میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
از راهنمای نامزدی تا گرفتن نبض ازدواج
۱۲ کتاب برای آن‌ها که قصد ازدواج دارند

یکی از سؤالات مهمی که معمولاً پیرامون جلسات خواستگاری می‌شود، این است که ما از کجا بفهمیم طرف مقابل سؤالت را باصداقت پاسخ داده است یا نه؟
برای اطمینان از جواب‌های او، باید مقدمه‌ای را درباره صداقت بیان کنید. به مخاطب خود بگویید: «صداقت در خواستگاری یک امر حیاتی است. من خود آدمی نیستم که همیشه در زندگی راست‌گو باشم و انتظار ندارم همسرم نیز همیشه در زندگی راست گفته باشد، اما اینکه انسان در جلسه خواستگاری به راست‌گویی دقت داشته باشد، بحث بسیار مهمی است؛ زیرا عدم صداقت در جلسه خواستگاری را خیانت به‌طرف مقابل می‌دانم و من هر نقطه‌ضعفی را از خواستگارم می‌پذیرم مگر این نقطه‌ضعف را.» باید بکوشید به‌گونه‌ای بابیانی جدی این مطلب را یادآور شوید.
اما در این زمینه چند نکته مهم وجود دارد:
برای اینکه راحت باشید و صداقت خود را نشان دهید، از همان کلمات معمول و همیشگی‌تان استفاده کنید نه از کلمات سخت و قلمبه- سلمبه و غیرمعمول.
صداقت شما و خانواده‌تان در رفتار و گفتار، آن‌ها را نیز تشویق می‌کند که صادق باشند.
در گفت‌وگو دو طرف، بنا را برمعرفی واقعی و صریح خود بگذارند.
البته در این زمینه یک نکته اساسی دیگر نیز وجود دارد؛ آن‌هم این‌که ما تا چه حد می‌توانیم اسرار زندگی خود را بیان کنیم؟ آیا اگر خطا و اشتباهی و مسئله‌ای در زندگی ما رخ‌داده است، اجازه داریم آن را مطرح کنیم؟
در پاسخ باید گفت: اسرار زندگی طبقه‌بندی دارد و باید براساس اهمیت آن‌ها متناسب بازمان و شرایط اقدام به بیان آن‌ها کرد. برای مثال در جلسات اول خواستگاری می‌توانید مسائلی را مطرح کنید که دیگران اطلاع و آگاهی دارند ولی خواستگار شما از آن‌ها بی‌اطلاع است؛ مثلاً در محل و فامیل همه می‌دانند شما با یک ازدواج ناموفق روبرو بوده‌اید؛ بهتر است این نکته را قبل از قرار خواستگاری به اطلاع فرد موردنظر خود برسانید که اگر با شنیدن این موضوع نظرش تغییر می‌کند، قبل از جلسه خواستگاری و ایجاد زحمات و مشکلات متوجه شود.
گاهی ازدواجی تا مراحلی پیش رفته است و بعد به دلایلی انجام‌نشده و در شناسنامه هم ثبت‌نشده و عروسی هم انجام نگرفته است. در این شرایط لازم نیست قبل از خواستگاری اطلاع دهید، ولی در آخر جلسه اول خواستگاری باید مسئله را برای فرد تشریح کنید.
برخی از اسرار را نیز می‌توانید در جلسات بعد مطرح کنید. اسراری را که جز خانواده شما کسی از آن اطلاع ندارد، نباید در جلسات اول از آن سخنی به میان آورد و می‌توانید در مراحل بعد به میزان اعتمادی که به فرد پیدا کردید، او را مطلع سازید.
اما اگر در دوران مجردی دچار لغزشی شده‌اید و کسی هم از آن باخبر نیست و شما نیز توبه کرده‌اید، بعد از ازدواج هم همسرتان متوجه آن نمی‌شود، نباید آن را در جلسه خواستگاری مطرح کنید. گناهان و خطاهای ما، بین ما و خدای ماست، هیچ‌کس اجازه ندارد آبروی خود را جلوی دیگران ببرد و از طرف مقابل هم نخواهید به این مسئله اشاره کند.
ولی اگر مسئله‌ای قبل از ازدواج بر شما حادث‌شده و شما مرتکب جرم و خطایی شده‌اید و ممکن است پس از ازدواج برملا شود و شما نگران افشای آن هستید که با افشای آن مشکلی برای شما به وجود آید، باید حتماً آن مسئله را به نحوی مطرح سازید.
آنچه که در بالا خواندید بخشی از کتاب «مطلع مهر» نوشته امیرحسین بانکی‌پور فرد است که در هشت فصل به بررسی مهم‌ترین مسائل پیرامون ازدواج از جمله احراز شرایط اولیه برای ازدواج، معیارهای انتخاب همسر، آداب خواستگاری، ضرورت تحقیق در ازدواج، نقش مهریه در ازدواج و... پرداخته و در هرکدام از این فصول با استفاده توامان از مباحث دینی و رویکردهای علمی به تشریح موضوعات پرداخته است.
این گزارش دربردارنده کتاب‌هایی است که برخی با وجود ارزش و اهمیت بالایی که دارند، هنوز آن‌گونه که باید و شاید دیده نشده‌اند.

