میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۹
 
 
رئیس جمهور چین در واکنش به تهدیدات آمریکا صادر کرد
فرمان آمادگی جنگ

در میانه تنش‌های چین و آمریکا و تلاش‌های تحریک‌آمیز واشنگتن برای فروش سلاح به تایوان، «شی جین پینگ» از نیروهای نظامی کشورش خواست تمام انرژی و فکر خود را بر آمادگی برای جنگ متمرکز کنند.
«شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در بازدید از یک پایگاه نظامی در استان جنوبی «گوانگ‌دونگ» از نظامیان این کشور خواست تمام انرژی و فکر خود را به آمادگی برای جنگ اختصاص دهند.«شینهوا» خبرگزاری دولتی چین گزارش داد شی در دیدار با تفنگداران دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در شهر «چاوژو» به سربازان چینی گفت حالت آماده‌باش را حفظ کنند و از آن‌ها خواست کاملاً وفادار، خالص و قابل اعتماد بمانند. به گزارش شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان، هدف اصلی سفر رئیس‌جمهور چین به گوانگ‌دونگ سخنرانی در چهلمین سالگرد منطقه ویژه اقتصادی شنژن بود که در سال ۱۹۸۰ برای جذب سرمایه خارجی تاسیس شد و نقشی حیاتی در کمک به اقتصاد چین و تبدیل آن به دومین قدرت برتر اقتصادی جهان ایفا کرده است. اما دیدار رئیس‌جمهور چین از پایگاه نظامی در میانه تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکا در دهه‌های اخیر و در ماه‌های گذشته بر سر مسئله تایوان و همه‌گیری کرونا، صورت گرفت.
منابع خبری از تقاضای کاخ سفید از کنگره برای تصویب فروش سه بسته نظامی ویژه به تایوان خبر دادند. خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مطلع نوشت، وزارت خارجه آمریکا نیز در زمینه فروش حسگرهای جنگنده «اف-۱۶»، موشک‌های پیشرفته «اسلمر» ویژه حمله به اهداف دریایی و راکت‌های «هیمراس» مکاتباتی با کنگره انجام داده است. پیشتر نیز چهار مقام مطلع فاش کردند که آمریکا قصد دارد هفت نوع سلاح و سامانه‌های نظامی از جمله مین، موشک کروز و رادار به تایوان بفروشد.سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری نسبت به فروش تجهیزات جنگی پیشرفته به تایوان و ساخت استحکامات در نقاط مرزی به آمریکا و هند هشدار داد. «ژائو لیجان» سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از آمریکا، گفت این اقدام نقض توافقات دیرینه است و واشنگتن روابط با تایوان را مقدم بر روابط با چین برشمرده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ایالات متحده اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را به طور جدی نقض کرده است. با فروش اسلحه به تایوان، آمریکا در امور داخلی چین دخالت جدی کرده و به حاکمیت و منافع امنیتی چین آسیب جدی وارد کرده است.»این دیپلمات چینی از اقدامات قانونی و لازم در صورت فروش سلاح از سوی آمریکا به تایوان خبر داد.
در این میان در دامه تحرکات غرب علیه چین، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری در پایتخت این کشور، ضمن تاختن به مواضع داخلی و خارجی چین، ادامه بازداشت دو تبعه کانادایی متهم به جاسوسی در چین را محکوم کرد.بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا به مناسبت پنجاهمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک کانادا با چین، در اتاوا پایتخت کشورش کنفرانسی خبری ترتیب داد.ترودو در این کنفرانس خبری علیه چین در قبال مسائل داخلی از قبیل موضوع حقوق بشر و هنگ کنگ و مسائل سیاست خارجی موضعگیری تندی کرد. او همچنین به ادامه بازداشت دو شهروند کانادایی به اتهام جاسوسی در چین تاخت. خبر دیگر آنکه سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات واشنگتن درباره عضویت چین و کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره عضویت چین و کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد و گفت واشنگتن در مقامی نیست که به تصمیمات درباره عضویت چین در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان دهد.

کد مطلب: 115737
 
Share/Save/Bookmark