میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
جانشین فرمانده ناجا در حاشیه رونمایی از سامانه جدید پلیس:
تامین امنیت با روش‌های سنتی امکان‌پذیر نیست

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با مشاهده به غیرممکن بودن تأمین امنیت به‌روش‌ سنتی در جامعه امروز از تلاش پلیس برای هوشمندسازی و استفاده از تکنولوژی‌های مدرن برای انجام مأموریت‌های خود خبر داد.
سردار اسکندر مؤمنی در مراسم رونمایی از سامانه‌های جدید پلیس پیشگیری که در کلانتری ۱۲۷ نارمک به‌صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت با تأکید بر اهمیت و نقش کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها در نیروی انتظامی اظهار کرد: در حال حاضر ۳ هزار کلانتری و پاسگاه در اقصی نقاط کشور قرار دارند که با توجه به حجم مراجعات مردمی و میزان گستردگی آنها اهمیت ویژه‌ای داشته و پیشانی نیروی انتظامی محسوب می‌شوند.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: با توجه به اینکه در شرایط امروز امکان تأمین امنیت به‌شیوه سنتی و قدیمی وجود ندارد و با توجه به اهمیت کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها، فرمانده محترم نیروی انتظامی تأکید ویژه‌ای بر تحول پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها داشتند.
وی اضافه کرد: ما از همکاران‌مان انتظار داریم در ارائه خدمات خود به مردم به‌خصوص در کلانتری‌ها که تماس بالایی با جامعه دارند، سرعت، دقت و صحت در عملکرد داشته باشند.
مؤمنی با تأکید بر لزوم عبور از تأمین امنیت سنتی به روش‌های مدرن گفت: گستردگی جامعه و افزایش جمعیت و همچنین ارتقای تکنولوژی، امکان تأمین امنیت به‌شیوه سنتی را غیرممکن کرده و چاره‌ای جز استفاده از ابزارهای نوین و تکنولوژی روز دنیا وجود ندارد.
جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: استفاده از تکنولوژی‌های روز علاوه بر سرعت، دقت و صحت در عملکرد را تضمین می‌کند و سامانه‌های جدید امکان نظارت بر عملکرد پلیس در کلانتری‌ها را افزایش می‌دهد.
وی با اشاره به رونمایی از دوربین‌های البسه پلیس در تعدادی از کلانتری‌های پایتخت گفت: نصب دوربین به‌روی لباس مأموران پلیس علاوه بر افزایش نظارت بر عملکرد مأموران می‌تواند در بازدارندگی رفتارهای غیرقابل قبول هم از سوی مأموران پلیس و هم از سوی مردم مؤثر باشد.
مؤمنی اضافه کرد: همچنین در بسیاری از موارد که مأموریت‌های پلیس نیاز به مستندسازی در صحنه دارد، تصاویر این دوربین‌ها امکان ثبت این مستندات و ارائه آن به مراجع قضایی را فراهم می‌کند.
جانشین فرمانده ناجا در پایان با ابراز اینکه سامانه‌های رونمایی‌شده در پلیس پیشگیری می‌تواند زمینه‌ساز تحولی بزرگ در خدمت‌رسانی کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها به مردم باشد، تأکید کرد که بهره‌مندی از این سامانه و دوربین‌های نصب‌شده بر لباس مأموران، به‌صورت پایلوت در شهر تهران انجام می‌شود و در صورت نیاز به اصلاح، در سایر نقاط کشور نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