بهشت خانواده
نویسنده: سیدجواد مصطفوی. انتشارات: اندیشه مولانا. قیمت: ۲۸۰۰۰.
این اثر در دوجلد به عنوان راهنمای مسایل ازدواج و زناشویی به بررسی موضوعاتی همچون خواستگاری، عشق محبت‌آمیز و ازدواج پرداخته است.

فردای ازدواج
نویسنده: محمدجعفر غفرانی.
انتشارات: قرآن و اهل‌بیت نبوت(ع). قیمت: ۸۰۰۰.
این اثر که جزو از جمله آثار مجموعه کتاب‌های چهار دیواری در کف آسمان است، مخاطب را با مهم‌ترین مباحثی که از فردای ازدواج ممکن است برای او پیش بیاید آشنا می‌سازد.

دل به دل راه داره
نویسنده: سیدعلی‌آقای کابلی. انتشارات: قبسات. قیمت: ۸۰۰۰.
این کتاب دربردارنده مهمترین مهارت‌های مدیریت ازدواج از منظر استاد قرائتی است.

من ازدواج نمی‌کنم
نویسنده: کبری التج. انتشارات: چاپ و نشر دارالحدیث. قیمت: ۷۰۰۰.
داستان این کتاب در دوران صدر اسلام روایت می‌شود اما داستان‌های آن مشکلات جامعه امروز است و توصیه‌ها و احادیث آن نسخه‌ای شفابخش برای دردهای مشترک همه زمان‌هاست.

بختک‌های دست‌ساز
نویسنده: آمنه بختیاری، بهاره نصیری، مرضیه طاهری. انتشارات: مهرستان. قیمت: ۱۵۰۰۰.
نمونه‌هایی از خرافاتی که در جریان ازدواج و زندگی مشترک بر خانواده‌ها سایه افکنده و علت‌های پیدایش و شیوه‌های مواجهه با آن‌ها در این کتاب شرح داده شده است.

ازدواج، موانع و راه‌حل‌ها
نویسنده: ابراهیم امینی. انتشارات: بوستان کتاب قم. قیمت: ۱۰۰۰۰.
در این اثر آیت‌الله ابراهیم امینی، با کوله باری از تجربه و اندیشه‌ورزی در امر خانواده و جوانان، ضمن پرداختن به اهمیت و ضرورت ازدواج، موانع آن را به تفصیل بررسی کرده و راه حل‌های معقول و منطقی، ارائه داده است.

چرا با تو ازدواج کردم؟
نویسنده: باربارا بارتلین انتشارات: حدیث راه‌عشق. قیمت: ۱۰۵۰۰.
این کتاب به موضوع غلبه کردن بر افسانه‌ها و باورهای نادرستی که مانع تشکیل یک خانواده شاد و موفق می‌شود، می‌پردازد.

راهنمای نامزدی
نویسنده: عباس علی هراتیان. انتشارات: موسسه آموزشی‌ و پژوهشی امام خمینی‌(ره). قیمت: ۵۰۰۰.
در این مجموعه چند جلدی بخشی از مهم‌ترین مسائل پیش از ازدواج که درواقع مربوط به دوره نامزدی می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است.

نامه‌ای به جوان در آستانه ازدواج
نویسنده: مهدی عدالتیان. انتشارات: راه روشن هدایت. قیمت: ۴۵۰۰.
این اثر به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش‌هایی است که بسیاری از جوانان پیش از ازدواج در ارتباط با موانع این موضوع مطرح می‌کنند.

جوشکاری
نویسنده: حسین عالمی. انتشارات: کتابستان معرفت. قیمت: ۱۵۵۰۰.
این کتاب توسط یکی از مبلغان دانشگاهی درباره ازدواج عاقلانه آسان و به هنگام نوشته شده و حاصل سؤال‌ها و جواب‌هایی می‌باشد که جامعه دانشجویی کشور پیرامون ازدواج دارد.

نبض ازدواج را بگیرید
نویسنده: مهدی عباسی. انتشارات: موسسه آموزشی ‌و پژوهشی امام خمینی(ره). قیمت: ۴۰۰۰.
این کتاب در حیطه «روابط زناشویی» به بررسی و ریشه‌یابی مساله «مجادله همسران» و ارایه راه کارهایی در این موضوع پرداخته است.

نقره سپید
نویسنده: محمدرضا رنجبر. انتشارات: حدیث راه‌عشق. قیمت: ۶۵۰۰.
هدف این کتاب، آشنایی جوانان با راهکارهای ازدواج صحیح می‌باشد و در آن نکاتی درباره مراقبت‌های پیش از ازدواج، مشکلات مالی و مادی قبل از ازدواج ومعیارهای انتخاب همسر مورد بررسی قرار گرفته است.(فردا)

کد مطلب: 100634
 
Share/Save/Bookmark