میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
بازجویی از ملی پوشان والیبال ایران در فرودگاه شیکاگو
عقده‌ گشایی
عقده‌ گشایی
 

آمریکایی‌ها که با تحریم و تهدید حتی در قالب نظامی، نتوانسته‌اند ایران را پای میز مذاکره تحقیر آمیز آورند و در نهایت نیز با مقاومت فعال ایران در اجرای گام دوم مصوبه شورای عالی امنیت ملی کشورمان تمام رشته‌هایشان را پنبه شده دیده‌اند در یک عقده گشایی آشکار تیم ملی والیبال ایران را در فرودگاه شیکاگو ۴ سال معطل و مورد بازجویی قرار دادند.
کاروان تیم ملی والیبال ایران برای حضور در مرحله نهایی جام ملت‌ها بامداد به فرودگاه شیکاگو (آمریکا) رسید. اما ورود سروقامتان با حواشی عجیبی همراه بود و در فرودگاه شیکاگو بازیکنان و کادر فنی تیم ملی والیبال با بدرفتاری و بازجویی آمریکایی‌ها مواجه شدند. سرانجام ملی پوشان والیبال بعداز معطلی چهار ساعته راهی هتل اقامتشان شدند.
«امیر خوش‌خبر» سرپرست تیم ملی والیبال ایران ، در خصوص انتشار اخباری مبنی بر معطلی ۴ ساعته و بازجویی از کاروان ایران در فرودگاه آمریکا اظهار داشت: پرواز خیلی خوبی داشتیم، اما نحوه ورودمان به آمریکا با اتفاقاتی همراه بود.وی درخصوص اتفاقاتی که هنگام ورود برای تیم به آمریکا رخ داد، تصریح کرد: ما مراتب اعتراض خود را هم اعلام کردیم. من به مسئولان آمریکایی گفتم اگر قوانینی که برای تیم ایران اجرا می‌کنید برای همه اجرا شود، ما اعتراضی نداریم و به شما اجازه می‌دهیم تا به صورت کامل تیم را بررسی کنید، اما اینکه برخی قوانین فقط تیم ایران باشد جای اعتراض دارد.
سرپرست تیم ملی والیبال ایران با بیان اینکه اعتراض رسمی خود را به این موضوع اعلام کرده‌ایم، گفت: پس از ورود هر گروه از بازیکنان و مربیان ایرانی چند نفر از آنها را برای انجام مصاحبه انتخاب کردند و این پروسه حدود ۴ ساعت طول کشید.
در واکنش به این اقدام آمریکایی‌ها «محسن بهاروند» مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان از طریق سفیر سوئیس در تهران به معطل کردن تیم والیبال کشورمان در فرودگاه شیکاگو برای ورود به آمریکا اعتراض کرد. بهاروند ضمن اعتراض به رفتار مقامات آمریکایی گفت: اگر آمریکا نمی‌تواند منصفانه و بیطرفانه میزبان همه تیم‌های ورزشی باشد بهتر است از میزبانی مسابقات ورزشی خودداری کند. این اقدام غیر اصولی و غیر اخلاقی و مغایر با روح میزبانی مسابقاتی در سطوح جهانی و بین المللی که نشانگر عدم صلاحیت آمریکا برای میزبانی رقابت‌های بزرگ است در حالی صورت گرفته که اهداف سیاسی بیش از هرچیز در آن دیده می‌شود.

آمریکایی‌ها همچنان بر این توهم هستند که با تحریم و تهدید می‌توانند ایران را تسلیم سازند. رویکردی که اروپایی‌ها نیز از آن بی بهره نیستند. شاید ۴ سال صبر و بردباری ایران در برابر عدم اجرای برجام از سوی غرب این توهم را برایشان ایجاد کرده که می‌توانند بدون هزینه به امیتازگیری از ایران بپردازند. این تصور طی دو ماه اخیر با چالش مواجه شده آنجا که جمهوری اسلامی با مصوبه شورای عالی امنیت ملی تعلیق گام به گام تعهدات برجامی را اعلام داشت که گام دوم آن ۱۶ تیر ماه آغاز و سقف غنی سازی اورانیوم برداشته و دانشمندان جوان هسته‌ای کشور طی یک روز توانستد غنی سازی را از ۶۷/۳ به ۵/۴ افزایش دهند. آمریکا و اروپا در حالی در عرصه استمرار روند گذشته برجام ناکام ماندند که در حوزه جوسازی جهانی علیه ایران نیز به نتیجه نرسیدند و بازی انگلیسی توقف نفت کش ایرانی و شکایت آمریکا به شورای حکام نیز راه به جایی نبرد. با این شرایط به خوبی می توان خشم و عصبانیت آمریکایی‌ها را احساس کرد که نتیجه آن در اقدام غیر اصولی و غیر حرفه‌ای آنها در قبال کاروان والیبال جمهوری اسلامی ایران نمود پیدا کرده است. آمریکا که در عرصه‌های مختلف ناکام شده‌اند حالا به ساده‌ترین ابزارها برای پنهان سازی شکست‌هایشان چنگ می زنند که بازجویی و معطل کردن چند ساعته تیم ملی والیبال کشورمان نهایت این اقدامات شده است. آمریکایی ها با این کارشان درحالی به دنبال عقده‌گشایی شکست‌هایشان در عرصه نظامی و هسته‌ای در برابر ایران بوده‌اند که در عمل این رفتارشان تزتزل و ناتوانی شدید آنها را برای جهانیان آشکار ساخت.

کد مطلب: 109806
 
Share/Save/Bookmark