میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۴
 
 
ویژگی های تمدن ساز شخصیتی شهید سلیمانی
دکتر دهشیری استاد دانشگاه وزارت خارجه در همایش مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی گفت : اینکه تمدن نوین اسلامی از سه ویژگی عمده ی اخلاق مداری، خِرد باوری و خود باوری برخوردار است من سعی می‌کنم که نقش شهید سلیمانی را در این سه عرصه که موجب ارتقای تمدن نوین اسلامی را فراهم کند تبیین کنم.
وی در ادامه به صفات اخلاقی شهید سلیمانی پرداخت و خاطر نشان کرد: در خصوص اخلاق مداری تواضع مثال زدنی شهید سلیمانی و نقشی که برای کمک به خانواده های شهدا و همچنین کمک به سیل زدگان به ویژه ی سیل زدگان خوزستان قائل بود و تلاشی که او برای پیوند بین مردم ایران و عراق در جهت همراهی و همبستگی و کمک به یکدیگر انجام داد بیانگر این است که ان شهید در مردم داری شهره بود.او نقش عمده ای را در زمینه ی اخلاق مداری و پیشبرد این عنصر در بستر تمدن نوین اسلامی قائل بود.
بنابراین من معتقدم که اقدامات او در کمک به مردم خوزستان و کردستان و کمک به خانواده های شهدا و فرزندان آنها و دلجویی از آنها برای این بود که این عنصر اخلاق مدار در تمدن نوین اسلامی تقویت شود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد:نکته ی دوم درباره ی خود باوری،با توجه به اینکه آن شهید در طراحی عملیات و قدرت نقشه مهارت ویژه ای داشته است.
همینطور باتوجه به اینکه او توانسته بود با استفاده از ظرفیت های بومی، حشدالشعبی را سامان بدهد و لشکر فاطمییون و زینبیییون و حیدریون را شکل دهد و با تکیه بر ظرفیت های درون زا تلاش داشت تا اینکه عملیات بازدارندگی نامتقارن و شبکه ای را کارآمدتر کند و دراین عرصه به ویژه در مواجه با داعش توفیق قابل توجهی داشت.
ویژگی سوم خودباوری و عقلانیت مداری است که شهید سلیمانی در جهت مقابله با افراط گری های داعش راه های موثری برداشت.
ایشان در آخر تاکید کرد: رویکرد آن شهید بزرگ یک رویکرد آینده پژوه بود و بیانگر این بود که ما برای دفاع از سرزمین خود نباید در سرزمین خودمان بجنگیم بلکه باید عرصه ی نبرد با داعش را به خارج از مرزها منتقل کنیم. این رویکرد بیانگر عقلانیت آن شهید بود که مظهر دفاع پیشگرایانه قلمداد می‌شد.
کد مطلب: 117230
 
Share/Save/Bookmark