میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۹
 
 
روحانی در دومین سالگرد درگذشت مرحوم ‌رفسنجانی:
هاشمی از برجام خشنود بود
هاشمی از برجام خشنود بود
 

رئیس‌جمهور گفت: وقتی برجام به ثمر رسید در اولین جلسه‌ای که خدمت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رسیدم، وی خشنود بود؛ چراکه به واسطه توافق برجام شش قطعنامه سازمان ملل در یک روز کان لم یکن شد و قطعنامه‌ای به بار آورد که تحریم تسلیحاتی و نظامی ایران که دائمی بود، موقت کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: وقتی برجام به ثمر رسید در اولین جلسه‌ای که خدمت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رسیدم، وی خشنود بود؛ چراکه به واسطه توافق برجام شش قطعنامه سازمان ملل در یک روز کان‌لم‌یکن شد و قطعنامه‌ای به بار آورد که تحریم تسلیحاتی و نظامی ایران که دائمی بود، موقت کرد.
وی گفت: تا دو سال آینده نیز تحریم نظامی ایران کاملا برداشته می‌شود و این جزو دستاورد‌های بزرگ برجام است و مرحوم هاشمی هر روز مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کرد.
رئیس‌جمهور بیان کرد: مرحوم هاشمی بنانیگذار فناوری هسته‌ای بود؛ اولین کسی که در زمان او اولین سانتریفیوژ‌ها وارد ایران شد مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بود و به خاطر مذاکراتی بود که با مقامات پاکستان کرده بود لذا در تمام مراحل اقدامات هسته‌ای جزئیات مراتب را دنبال می‌کرد.
وی اظهار کرد: اگر امروز قدرت دفاعی داریم، از یادگارهای مرحوم هاشمی است همچنانکه اعتدال نیز از یادگا‌های ارزشمند او بود. او مرد اعتدال بود واگر بخواهیم مجسمه‌ای از اعتدال بسازیم باید تندیسی از هاشمی باشد.
رئیس‌جمهور افزود: جلسه باشکوه امروز برای ادای تعظیم و احترام به مناسبت دومین سالگرد شخصیت بزرگی است که بر گردن همه ملت ایران، انقلاب، عزت انقلاب و نواندیشی اسلامی حق بزرگی دارد.
حجت‌الاسلام روحانی افزود: از زمان آغاز نهضت اسلامی از یاران و نزدیکان امام راحل بود و همواره در سطحی بالاتر از نخبگان و فضلای حوزه تلاش می‌کرد. وی اظهار کرد: در دوران انقلاب و نهضت اسلامی ایشان راجع به سردار سازندگی دوران قجر یعنی امیرکبیر بزرگ کتاب نوشت و همچنین در آن روز‌هایی که کمتر کسی به یاد خاورمیانه و فشار به ملت‌های منطقه بود او راجع به فلسطین کتاب نوشت.
رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز اینجا جمع شدیم تا بگوییم، هاشمی هست و زنده است و می‌ماند. فکر، تحول، فداکاری، صبر، مدارا، استقامت و اندیشه هاشمی می‌ماند.
حجت‌الاسلام روحانی یادآور شد: آنچه آرزوی هاشمی بود یعنی نظام سربلند اسلامی و ایران باشکوه همان هدف بلندی است که امت ما و ملت ما نیز آن را دنبال خواهد کرد و تا این هدف ادامه دارد هاشمی هست و تا ایران و نظام اسلامی هست، هاشمی هست.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هاشمی یک شخصیت بنام در تاریخ انقلاب بود اظهار کرد: وی در استقرار انقلاب نیز نقش بزرگی داشت. اگر بخواهیم دو شخصیت مهم در شکل دهی به ساختار انقلاب و استقرار نظام از حواریون امام(ره) را نام ببریم یکی مرحوم بهشتی بود که مجلس خبرگان قانون اساسی را اداره کرد و قانون اساسی و منشور ملی را به ثمر رساند و دومی مرحوم هاشمی بود که بار تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی را به دوش گرفت. وی تاکید کرد: هاشمی‌رفسنجانی در دفاع‌مقدس و استقرار صلح نیز نقش کم‌نظیری داشت درست است که در جنگ تحمیلی امام راحل فرمانده کل قوا بودند، اما ایشان نیز زحمات زیادی در این باره متحمل شدند.
