میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
نوبخت:
با توجه به توصیه رهبری اجرای سند ۲۰۳۰ متوقف شد

سخنگوی دولت گفت: رهبر معظم انقلاب در ارتباط با سند ۲۰۳۰، توصیه‌ای فرمودند و با توجه به اینکه نظرات ایشان مورد اهتمام دولت است، پیگیری لازم صورت گرفت و تا تبیین جزئیات و رفع ابهامات، اجرای این سند متوقف شد.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری افزود: ولی نکته‌ای که با توجه به درستی بحث مقام معظم رهبری قابل توجه بود، سوءاستفاده غیرمعمول برخی که تخصص و هنرشان استفاده از بیانیات و سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های مقام معظم رهبری است، حتی مسایل مربوط به ایشان را تحریف کردند. این اشخاص شروع کردند نکاتی را ترویج دادند که قطعا حرف‌های نادرستی است. شبنامه‌هایی دیده شد که در آن نوشته‌اند دولت سندی را مخفیانه و بدون ارجاع به مجلس امضا کرده و در آن سند، خودارضایی کودکان ۱ تا ۴ سال توصیه شده است.
نوبخت در ادامه گفت: دولت همواره در جهت تبیین مسایل کلی نظام خود را مسئول می‌بیند، باید گفت این اتهام به دولت و حتی نظام است که القا می‌کند بعد از ۳۸ سال به گونه‌ای نظام جهتگیری می‌کند که اسناد غیردینی را امضا می‌کند. از رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی می‌خواهم مطلب اینجانب را منعکس کند تا تشویشی که برای افراد متدین به وجود آمده، رفع شود.
وی در مقام تشریح سند ۲۰۳۰ گفت: از لحاظ حقوقی آنچه در مجامع جهانی مانند یونسکو مطرح می‌شود، ممکن است قرارداد و پیمان نامه یا اعلامیه باشد. امضای قرارداد را باید مجلس تصویب کند ولی این سند یک پیمان نامه و قرارداد نیست، بلکه یک اعلامیه است. کسی نمی‌تواند امضای یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران را پای این سند نشان دهد. این سند یک بیانیه و چهارچوب عملی برای آموزش است. یعنی از لحاظ حقوقی، هیچ الزامی برای کشورهایی که این بیانیه را شنیدند و در آن جلسه شرکت داشتند، ایجاد نمی‌کند. بیانیه‌ها در اجلاس‌ها قرائت می‌شود و کسی آن را امضا نمی‌کند. اگر هم کسی با آن مخالف است، حق دارد "تحفظ" خود را اعلام کند.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه باید تکلیف دولت روشن شود که در مجامع جهانی و سازمانهایی مانند یونسکو عضو شویم یا نه، توضیح داد: وزیر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد و گفت جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخشهایی از چهارچوب اقدام آموزشی ۲۰۳۰ که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی، تفسیر و تعبیر شود، نمی‌داند.
وی با اشاره به اینکه تنها کشوری که موضع‌گیری کرد، جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: اعتراض ما در ساعت ۹ و ۵۹ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ مطابق با ۴ نوامبر ۲۰۱۵ در سایت رسمی سازمان یونسکو درج شده. دیگر دولت باید چه کاری می‌کرد که نکرده؟ آیا باید در مجامع عضو شویم یا منزوی شویم؟ بهتر است در مجامع جهان حضور داشته باشیم ولی هر جا با فرهنگ و ارزشهای ما مسئله‌ای مغایرت داشت، فعالانه بیان کنیم. چطور در این شبنامه‌ها می‌گویند ما در مدارس به معلمان می‌گوییم این مسایل را اجرا کنید؟ دولت کاملا متوجه هنجارهای مذهبی و دینی است.

بدون فهم سند برای روحانیت معظم دغدغه درست کردند
نوبخت با اشاره به اینکه برخی بدون فهم این سند، دغدغه برای روحانیت معظم کشور فراهم کرده‌اند، گفت: شاید برخی متدینین در روستاها، حرف‌های یک‌جانبه را می‌شنوند که گفته می‌شود دولت در مقابل غربی‌ها زانو زده و این سند را اجرا کرده، نگران می‌شوند. انتخابات فردا تمام می‌شود و همه از نظر ملت ایران متابعت می‌کنند، ولی زخمی که در دل دیندار مردم زده می‌شود، به این زودی التیام پیدا نمی‌کند. اینطور فضا را آلوده کردن و سخنانی از این دست، مشی تکفیری است. با احساسات پاک مردم اینطور رفتار نکنید.

