میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
جای خالی نظارت پر نشد؛
تزریق قطره‌چکانی میوه‌های ممنوعه

درحالی که گفته می‌شود، حجم واردات میوه‌های ممنوعه کاهش یافته، کارشناسان هشدار می‌دهند واردات قطره‌چکانی ممکن است استراتژی قاچاقچیان برای نیازسنجی بازار به منظور عرضه انبوه باشد.
به گزارش مهر، ایران با داشتن حدود ٢٠ میلیون تن محصولات باغی و حدود ۲ میلیون و ۶۸۴ هزار هکتار باغ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه در دنیاست؛ با این حال حضور میوه‌های رنگارنگ فرنگی در بازار داخل یکی از معضلاتی است که تولید و تولیدکنندگان را به دردسر انداخته است.
هرچند که گفته می‌شود میزان عرضه این میوه‌ها در میدان مرکزی میوه وتره‌بار پایتخت و سطح شهر نسبت به گذشته کاهش یافته، اما در حال حاضر عرضه قطره‌چکانی این میوه‌های ممنوعه در حال انجام است و برخی دست اندرکاران بازار معتقدند این تزریق قطره‌چکانی احتمالا به این دلیل است که واردکنندگان، و در واقع قاچاقچیان، در حال محک زدن شرایط و برنامه‌ریزی برای واردات گسترده هستند؛ به همین دلیل تاکید آنها بر این است که باید با همین عرضه‌های قطره‌چکانی هم برخورد جدی صورت بگیرد.
در همین زمینه مجتبی شادلو، رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با اشاره به محدود شدن عرضه میوه‌های وارداتی غیرمجاز در میدان مرکزی میوه و تره‌بار، اظهارداشت: با این وجود، متاسفانه عرضه این میوه‌ها در مراکز خرده‌فروشی سطح شهر در حال انجام است. وی اضافه کرد: خرده‌فروشی‌ها باید پاسخگو باشند که این میوه‌ها را از کجا تهیه می‌کنند و این بهترین نوع ردیابی درباره منشا قاچاق میوه است.
رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با بیان اینکه امسال وضعیت تولید میوه و تره‌بار در کشور بسیار مطلوب است، افزود: امسال تولید مرکبات، سیب درختی، کیوی، خیار، گوجه فرنگی و بسیاری دیگر از محصولات، بسیار مطلوب و بیش از تقاضای بازار است.

قاچاق میوه یا واردات مخفیانه؟
شادلو با اشاره به اینکه نمی‌دانیم اسم این کار را باید قاچاق میوه گذاشت یا واردات مخفیانه؟ گفت: قاچاق میوه کار آسانی نیست و نمی‌توان به راحتی حجم گسترده‌ای از این محصولات را وارد کشور کرد، حجم زیادی از میوه را نمی‌توان در ساک‌های کوچک و همراه مسافران وارد کشور شود، بنابراین این اقدام به طرقی انجام می‌شود که کشف آن سخت نیست. وی اضافه کرد: باغاتی که براساس سیاست‌های بلندمدت نظام احیا شده و به مرحله تولید رسیده‌اند، بر اثر این قاچاق می‌تواند دچار آسیب شود.
شادلو افزود: طی حدود ۱۵ سال اخیر تولید میوه در کشور بیش از نیاز بوده است و واردات می‌تواند آسیب جدی به این حوزه وارد کند و باعث شود که تولیدکنندگان نتوانند محصولات خود را به فروش برسانند. وی تاکید کرد: علاوه بر این، قاچاق میوه می‌تواند باعث ورود آفات و بیماری‌ها به کشور شود؛ یعنی هم مسیری برای ورود آفات جدید باز می‌کند و هم اینکه موجب تقویت آفات متعارف قبلی می‌شود.
شادلو درباره اینکه آیا اقدامات انجام شده در جهت کنترل قاچاق میوه به کشور مناسب بوده است، گفت: بله موثر بوده و شاهد این هستیم که عرضه میوه‌های قاچاق نسبت به گذشته بسیار محدود شده اما ما می‌گوییم این حداقل‌ها هم نباید باشد.
وی افزود: حضور این میوه‌های اندک نیز می‌تواند زنگ خطری برای ما باشد؛ احتمال دارد عده‌ای این محصولات را به میزان اندک وارد کنند، برای اینکه شرایط بازار را بسنجند و ناگهان اقدام به واردات آنها در حجم گسترده کنند. بنابراین باید نسبت به همین واردات کم، هم حساس بود، از همان ابتدا جلوی آن را گرفت و برخورد جدی با این مساله کرد تا دوباره اتفاقات گذشته تکرار نشود.
درهمین زمینه علیرضا متبحری، عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان نیز درباره آخرین وضعیت عرضه میوه‌های ممنوعه خارجه در بازار، اظهارداشت: علی‌رغم سخت‌گیری‌های بازرسی اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، وزارت جهاد کشاورزی و همچنین اتحادیه بارفروشان، بازهم شاهد حضور میوه‌های قاچاق در بازار هستیم.
وی با بیان اینکه این میوه‌ها زیر بارها وارد می‌شوند، افزود: عمده این محصولات قاچاق از دوبی وارد کشور ما می‌شوند.

