میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۰
 
 
یمنی‌ها هزارمین روز مقاومتشان را به رخ عربستان کشیدند
کاخ یمانه سعودی زیر آتش موشک‌های یمن
کاخ یمانه سعودی زیر آتش موشک‌های یمن
 

مردم يمن در يک هزارمين روز مقاومت در برابر تجاوز عربستان سعودي و متحدانش اعلام کردند پاسخ ياوه‌گويي‌هاي مقامات آمريکايي و صهیونیستی را خواهند داد و در همین راستا نیز ارتش یمن کاخ یمانه سعودی را هدف قرار دادند.
هزاران يمني در صعده گرد هم آمدند و ضمن محکوم کردن تجاوزات سعودي به يمن، حمايت خود را از ملت فلسطين اعلام کردند. آنها اعلام کردند که پاسخ ياوه‌گويي‌هاي مقامات آمريکايي درباره يمن را با حضور در جبهه‌ها خواهند داد. شرکت کنندگان در اين راهپيمايي، تصميم رئيس جمهوري آمريکا درباره قدس را احمقانه خواندند و تاکيد کردند که فلسطين را موضوع اصلي جهان اسلام و يمني‌ها مي‌دانند و همراه با ديگر آزادگان جهان براي آزادسازي قدس آماده‌اند. آنها شعار مي‌دادند: آمريکا و صهيونيست‌ها بدانيد که ما همچنان پايدار هستيم. ما تا پيروزي نهايي و برقراري امنيت کامل در يمن از پا نمي‌نشينيم. اتحاديه عرب انسانيت را زير سوال برد. به سوي جبهه‌ها مي‌رويم و پيروزي نزديک است.
در همین حال منابع خبری یمن از شلیک یک فروند موشک بالستیک «برکان اچ-۲» به سمت کاخ «الیمامه» مقر اصلی دیوان سلطنتی و دربار شاه عربستان سعودی در پایتخت این کشور خبر دادند.
کاخ الیمامه در ریاض، مقر رسمی و دفتر شاه عربستان سعودی است که در حومه غربی شهر ریاض واقع شده و مقر دیوان سلطنتی نیز در همین کاخ است. «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله ضمن تأیید خبر شلیک موشک، اعلام کرد که این موشک به سمت کاخ الیمامه در ریاض شلیک شده است. یگان موشکی یمن نیز اعلام کرد که هدف موشک، جلسه سران سعودی در کاخ الیمامه بوده است.
شبکه العربیه نیز گزارش داد که سامانه دفاعی موشکی عربستان، موشک بالستیک برکان اچ-۲ را رهگیری کرده و منهدم کرده است. کاخ الیمامه مقر اصلی شاه سعودی در ریاض است. ملک سلمان روز گذشته در این کاخ با «مایک پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدار داشته است.
شبکه خبری «الاخباریه» عربستان سعودی نیز با اعلام مقابله پدافند هوایی عربستان، اعلام کرد که «هیچ گونه خبری از خسارت در پی منهدم شدن موشک بالستیک گزارش نشده است».
همزمان با این خبرها، منابع یمنی اعلام کردند که «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن سخنرانی خواهد کرد. پیشتر رهبر انصارالله در واکنش به شدت بمباران‌های عربستان که شامل مناطق غیرنظامی و حتی مدارس و بیمارستان‌ها شده بود، گفته بود که یگان موشکی یمن فعالیت خود را توسعه خواهد داد. «محمد السلمی» رئیس مرکز مطالعات ایران الخلیج در توییتر خود یمنی‌ها را تهدید کرد و موشک یمن را ایرانی نامید و نوشت: این موشک‌های ایرانی که شبه‌نظامیان حوثی به ریاض شلیک می‌کنند، چراغ سبزی به ائتلاف [سعودی] است تا از این پس، با یمن و بخصوص با مناطقی که از آن موشک شلیک می‌شود، با راهبردی متفاوت برخورد کند. کاخ الیمامه در حومه غربی ریاض واقع شده است. این کاخ میزبان دیدارها و سمینارهای عربی و بین‌المللی دولت عربستان سعودی است که سه دهه پیش بنا شده و شامل دیوان سلطنتی، مقر نخست‌وزیری، ریاست گارد ملی، کاخ شاه، کاخ مراسم‌ها و میهمانی‌ها و کاخ‌های کوچکی برای اقامت شاهزادگان و مسئولان شاه و همچنین ساختمان‌های متعدد اداری و امنیتی است. یمنی‌ها در طول جنگ عربستان، در واکنش به بمباران‌های سعودی، تاکنون با دهها نقطه مثل مقرهای نظامی با فرودگاه نظامی در عربستان را هدف موشک قرار داده‌اند.
سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده که در حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی طی دو هفته اخیر، حداقل ۱۳۶ غیرنظامی را در یمن کشته است. این مقام شورای حقوق بشر مرگ حداقل ۴۵ زندانی یک بازداشتگاه در صنعا طی حملات هوایی ۱۳ دسامبر ائتلاف سعودی را هم تایید کرد؛ بازداشتگاهی که گفته می‌شود در آن حامیان رئیس‌جمهور مخلوع یمن بازداشت بودند. این اولین باری نیست که نهادهای بین‌المللی به تلفات غیرنظامیان یمنی در حملات ائتلاف عربستان سعودی اذعان می‌کنند؛ حملاتی که به گفته سازمان ملل بیش از ۸ هزار کشته برجای گذاشته است. یک نهاد «مستقل آماری» یمن ديروز سه شنبه گزارش داد که تعداد قربانیان غیرنظامی در حملات ۱۰۰۰ روزه عربستان سعودی و ائتلاف آن به ۳۵۴۱۵ کشته و زخمی رسیده است. براساس این آمار که مرکز حقوقی قانون و توسعه یمن آن را منتشر کرده، تعداد کشته‎ها به ۱۳.۶۰۳ نفر رسیده است. یک نهاد «مستقل آماری» یمن گزارش داد که تعداد قربانیان غیرنظامی یمن در حملات ۱۰۰۰ روزه عربستان سعودی و ائتلاف آن به ۳۵۴۱۵ کشته و زخمی رسیده است.

کد مطلب: 102308
 
Share/Save/Bookmark