میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
در چارچوب سرکوب مخالفان بایدن صورت می‌گیرد
واشنگتن تا ۲ ماه دیگر در تسخیر گارد ملی
واشنگتن تا ۲ ماه دیگر در تسخیر گارد ملی
 

طبق گزارش رسانه‌های غربی، مقام‌های آمریکایی با ادعای آنچه که بیم «تهدید افراط‌گرایان دست راستی» نامیده است در نظر دارند حداقل تا ماه مارس(فروردین ۱۴۰۰) نظامیان گارد ملی را هم‌چنان در پایتخت این کشور نگه دارند در حالی که برخی این اقدام را توجیه سرکوب گری‌های بایدن می‌دانند.
آمریکا این روزها به پادگانی نظامی مبدل شده است که بخشی از آن برگرفته از طغیان مردمی علیه نظام سرمایه داری، بخشی نیز برگرفته از سیاست‌های بایدن و دموکرات ها برای خاموش کردن صدای مخالفان است که در قالب نظامی در خیابانی و در قالب سیاسی در کنگره اجرا می‌شود. نظامیان گارد ملی آمریکا که برای تضمین امنیت برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در واشنگتن دی سی پایتخت این کشور مستقر شدند، قرار است تا فروردین ۱۴۰۰ همچنان در این شهر بمانند.
به نوشته روزنامه «دیلی میل»، مقام‌های آمریکایی در نظر دارند حداقل ۷۰۰۰ نظامی گارد ملی این کشور را حداقل تا ماه مارس (فروردین ۱۴۰۰) در پایتخت این کشور نگه دارند تا با تهدید ناشی از «افراطگرایی دست راستی» مقابله کنند.به دنبال حمله ششم ژانویه (۱۷ دی ماه) تعدادی از طرفداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا به کنگره آمریکا در واپسین روزهای حضور او در این منصب، وزارت دفاع (پنتاگون) نظامیان گارد ملی را به واشنگتن دی سی اعزام کردند و همچنین به منظور تامین امنیت مراسم تحلیف جو بایدن، ۲۵۰۰۰ نیروی گارد ملی در پایتخت مستقر شدند.طبق گزارش دیلی میل به رغم خروج تعدادی از نظامیان گارد ملی آمریکا از پایتخت بعد از مراسم تحلیف، ۷۰۰۰ نظامی در پایتخت باقی می‌مانند.
این روزنامه در گزارش خود نوشت: «بیش از ۱۵۰۰۰ نظامی عضو گارد ملی آمریکا که واشنگتن دی سی را اشغال کرده بودند، اکنون دارند به خانه‌های خودشان بازگردانده می‌شوند اما ۷۰۰۰ تن از این نظامیان به دلیل "تهدید افراطگرایی دست راستی" تا ماه مارس (فروردین ۱۴۰۰) به ماموریت خود ادامه خواهند داد».
در این میان یک مقام آمریکایی خبر داد که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از نیروهای گارد ملی این کشور که در روز تحلیف رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن مستقر شده‌ بودند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. نکته قابل توجه آنکه سرکوب مخالفان در عرصه خیابانی در حالی صورت می گیرد که در حوزه سیاسی نیز دموکرات‌ها به دنبال انحصار قدرت هستند چنانکه «چاک شومر» رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا، پیشنهاد جمهوری‌خواهان برای تقسیم قدرت در مجلس سنا را رد کرد.رهبر اکثریت سنا در ادامه نوشت: «پیشنهاد سناتور [میچ] مک‌کانل در این خصوص که چطور سنا سازماندهی شود غیر قابل قبول است و مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت».نکته قابل توجه آنکه دادستان کل تگزاس در حال پیشبرد شکایت از رئیس‌جمهور جدید آمریکا به دلیل متوقف کردن دستور ۱۰۰ روزه اخراج مهاجران «غیر‌قانونی» است.
در این میان دموکرات‌های سنا در تلاش هستند با استناد به متمم ۱۴ قانون اساسی، از بازگشت مجدد «دونالد ترامپ» به قدرت جلوگیری کنند.دموکرات‌های سنا گفت‌وگوهای اولیه درباره استناد به متمم ۱۴ قانون اساسی برای ممانعت از بازگشت ترامپ به قدرت را آغاز کرده‌اند و در حالیکه اعضای ارشد انجمن‌های درون حزبی سنا هنوز متقاعد نشده‌اند که چنین اقدامی یک راهکار مناسب است اما سناتورهای دموکرات پس از شورش ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در «واشنگتن دی سی» در تلاش برای یافتن گزینه‌ایی برای جلوگیری از به قدرت رسیدن مجدد رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده هستند.
رئیس‌جمهور سابق آمریکا سکوت دو روزه خود از زمان کنار رفتن از قدرت را شکست و بدون اشاره به جزئیات برنامه آینده‌اش گفت، وقتش برسد کاری خواهد کرد.«دونالد ترامپ» برای اولین بار بعد از پایان ریاست‌جمهوری و ترک واشنگتن سکوت خود را شکست و در حالی که کلاه قرمز معروفش را بر سر داشت از ویلای «مارا-‌لاگو» در منطقه «پام بیچ» فلوریدا در مصاحبه با خبرنگار «واشنگتن اگزمینر» گفت کاری انجام خواهد داد. ترامپ بدون ارائه جزئیاتی درباره برنامه‌های آتی خود، گفت: ما کاری خواهیم کرد، اما هنوز وقتش نیست. از سوی دیگر رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از مجلس سنا خواست برای حفاظت از این کشور به استیضاح ترامپ رای دهند. «آدام شیف» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا بر محروم کردن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از تصدی هرگونه سمتی در آینده تاکید کرد. رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا خبر داد که استیضاح ترامپ در این مجلش روز ۸ فوریه (۲۰ بهمن) برگزار خواهد شد. در همین راستا، مجلس نمایندگان آمریکا بامداد ۲۵ دی‌ماه با ۲۳۲ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف، طرح استیضاح مجدد ترامپ را تصویب کرد. این اولین بار در تاریخ ۲۴۴ ساله ایالات متحده است که مجلس نمایندگان این کشور، دو بار طرح استیضاح یک رئیس‌جمهور را تصویب می‌کند.

کد مطلب: 116907
 
Share/Save/Bookmark