عرضه ۵ نوع میوه ممنوعه خارجی در میدان مرکزی
عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان درباره اینکه درحال حاضر بیشتر چه میوه‌هایی به صورت قاچاق وارد می‌شود؟ ادامه داد: لیمو ترش برزیلی، گلابی، سیب سبز، انگور و آووکادو بیشتر قاچاق می‌شود؛ ضمن اینکه قیمت هر کیلوگرم انگور در میدان مرکزی حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان، سیب درختی سبز حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان، آووکادو دانه‌ای ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، گلابی حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان، لیمو ترش برزیلی حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان است.
متبحری با اشاره به اینکه حدود شش الی هفت ماه سخت‌گیری‌ها در این زمینه افزایش یافته است، تصریح کرد: با توجه به سخت‌گیری‌هایی که می‌شود عرضه میوه‌های قاچاق در میدان مرکزی میوه و تره‌بار به شدت کاهش یافته است. وی درباره میوه‌های قاچاقی که در مغازه‌های خرده‌فروشی مشاهده می‌شود، گفت: این میوه‌ها را خود واردکنندگان در مغازه‌ها می‌برند و با فروشندگان داد و ستد می‌کنند.
متبحری اضافه کرد: خارج از میدان مرکزی، بسیاری از واردکنندگان این میوه‌ها را زیر بارها قرار داده و با اتوبوس، نیسان و وانت وارد می‌کنند و مستقیما درب مغازه‌ها می‌فرستند. وی با بیان اینکه نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد جلوی قاچاق میوه را گرفت، ادامه داد: به همین دلیل این میوه‌های وارداتی هر از گاهی وارد میدان مرکزی هم می‌شوند اما نسبت به قبل کاهش یافته است.
متبحری درباره اینکه آیا جای نگرانی وجود ندارد که با توجه به نزدیکی ایام عید، حجم قاچاق افزایش یابد؟، گفت: هم اکنون سخت گیری‌ها خیلی خوب است و باعث کنترل اوضاع شده، قطعا شدت قاچاق بستگی به عملکرد مسئولان دارد اگر همینطور سخت گیری‌ها ادامه یابد چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
در همین ارتباط یکی از دست‌اندرکاران بازار میوه کشور که خواست نامش در گزارش ذکر نشود گفت: وقتی جریان قاچاق میوه، هرچند بصورت قطره‌چکانی، همچنان ادامه دارد، این نشان می‌دهد که منشا و کانال‌های اصلی قاچاق هنوز خشکانده نشده‌اند و همچنان فعال هستند. بنابراین به محض اینکه سخت گیری مسئولان در بازار اندکی کاهش پیدا کند، این کانال‌های قاچاق دوباره فعال می‌شوند و شاهد عرضه گسترده میوه قاچاق در بازار خواهیم بود.

کد مطلب: 103406
 
Share/Save/Bookmark