میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۱
 
 
نگاهی به تبعات افزایش قیمت بنزین
دولت از تصمیم خود کوتاه بیاید
دولت تدبیر و امید در روز ولادت رسول اکرم (ص) و ولادت امام جعفر صادق (ع) عیدی خود را به مردم ایران داد و قیمت بنزین سهمیه‌ای را ۱۵۰۰ تومان و بنزی

دولت تدبیر و امید در روز ولادت رسول اکرم (ص) و ولادت امام جعفر صادق (ع) عیدی خود را به مردم ایران داد و قیمت بنزین سهمیه‌ای را ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان اعلام کرد.
روحانی در دیدار عیدانه خود با برخی از اعضای دولت و مسولان کشور در این باره گفت: این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند مفید و موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه این اقدام مانع از قاچاق بنزین می‌شود، افزود: اصلاح این کار البته نیاز به فرهنگ سازی و تولید خودروی خوب دارد.
وی افزود: ۴ سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده است و امروز بعد از ۴ سال این اقدام انجام شده است.
این اظهارات از سوی دولت در حالی بیان می شود که مشخص نیست چرا در شرایطی که درصد نارضایتی ها از گرانی و تورم در جامعه بالاست موضوع افزایش قیمت بنزین دوباره اجرایی شده است. حتی اگر دولت اختیار قانونی داشته باشد، باید شرایط سنجی کند.
در این میان روحانی در این دیدار متذکر شد: «دولت علیرغم مشکلات اقتصادی که دارد هرگز قصد برداشت از این پول را نداشته و هر چه درآمد از این محل عاید شود به خانوار‌ها بازخواهد گشت.» با این وجود حافظه افکار عمومی ایران چندان ضعیف نیست چرا که دو ماه پیش بود که محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: « دولت مجوز افزایش قیمت حامل ها را طبق بودجه در اختیار دارد و قادر است تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان کسب درآمد کند.»
با این سخن آقای نوبخت آیا دولت به دنبال جبران کسری درآمدهای خود است و کلاً این مسئله ربطی به اقشار مختلف جامعه بخصوص اقشار ضعیف ندارد و مثل همیشه آنها هستند که باید بار این مشکلات را بر دوش بکشند و برای جبران کسری دولت با هزینه های بالاتر زندگی بجنگند، یا این که وعده دولت محقق خواهد شد و ادامه خواهد یافت؟
در این میان عده ای هم بر این باورند که ماجرای برخورد با فساد از طرف قوه قضائیه به مذاق دولت خوش نیامده و دولت برای افزایش هزینه‌ها و تغییر فضا بر سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت سوخت اصرار دارد.
اثرات گرانی ها
به طور قطع این گرانی های جدید، اثرات منفی بر افکار عمومی خواهد گذاشت که دولت باید پاسخگوی آن باشد.
نمایندگان مجلس بارها نسبت به این گرانی قیمت بنزین واکنش نشان دادند و تاکید کردند که هرگونه افزایش قیمت بنزین سبب آسیب به اقشار مختلف ضعیف جامعه و افزایش نارضایتی ها است. محمد حسینی عضو کمیسیون بودجه مجلس در این باره گفت: « دولت می‌خواهد ضعف خود را در حوزه تامین کالاهای اساسی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی جبران کند اما این دیدگاه قابل پذیرش نیست.»
حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در نامه ای به رئیس مجلس نسبت به افزایش قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن جایگاه مجلس انتقاد کرد و در بخشی از این نامه نوشت: نقش و جایگاه مجلس در این کار مهم چه می شود؟ آیا در حال حاضر مردم و کارگاه های تولیدی توانایی این گرانی و آثار مترتب بر آن را دارند؟
در این میان اگرچه رئیس کل بانک مرکزی تاثیر افزایش قیمت بنزین را در تورم در حدود ۴ واحد درصد در سال می داند، اما همه می دانند که بنزین به عنوان یکی از تولیدات استراتژیک کشور‌های توسعه یافته محسوب می شود که افزایش و یا ثبات قیمت آن به سرعت و مستقیم روی قیمت دیگر کالا و خدمات اثر می‌گذارد و این موضوع در ایران به سرعت ساری و جاری است.
دولت به میدان بیاید
چندی پیش علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه همایش زنان روستایی گفته بود: اگر برنامه‌ای برای سهمیه ‌بندی و اصلاح قیمت بنزین انجام شود به طور قطع دهک های پایین جامعه را در نظر می گیریم.
بیژن زنگنه وزیر نفت نیز گفته بود؛ برآورد کردیم با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد داشته باشیم که همه به اقشار کم ‌درآمد تعلق خواهد گرفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که کمتر از ۱۰ روز دیگر بجز یارانه‌ها، مبلغ دیگری از محل افزایش قیمت بنزین به حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر که حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند پرداخت می‌کنیم.
وی افزود: برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار در آمادگی کامل قرار دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.
کارشناسان اعتقاد دارند دولت پیش از آن که تصمیم خود برای افرایش قیمت بنزین را اجرا کند باید حساب خانوارهایی که در طرح دولت قرار دارند شارژ می‌کرد که این اقدام باعث کاهش تبعات می‌گشت.
با توجه به شرایطی که پس از افزایش قیمت‌ بنزین در کشور ایجاد شده دولت باید از تصمیم خود برگردد و از ادامه افزایش قیمت بنزین کوتاه بیاید. حتی اگر این تصمیم دولت هم تصمیم درستی بوده و قانونی باشد! 

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 111605
 
Share/Save/Bookmark