میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه مقاله
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
اوکراین گرفتار در طوفان ایدز
ویروس ایدز در اوکراین رو به گسترش است . تعداد موارد جدید ابتلا به این بیماری کشنده از ۱۹ هزار ۸۴۲ مورد در سال ۲۰۰۹ به...

ویروس ایدز در اوکراین رو به گسترش است . تعداد موارد جدید ابتلا به این بیماری کشنده از ۱۹ هزار ۸۴۲ مورد در سال ۲۰۰۹ به ۲۰ هزار و ۴۹۰ مورد در سال ۲۰۱۰ رسیده است.
تحقیقات نشان داده استفاده از سرنگهای مشترک در تزریق مواد مخدر و روابط جنسی خارج از قواعد خانواده دو عامل اصلی گسترش این بیماری در این کشور اروپای شرقی عنوان شده اند.
اما آنچه که از آمار ارائه شده توسط نهادهای پزشکی اوکراین در زمینه شیوع بیماریهای مسری نظیر ایدز در این کشور به ذهن متبادر می شود بررسی نقش و جایگاه دولت در مهار و یا راههای مقابله با گسترش چنین معضلاتی در سطح جامعه است . چراکه دولتها بر اساس وظایف ذاتی خود می باید نسبت به حفظ سلامت اعضای جامعه و رعایت حقوق سلامت مبتلایان به بیماریهای مهلک عنایت ویژه ای مبذول کند .
به عبارت دیگر همه انسان ها دارای حقوقی هستند چون انسان اند و حقوق همه انسان ها باید یکسان و عادلانه شود. دولت ها موظف به تامین، حفظ و ارتقای حقوق همه انسان ها هستند و تامین سلامت افراد جامعه یکی از پایه های اصلی حقوق انسانی است. حق برخورداری از سلامت به این معنی است که همه افراد باید حق بهره مندی از خدمات مربوط به سلامت را برای دست یابی به زندگی با کیفیت داشته باشند و دولت ها موظف به تامین این حق هستند. این حق پایه ای انسانی که باید به وسیله دولت ها بدون تبعیض جنسی، نژادی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تامین شود.
ضمن آنکه در حال حاضر بسیاری از متخصصان مدیریت در نظام های سلامت معتقدند که برخورداری از سلامت منحصر به بهره مندی مناسب از خدمات بهداشتی و درمانی نیست بلکه با توجه به نقش عوامل اجتماعی در تامین سلامت، تغذیه مناسب، داشتن سرپناه، عدالت، داشتن درآمد مناسب، دسترسی به خدمات آموزشی و غیره نیز در تامین سلامت نقش اساسی دارند.موضوعی که ظاهرا در دستور کار دولت اوکراین قرار ندارد .
اولنا پیرکووسکا، معاون موسسه خیریه “نیکا کیف” یکی از افرادی است که در زمینه کمک به بیماران مبتلا به ایدز در اوکراین فعالیت دارد. او در گفتگو با خبرنگاران به صراحت از بی تفاوتی دولت نسبت به شیوع بیماری ایدز در این کشور انتقاد کرده و با تایید عدم دریافت هیچگونه کمکی از طرف دولت در این زمینه، می گوید: “متاسفانه ما برای بیماران مبتلا به ایدز با کمبود دارو مواجهیم. ”
بنابر اطلاعات اولیه نظام بهداشت و سلامت اوکراین از آغاز سال ۲۰۱۲ تا کنون حدود ۴۰هزار اوکراینی به خدمات درمانی دسترسی نداشته اند. این در حالیست که بنابر آمار رسمی ۱۱۵ هزار و بنابر آمار غیر رسمی ۴۰۰هزار نفر در اوکراین به ویروس “اچ.آی.وی” مبتلا هستند.
در تحقیق دیگری که مركز هشدار و كنترل بيماري ايدز در اروپا آنرا منتشر کرده اعلام شده:
در ميان كشورهاي اروپايي استوني داراي بيشترين ميزان رشد بيماري ايدز است و بعد از آن كشورهاي روسيه، اوكراين و بعد هم پرتغال قرار دارند.
به گزارش وبسایت انجمن مدافعان حقوق بشر به نقل از روزنامه «گازيه تا»، در استوني از هر يك ميليون نفر ۵۰۴ نفر مبتلا به ويروس ايدز هستند. اين رقم ۵ برابر بيشتر از حد متوسط در كل قاره اروپاست. بر اساس اطلاعات اين مركز، بعد از استوني، كشورهاي روسيه، اوكراين و پرتغال قرار دارند.
به نوشته اين روزنامه، در مجموع طي سال گذشته در قاره اروپا حدود ۹۰ هزار نفر مبتلاي جديد به اين بيماري به ثبت رسيده‌اند كه دو سوم اين تعداد در جمهوريهاي شوروي سابق بوده‌اند.
در اين گزارش همچنين تاكيد شده "علت شیوع سریع ایدز در اوکراین نبود آموزشهای همگانی ، افزایش فقر و نبود سیستم‌های درمانی مناسب برای شناسایی مبتلایان به ویروس ایدز در مراحل اولیه آلودگی و جلوگیری از توسعه آن در میان سایر اعضای جامعه است".

سجاد سلامت

کد مطلب: 72733
 
Share/Save/Bookmark