میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
احتمال مرگ پادشاه عربستان با جنگ‌رسانه‌ای میان شاهزاگان و انتشار اخبار تیراندازی‌های خیابانی قوت گرفت
ولیعهد سعودی چشم انتظار خبر مرگ پادشاه
ولیعهد سعودی چشم انتظار خبر مرگ پادشاه
 

رسانه‌های غیر رسمی پس از انتقال ملک سلمان به بیمارستان، اخباری مبنی بر وخامت حال و مرگ وی منتشر کرده‌اند در حالی که جنگ رسانه‌ای شاهزدگان سعودی و نیز انتشار اخباری مبنی بر تیراندازی نزدیک کاخ پادشاهی بیانگر تشدید تحرکات ولیعهد برای مرگ شاه و رسیدن به تاج و تخت است.
رسانه‌های غیر رسمی و کاربران شبکه‌های اجتماعی اخباری مبنی بر مرگ «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی را منتشر کرده‌اند.پایگاه اینترنتی «غزه پست» نوشت: برخی کاربران پایگاه‌های اجتماعی از مرگ ملک سلمان بن عبد العزیز، پادشاه سعودی در ۸۴ سالگی خبر دادند.رسانه‌های رسمی عربستان تا این لحظه این خبر را تأیید نکرده‌اند و این در حالی است که برخی سعودی‌ها فاش کردند مقامات این کشور برای جلوگیری از وقوع بحران غیرمترقبه در عربستان به ویژه در سایه همه‌گیری کرونا این خبر را مخفی کرده‌اند.ملک سلمان برای انجام برخی معاینات به سبب التهاب حاد در کیسه صفرا در بیمارستان تخصصی ملک فیصل در ریاض بستری شده بود، اما جزئیاتی درباره وضعیت جسمانی او فاش نشد.این در حالی است که مسئولان این کشور می‌گویند ملک سلمان همچنان در قید حیات است و تحت معاینات پزشکی قرار دارد.
نشریه دلیل الوطن در این باره نوشت: در تعدادی از فعالان شبکه‌های اجتماعی خبر مرگ ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود را منتشر کردند، اما تا به این لحظه او در قید حیات و در بیمارستان تخصصی ملک فیصل تحت معاینات پزشکی است.برخی منابع محلی از شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف کاخ سلطنتی در ریاض پایتخت عربستان خبر دادند. آنچه باعث جلب توجه بسیاری از کارشناسان شده است، انتقال شبانه ملک سلمان به بیمارستان است به طوری که برخی کارمندان دولتی به شبکه‌های اجتماعی گفته اند، انتقال ملک سلمان به بیمارستان با وجود امکانات پزشکی پیشرفته در کاخ سلطنتی صورت گرفته است.
تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند که بستری شدن ناگهانی ملک سلمان در بیمارستان بی‌ارتباط با تلاش های «محمد بن سلمان» برای تکیه زدن بر اریکه قدرت پیش از انتخابات آتی آمریکا نیست. «محمود رفعت» کارشناس حقوق بین الملل با انتشار یک پست توئیتری به حوادث و تحولات اخیر در عربستان سعودی واکنش نشان داد.وی در این خصوص اعلام کرده است: به نظر ورود ملک سلمان به بیمارستان و یا به عبارت بهتر وارد کردن آن به بیمارستان با هدف انتصاب محمد بن سلمان به عنوان پادشاه جدید پیش از انتخابات آینده آمریکا در ماه نوامبر صورت گرفته است.از سوی دیگر، «محمد المختار الشنقیطی» نویسنده موریتانیایی نیز در موضعی مشابه اعلام کرد: آیا زمان آن فرا رسیده است که ملک سلمان پیش از رفتن ترامپ از کاخ سفید از قصر پادشاهی‌اش بیرون رانده شود؟ این گمانه زنی زمانی تقویت می‌شود که منابع سعودی از حمله توئیتری طرفداران محمد بن سلمان علیه ولیعهد سابق این کشور به اتهام فساد و با هدف خدشه دار کردن وجهه وی خبر دادند.به نظر می‌رسد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تلاش می‌کند تا از این طریق رقبای سیاسی خود را از عرصه قدرت کنار بزند. بن نایف در سال ۲۰۱۷ از پست ولیعهدی کنار گذاشته شده و بن سلمان به جای او بر کرسی قدرت نشست. وی می کوشد از طریق بازوی‌های مجازی خود محمد بن نایف و سعد الجبری معاون وی که مسئول سابق اطلاعاتی سعودی نیز به شمار می‌رود را به فساد متهم کند. منابع آگاه سعودی اعلام کردند که این پست‌های توئیتری توسط طرفداران بن سلمان منتشر شده تا افکار عمومی را برای وارد آوردن اتهامات فساد علیه بن نایف آماده کنند.

کد مطلب: 114602
 
Share/Save/Bookmark