میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
مرگ روزانه ۱۳۰ کودک یمنی

انتظار می‌رود ۵۰ هزار کودک یمنی تا پایان سال جاری میلادی از گرسنگی و بیماری جان خود را از دست بدهند. این به معنی مرگ ۱۳۰ کودک در روز است.
یمن با بزرگترین قحطی مواجه است که کره زمین در چند دهه گذشته تجربه کرده است. این کشور ۷۰ درصد از مایحتاج روزانه خود ازجمله غذا و کمک‌های دارویی را تنها از طریق بندر حدیده وارد می‌کرد اما ائتلاف تحت رهبری عربستان تمام مرزهای هوایی و دریایی این کشور را از ۴ نوامبر مسدود کرد.
یک شهروند یمنی درباره شرایط اخیر در این کشور گفت: ما با شرایط واقعا خسته کننده‌ای مواجه هستیم. هیچ یک از مقامات دولتی یا سازمان‌های بشردوستانه به ما کمک نمی‌کنند. شیوع بیماری گسترش یافته و کودکان بیمار می‌شوند. ما توانایی سیر کردن آنها را نداریم. چطور می‌توانیم آنها را درمان کنیم یا برایشان دارو بخریم؟ بنادر کلیدی در شمال این کشور همچنان تعطیل هستند. قیمت غذا و سوخت به شدت افزایش یافته و امکان دسترسی آسان به دارو برای مردم مهیا نیست. یک پزشک یمنی در توصیف وضعیت بحرانی مردم در این کشور گفت: ما درحال زجر کشیدن هستیم. تحویل دارو به ما قطع شده است. از کشورهای دیگر دنیا میخواهیم که به وضعیت ما توجه کرده و به این بدبختی پایان دهند.
رئیس برنامه جهانی غذا اعلام کرد میلیون‌ها نفر از مردم یمن به دلیل محاصره این کشور از سوی ائتلاف سعودی و همچنین قحطی در معرض خطر مرگ قرار دارند. «استفان آندرسون»، رئیس برنامه جهانی غذا اعلام کرد میلیون‌ها نفر در یمن به دلیل عدم امکان کمک رسانی ناشی از ادامه محاصره این کشور از سوی ائتلاف تحت فرماندهی عربستان، در معرض خطر مرگ قرار دارند. رئیس برنامه جهانی غذا اعلام کرد این موضوع تاسف آور است که میلیون‌ها نفر در یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند. از جمعیت ۲۶ میلیون نفری یمن، حدود ۱۷ میلیون یمنی نمی‌دانند کمک‌های ضروری بعدی آنها از کجا تامین می‌شود و هفت میلیون نفر نیز به طور کامل نیازمند کمک‌های غذایی هستند.
یمن از ماه مارس ۲۰۱۵ تاکنون در محاصره‌ سعودی‌ها قرار دارد. هفته‌ گذشته، ریاض و هم پیمانانش این محاصره را تنگ‌تر کرده و همه‌ مسیر‌های زمینی، هوایی و دریایی را به یمن بستند. دیپلمات اسبق و رئیس کنونی اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا با انتقاد از حمایت این کشور از مواضع عربستان سعودی، بر نقش مستقیم واشنگتن در «کابوس انسانی یمن» تاکید کرد. در هفته‌های اخیر سازمان‌های امدادی بین‌المللی و نهادهای وابسته به سازمان ملل بارها درباره وضعیت ناگوار انسانی در یمن که تحت محاصره ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است، هشدار داده‌اند اما این محاصره در سایه حمایت‌ها آمریکا و غرب از ریاض، همچنان ادامه دارد. حالا خبرها حاکی است یک برنامه با موضوع «جنگ یمن» در شبکه سی‌بی‌اس پخش شده اما در آن اشاره‌ای به مواضع آمریکا در حمایت از عربستان سعودی نشده است. لازم به ذکر است
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عملیات گسترده نظامی مواضع و استحکامات مزدوران متجاوز سعودی در منطقه "التبه الحمراء، التباب السود و النهدین" در نهم را هدف قرار دادند. یک منبع نظامی تاکید کرد: دراین عملیات خسارات مالی و جانی فراوانی به مزدوران متجاوز سعودی وارد شد.

کد مطلب: 101903
 
Share/Save/Bookmark