شروع تحول در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها برای خدمت‌رسانی بهتر به مردم
رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به جزئیات سامانه‌های جدید پلیس در کلانتری‌ها و پاسگاه‌های کشور از تحول در خدمت‌رسانی به مردم در این مراکز خبر داد.
سردار محمد شرفی نیز در این مراسم اظهار کرد: در دیدار مهرماه سال گذشته فرماندهان پلیس با مقام معظم رهبری، ایشان نسبت به پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها تاکیدات ویژه‌ای داشتند که با توجه به تاکیدات ایشان و تاکید فرمانده ناجا، شورای عالی تحول در کلانتری‌ها با ۹ کمیته در زیرمجموعه آن تشکیل شد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه سامانه جدید محصول اقدامات کمیته فناوری و تکنولوژی این شورا است، گفت: در این شورا تصمیم گرفته شد با توجه به بالا رفتن مطالبات مردم و انتظارات از پلیس در ارائه خدمات به مردم در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین دقت، برنامه‌ریزی برای تحول در کلانتری‌ها انجام شود و بهترین راهکار استفاده از تکنولوژی‌های مدرن بود که براساس این تصمیمات مقرر شد ۸۰۰ رده پاسگاه و کلانتری به فیبر نوری مجهز و هزار تجهیزات فناورانه جدید در اختیار کلانتری‌ها قرار گیرد.
وی با اشاره به رونمایی از دوربین‌های البسه پلیس افزود: استفاده از این تجهیزات در بسیاری از کشورها شروع شده که با توجه به تدابیر اتخاذ شده در نیروی انتظامی بخشی از نیازهای ما در این حوزه و به منظور تجهیز لباس‌های پلیس به دوربین، خریداری شد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا اضافه کرد: استفاده از این دوربین‌ها می‌تواند امکان پایش آنلاین گشتی‌های پلیس، ضبط و ثبت ماموریت‌ها و ارائه مستندات به مراجع قضایی را فراهم کند.
شرفی گفت: همچنین در گذشته و در برخی موارد اختلافاتی بین مردم و گشتی‌های پلیس در اجرای ماموریت به وجود می‌آمد که بهره‌مندی از اینها می‌تواند علاوه بر حل این مشکلات در راستای رعایت حقوق شهروندی و کنترل رفتار ماموران نیز موثر باشد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا در ادامه سخنانش با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع پیامکی در کلانتری‌ها گفت: آمارها نشان می‌داد که سال گذشته ۲۴ میلیون بار به کلانتری‌ها و پاسگاه‌های سراسر کشور مراجعه حضوری صورت گرفته است و با توجه به این رقم و برخی مراجعات غیرضروری مقرر شد برنامه‌ریزی برای کاهش ۶ میلیون بار مراجعه به کلانتری‌ها در سال‌جاری در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: راه‌اندازی این سامانه و اطلاع‌رسانی غیرحضوری به مردم یکی از این راهکارهاست که براساس آن هر مراجعه‌کننده به محض تماس با کلانتری، خواسته وی ثبت و به صورت پیامکی به وی ابلاغ می‌شود. این در حالی است که پس از ثبت مراجعات، تمام مراحل بعدی به صورت پیامکی به اطلاع مراجعان خواهد رسید و در نظر داریم به محض هماهنگ شدن سامانه‌های قوه قضائیه با پلیس، اقدامات بعدی در قوه قضائیه نیز به صورت پیامکی در اختیار مراجعان قرار گیرد تا با استفاده از این توان، از مراجعات غیرضروری به کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها بکاهیم تا با کاهش این مراجعات، فضا برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم مهیا شود.
شرفی در ادامه با توضیح برخی سامانه‌های جانبی از جمله سامانه ورود و خروج کارکنان و مراجعین، بایگانی و پایش گشتی‌ها به جزئیاتی از سامانه تحلیل جرائم اشاره کرد و گفت: این سامانه می‌تواند به صورت هوشمند مکان و زمان وقوع جرائم را در اختیار ما قرار دهد و امکان تحلیل جغرافیا و زمان وقوع جرم به تفکیک نوع جرائم را در اختیار پلیس قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با استفاده از این سامانه ۱۲ جرم مهم به صورت آنلاین در نقشه‌های GIS ثبت و نمایش داده می‌شود و امکان تحلیل جرائم را مهیا خواهد کرد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا در پایان صحبت‌های خود از راه‌اندازی ایستگاه‌های سیار پلیس در آینده نزدیک خبر داد.

کد مطلب: 101309
 
Share/Save/Bookmark