرنوشت منطقه در قالب مقاومت رقم می خورد و عراق نیز با حضور در این عرصه توانسته جایگاهی ویژه در منطقه و حتی اتحادیه عرب کسب نماید. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که دولت عدنان الزرفی برای کسب اعتماد مجلس و رضایت مردمی باید ضمن اعلام برائت از گذشته نه چندان مثبتش بر اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی اذعان و در جهت منافع عراق یعنی مبارزه جدی با تروریسم و همراهی با مقاومت به عنوان شاخصه جایگاه برتر عراق در منطقه اذعان و قدم‌های عملی در این راه بردارد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113234
 
Share/Save/Bookmark