میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی:
دامی که آمریکا و اروپا در اینستکس برای ایران پهن کرده‌اند
دامی که آمریکا و اروپا در اینستکس برای ایران پهن کرده‌اند
 

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، جزئیات دامی که اروپا و آمریکا در قالب اینستکس برای ایران پهن کرده‌اند را تشریح کرد.
محمد دهقان گفت: این ساز و کار خطری علیه صنعت داروسازی ایران است.در سال، حدود ۷۵۰ میلیون دلار شرکت‌های داروسازی، مواد اولیه دارو از چین و هند وارد می‌کنند.
وی ادامه داد: اروپا و آمریکا هم مواد اولیه تولید داروی خود را از چین و هند وارد می‌کنند، زیرا تولید این مواد که دارای خطرات زیست محیطی است در اروپا و آمریکا با محدودیت‌های سختی مواجه است. دهقان تصریح کرد: علاوه بر حدود ۷۵۰ میلیون دلار مواد اولیه، واردکنندگان دارو نیز از دولت ارز می‌گیرند و داروهایی وارد می‌کنند که مشابه داخلی آن وجود دارد اما به دلیل برخی ارتباطات، سودجویی‌ها و در مواردی ضرورت‌ها این واردات انجام می‌شود.
وی با اشاره به وجود فساد در واردات دارو، گفت: کل هزینه ارزی واردات دارو و مواد اولیه تولید دارو به کشور در سال حدود دو میلیارد دلار است که در بودجه سالانه پیش‌بینی می‌شود.
نماینده مردم چناران و طرقبه با بیان اینکه کارخانجات دارویی داخلی بیش از ۹۵ درصد نیاز دارویی داخل کشور را تولید می‌کنند و شش هزار قلم دارو در داخل کشور تولید می‌شود، اظهارداشت: در حالی که کشور ترکیه با جمعیتی همانند ایران سالانه ۲۱ میلیارد دلار صرف واردات دارو می‌کند.
دهقان اضافه کرد: ترکیه محصول نهایی دارو را وارد می‌کند اما ایران بیش از ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز خود را تولید می‌کند و به همین دلیل هزینه ارزی کمتری برای واردات دارو دارد.
وی، اینستکس را دام اروپا با هماهنگی آمریکا برای ایران خواند و گفت: دامی که اروپایی‌ها با هماهنگی آمریکا برای ایران پهن کرده است این است که ما از اروپا با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی محصول نهایی دارو را وارد کنیم.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اروپا مواد اولیه دارو ندارد، گفت: اگر هم در موارد محدودی داشته باشد، اجازه صادرات آن را ندارد، زیرا صادرات مواد اولیه دارو از اروپا به سایر کشورها ممنوع است. وی تصریح کرد: اگر براساس این ساز و کار، محصول نهایی دارو را از اروپا وارد کنیم، هزینه ارزی واردات دارو به کشور ممکن است به تدریج به حدود ۲۰ برابر افزایش یابد و شاید ایران براساس این سازوکار مجبور شود به تدریج حدود ۴۰ میلیارد دلار ارز صرف واردات دارو به کشور کند.
وی با تاکید بر اینکه کانال مالی اروپا هیچ ارزشی ندارد، گفت: اگر ایران بخواهد از این کانال مالی استفاده کند باید هزینه ارزی تامین مالی داروی خود را به ۲۰ برابر افزایش دهد.
دهقان افزود: این در حالی است که هم اکنون ما به راحتی از طریق صرافی‌ها مواد اولیه تولید دارو را از چین و هند وارد می‌کنیم و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. وی ادامه داد: آمریکا به ما اجازه ایجاد کانال مالی با چین و هند را نداد و فقط اجازه ایجاد کانال مالی با اروپا را داده است تا محصول نهایی دارو را از اروپا وارد کنیم و در این زمینه مهم به اروپا وابسته شویم.
وی با بیان اینکه اگر مسئولان فریب اروپا را بخورند خطری مهم کشور را تهدید می‌کند و اروپا و آمریکا خواهند توانست ایران را تحریم دارویی کنند، تاکید کرد: در جنگ آمریکا علیه عراق که به ظاهر فرمول نفت در برابر دارو وغذا را تجویز کرده بودند عملا ناتوانی عراق در تامین قیمت گران برند داروهای اروپایی و نیز جنایات وحشیانه آمریکا و اروپا علیه عراق موجب مرگ بیش از ۵۰۰ هزار کودک عراقی شد.
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: در حال حاضر ایران با قیمت آزاد از طریق صرافی‌ها مواد اولیه دارو را از چین و هند وارد می‌کند و نیازهای داخلی تامین می‌شود. فارس

کد مطلب: 107835
 
Share/Save/Bookmark