روحانی افزود: بار جنگ بر دوش رهبر معظم انقلاب و مرحوم هاشمی بود مخصوصا از سال ۶۲ که ایشان به دستور امام راحل و پیشنهاد رهبر معظم انقلاب، فرمانده جنگ شد.
رئیس‌جمهور با اشاره به عملیات کربلای ۴ گفت: فرمان عملیات کربلای ۴ را خود مرحوم هاشمی‌رفسنجانی صادر کرد به هر حال در میدان جنگ، فراز و نشیب هست گاهی ما پیروز و گاهی دشمن پیروز می‌شد.
حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: ایشان بعد از عملیات کربلای ۴ ناموفق، تصمیم گرفت بلافاصله عملیات بعدی طراحی شود لذا یک هفته بعد طراحی عملیات کربلای ۵ انجام شد.
وی تاکید کرد: یکی از پیچیده‌ترین مسائل استراتژیک، آغاز و چگونگی ادامه جنگ نیست بلکه نحوه پایان جنگ است، البته در مسائل جنگ سیاسی و اقتصادی نیز همینطور است. و اینکه چطور این جنگ‌ها را به پایان ببریم مهم است و نتیجه در نحوه پایان است که رخ می‌نماید نه در حین عمل.
رئیس‌جمهور افزود: جنگ برای این نبود که دشمن پیروز شود و یا اینکه ما قسمتی از سرزمین آن‌ها را اشغال کنیم و بالعکس هدف مهم دشمنان در این جنگ تحمیلی، از بین بردن فرصت انقلاب آن هم درآغاز آن بود.
روحانی گفت: دشمنان نظام در آغاز راه انقلاب که باید به زمان پیشرفت اختصاص می‌یافت ما را به جنگ ۸ ساله مشغول کردند تا فرصت جوانی انقلاب را از ما بگیرند و ما به جای ساخت کشور و توسعه آن چاره‌ای نداشتیم که جلوی تجاوز دشمن بایستیم.
وی تاکید کرد: هاشمی می‌دانست هدف دشمن چیست و چه می‌خواهد و همچنین می‌دانست جنگ را باید برای دستیابی به صلح عزتمندانه ادامه دهیم و این مهم را خیلی‌ها نمی‌دانستند.
رئیس‌جمهور اظهار کرد: در روز ۱۴ خرداد آن کسی که اعضای مجلس خبرگان را جمع کرد و توانست موضوع انتخاب رهبری را تا غروب به سامان برساند کسی جز مرحوم هاشمی نبود. نقش وی در آن جلسه ممتاز بود چراکه او بسیار موقع‌شناس بود و می‌دانست چطور باید کار را پیش ببرد. چنانچه در سال ۹۵ دو ماه قبل از فوتشان برای انتخابات سال ۹۶ ساعت‌ها با من صحبت می‌کرد و اشکالاتم را رفع می‌کرد و می‌گفت که وظیفه‌ات است که درسال ۹۶ کاندیدا شوی.
حجت‌الاسلام روحانی با اعلام این خبر که به زودی درهفته‌های آینده با موشک ساخت خود دو ماهواره را به فضا خواهیم فرستاد تصریح کرد: در صنعت دفاعی وقتی موشک را یک وسیله مهم دانسته و به آن افتخار می‌کنیم و از افتخارات کشور می‌دانیم، کسی که در ایران موشک را ساخت مرحوم هاشمی بود لذا اگر امروز قدرت دفاعی داریم از یادگاری‌های اوست.
وی بیان کرد: آیت‌الله هاشمی همیشه با افراط و تفریط مخالف بود و به ما اعتدال را آموخت در این دوران و با شرایط ما، او پدر تفکر اعتدال و امید در این کشور بود و تعلق به هیچ جناحی نداشت و این کار در کشور ما سخت است.
حجت‌الاسلام روحانی در پایان گفت: باید امروز هاشمی زمان خود باشیم و راه او را دنبال کنیم و با صبر وتحمل با همه مدارا کنیم.

کد مطلب: 107538
 
Share/Save/Bookmark