میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۷
 
 
مسلمانان در پاریس تظاهرات کردند
اعتراض به افزایش اسلام هراسی در فرانسه
اعتراض به افزایش اسلام هراسی در فرانسه
 

همزمان با عدم رویکرد دولتمردان فرانسه به مقابله با تشدید اسلام ستیزی گروهی از مسلمانان مقیم پایتخت فرانسه قصد دارند در اعتراض به افزایش اسلام هراسی در پاریس تظاهرات برگزار کردند. به گزارش «خبرگزاری فرانسه» گروه موسوم به «مبارزه علیه اسلام هراسی» در فرانسه و سایر فعالان خواستار این شده‌اند که اعتراض‌ها علیه موج نفرت از مسلمانان در فرانسه شدت یابد. این راهپیمایی در پاسخ به افزایش تبعیض علیه مسلمانان در فرانسه با شعار «متوقف کردن اسلام هراسی» برگزار شد. تظاهرات ابتکاری در اعتراض به اسلام هراسی در تاریخ یکم نوامبر (آبان) پس از حمله به مسجدی در «باجون» در جنوب غربی فرانسه توسط یک فعال جناح راست آغاز شد. این حمله منجر به دو مصدومیت جدی شد. طبق گزارش‌ها، فرد مهاجم چندین تیر به سوی مسجد شلیک کرد و یک خودرو نیز در این تیراندازی آتش گرفت.پلیس در پیام توئیتری اعلام کرد که فرد مهاجم دستگیر شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که مهاجم مردی حدود ۶۰ ساله بوده که مجهز به سلاح بوده و ساعت ۳:۱۵ بعدازظهر به وقت محلی این حمله را انجام داد. فرد مهاجم همچنین تلاش داشت تا یک وسیله آتش‌زا را نیز به داخل مسجد پرتاب کند.
بررسی جدید موسسه افکار سنجی عمومی فرانسه (IFOP) نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از مسلمانان در فرانسه حداقل یک بار در زندگی خود تبعیض مذهبی را تجربه کرده‌اند.در بخشی از این بررسی آمده است که ۶۰ درصد خانم ها با روسری در معرض تبعیض و ۳۷ درصد نیز قربانی آزار و اذیت کلامی و توهین قرار گرفته اند. این در حالی است که «ژولین اودول» عضو مجمع ملی فرانسه، رهبر حزب سیاسی راستگرا در این کشور ۱۱ اکتبر (مهر) از یک زن مسلمان خواست که هنگام همراهی پسرش در مسیر مدرسه، کشف حجاب کند. در فرانسه بیش از ۱۰ میلیون مسلمان وجود دارد که بیش از ۶میلیون نفر از آن‌ها الجزایری تبار، بیش از ۵.۳ میلیون نفر مغربی‌تبار، ۸۰۰ هزار نفر ترک تبار و ۸۰۰ هزار نفر نیز تونسی تبار هستند. اسلام از نظر تاریخ حضور در فرانسه سومین دینی است که پا گرفته است. نمایندگان مجلس سنای فرانسه اخیرا لایحه‌ای را به تصویب رساندند که مادران دارای حجاب را از همراهی فرزندانشان در برخی فعالیت‌ های بیرونی مدارس منع می کند. این لایحه توسط گروهی از نمایندگان حزب راست گرای جمهوری خواهان که اکثریت را در سنا در اختیار دارند ارائه شد و با ۱۶۳ رای موافق در مقابل ۱۱۴ رای مخالف و ۴۰ رای ممتنع به تصویب رسید.
براساس این قانون ، مادران دانش آموزان در مدارس دولتی فرانسه تنها در صورتی می توانند فرزندان خود را در فعالیت های جانبی خارج از موسسات آموزشی همراهی کنند که هیچ گونه نشانه مذهبی از جمله پوشش حجاب به همراه نداشته باشند. آخرین قانونی که در خصوص حجاب در این کشور به تصویب رسید به سال ۲۰۱۰ میلادی و دوره ریاست جمهوری "نیکلا سارکوزی" باز می گردد که بر اساس آن داشتن پوشش کامل برای زنان ممنوع اعلام شد. کشور فرانسه که از آن به عنوان مهد آزادی نام برده می شود، کشوری است که ظاهرا محجبه بودن در آنجا جرم است. مسلمانانی که در فرانسه زندگی می‌کنند، طعم محدودیت‌ ها و اعمال فشار مذهبی بر اقلیت‌ های مسلمان را چشیده‌اند. در فرانسه اهانت به مقدسات اسلامی در رسانه‌ها آزاد می باشد اما در همین کشور کسی حق ندارد درباره افسانه هولوکاست حتی صحبت و تحقیق نماید چه رسد به نقد آن. این دوگانگی رفتاری به خوبی واهی بودن ادعاهای بشر دوستی فرانسه را نشان داده و ماهیت ضد اسلامی سران این کشور را بیش از پیش بر همگان آشکار می‌سازد.

کد مطلب: 111506
 
Share/Save/Bookmark