میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک خبر داد
رشد شتابان نرخ اجاره‌بها در ماه‌های اخیر

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: مسئولین باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را جهت بهبود وضعیت بازار مسکن به کار گیرد، زیرا ادامه این وضعیت آثار بدی را برای بخش مسکن برجای خواهد گذاشت.
به گزارش میزان، بازار مسکن یکی از بازارهایی است که در چند سال اخیر با رکود درگیر بوده ولی در سال‌جاری با توجه به شرایط پیرامون رشد هر چند اندکی را تجربه کرده است و این روند بیش از بیش در بازار اجاره‌بها تاثیرگذار بوده و موجب تشدید شرایط برای اجاره‌نشینان شده است.
این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد رخداد زلزله در تهران موجب کاهش قیمت‌ها در بازار شود ولی برعکس در ماه‌های اخیر شاهد افزایش قیمت در اکثر مناطق تهران هستیم و این روند افزایشی بر بازار اجاره‌بها نیز بی‌تاثیر نبوده است، در این شرایط بنگاه‌های معاملاتی از شرایط سوء‌استفاده کرده و به دلیل نرخ اجاره‌بها و ودیعه را افزایش می‌دهند.
این در حالی است که گزارش میدانی از بنگاه‌های معاملاتی حاکی از آن است که در مناطق پرطرفدار تهران اگرچه تعداد فایل‌های رهن و اجاره در بنگاه زیاد است و با تقاضای بالایی از سوی مردم روبه رو نیستند، اما مبالغ پیشنهادی از سوی موجران بسیار بالاست که در بی‌تمایلی مردم به رهن و اجاره واحد مسکونی بی‌تأثیر نیست.
با این حال در مهرماه امسال با افت ناگهانی تعداد اجاره‌نامه‌ها نسبت به شهریور روبه‌رو هستیم به گونه‌ای که از تعداد قراردادهای رهن و اجاره در این ماه نسبت به ماه قبل بیش از ۱۴ درصد کاسته می‌شود، این رقم ۲۲.۵ درصد از مهر ماه سال گذشته بیشتر است.
اما در آبان امسال هم از تعداد قراردادهای اجاره کاسته شد هم از میانگین اجاره‌بها؛ به این صورت که تعداد اجاره نامه‌ها نسبت به مهرماه ۱۰ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته بیش از ۲۰ درصد کمتر شده بود؛ اگرچه کاهش بسیار ناچیزی به حساب می‌آید، اما نشان‌دهنده تکرار روند کاهشی اجاره‌بها در نیمه دوم هر سال نسبت به نیمه نخست آن است.
به علاوه در آذرماه که به تدریج شاهد اثرگذاری کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌ها در بازار اجاره‌بهای مسکن هستیم، میانگین اجاره‌بها نزدیک ۱۱ درصد افزایش یافته و علت این افزایش نرخ اجاره‌بها، کاهش سود سپرده‌های بانکی است و موجران ترجیح می‌دهند به جای گرفتن پول پیش بیشتر، به گرفتن اجاره ماهانه روی بیاورند.
در این رابطه قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: با توجه به اینکه افزایش قیمت اجاره زمانی ایجاد می‌شود که قدرت خرید مسکن کاهش پیدا کند و تا زمانی که قدرت
خانه دار کردن فراهم نشود و شرایط اقتصادی مناسبی وجود نداشته باشد باید منتظر افزایش قیمت اجاره باشیم. وی افزود: کمبود سرانه ملی و افزایش بیکاری از دلایل افزایش قیمت اجاره به شمار می‌رود، به همین خاطر در برخی از مناطق تهران قیمت‌های اجاره بین ۳۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.
خسروی تصریح کرد: مسئولین باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را جهت بهبود وضعیت بازار مسکن به کار گیرد، زیرا ادامه این وضعیت آثار بدی را برای بخش مسکن برجای خواهد گذاشت.

کد مطلب: 102803
 
Share/Save/Bookmark