پیامک برقراری یارانه هر ماه داده می‌شود
نوبخت با اشاره به قانون حذف یارانه‌های پردرآمدها گفت: در قانون آمده اگر کسی اعتراضی دارد، باید به او رسیدگی شود. دولت ضمن حذف خانوارهای پردرآمد، شروع به رسیدگی به اعتراضات کرد و وقتی متوجه می‌شدیم اعتراض درست است نسبت به برقراری یارانه‌ها اقدام کردیم. همزمان لیستی داریم که نشان می‌دهد یارانه ۲۶۰ هزار و ۵۱۷ نفر در تیرماه ۹۴ قطع شده است. رسیدگی کردیم و متوجه شدیم باید یارانه بیش از ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر دوباره برقرار شود.
وی با اشاره به اینکه ما به کسانی که یارانه شان را قطع می‌کنیم پیامک می‌دهیم، توضیح داد: پس از اعتراض و بررسی در صورتی که یارانه قابل برقراری مجدد باشد، دوباره به آن اشخاص پیامک می‌دهیم. از مراجع معتبر دولت با من مکاتبه و مباحثه شد و گفتند شما یارانه عده‌ای را قطع می‌کنید که مستحق دریافتند. ما هم بررسی می‌کردیم و یارانه این اشخاص را برقرار و به آنها پیامک می‌دادیم. به دروغ اعلام کردند ما به ۴ میلیون نفر پیامک دادیم یارانه‌شان را برقرار کردیم. این سند صددرصد دروغ است. مگر می‌شود حقوق مردم را نداد چون عده‌ای می‌گویند مرتبط با انتخابات است.
وی در ادامه افزود: برخی، کاندیداهای مرتبط با دولت را مورد هجوم قرار دادند که دولت به ۴ میلیون نفر پیامک داده یارانه شان برقرار شده است. کسانی دارند این مسایل را به دروغ بیان می‌کنند که نامزد مورد حمایت آنها، قول و وعده چند برابر کردن یارانه همه مردم را داده است، امیدواریم هر چه مردم در ۲۹ اردیبهشت تشخیص دادند، اجرا شود.

دولت پولی از خزانه برای شب انتخابات برنداشته است
نوبخت در واکنش به سخن یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برای پرداخت یارانه در شب انتخابات برداشته، گفت: هر ماه ۳۴۰۰ میلیارد تومان کل یارانه نقدی است که بین خانوارها تقسیم می‌شود. حدود ۳هزار و ۲۰۰ تا ۲۹۰۰ میلیارد تومان از این پول را از محل افزایش نرخ سوخت برمی داریم و الباقی را قانون مشخص کرده که از خزانه برداریم. کل پولی که سال گذشته از خزانه برداشتیم ۱۱ هزار میلیارد تومان بود. خداوند به ما صبر، خویشتنداری و ادب عنایت کند. ایشان برادر اصولگرای متدینی هستند که شنیدیم حادثه‌ای برایشان پیش آمده و انشاالله خداوند شفا به ایشان عنایت کند. این حرف که دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان برداشته کاملا دروغ و قابل تعقیب است.
سخنگوی دولت در ادامه مخالف دولت با افزایش یارانه محرومان را تکذیب کرد و گفت: این سخن دروغ است، نه تنها دولت با افزایش یارانه خانوارهای آسیب پذیر و تحت پوشش مخالف نیست، بلکه موافق است و اقدام هم کرده است حتی معتقدیم عده‌ای شاید تحت پوشش نباشند ولی نیازمند باشند، به گونه‌ای عمل می‌کنیم که آنها تحت پوشش قرار گیرد. پس این تیترها دروغ است.
وی افزود : عده‌ای موج راه انداخته بودند درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است. دیوان محاسبات اعلام کرد این حرف اشتباه است. وقتی حرف یارانه را می‌زنید، ثروتمندان نگران نمی‌شوند، بلکه کسانی که زندگی‌شان وابسته به این یارانه است، می‌ترسند، بارها از این اشخاص خواسته‌ایم مردم آسیب‌پذیر را نگران نکنند. این روزنامه که چنین حرفی زده تکمیل آن شب نامه‌ها است.
وی در مورد بلوکه شدن ۲۰ هزار میلیارد تومان پول نفت اظهار داشت: چنین چیزی درست نیست و کاسبان تحریم دارند این سخنان را می‌گویند. بعد از رفع تحریم، ما از منابع نفتی استفاده می‌کنیم و سازمان برنامه و بودجه هم روی درآمد هر بشکه نفت صادراتی، حساب کرده و در بودجه توزیع می‌کند.

لغو همه تحریم‌ها شدنی است
در ادامه خبرنگاری درباره رفع کلیه تحریم‌ها که از سوی رئیس‌جمهور مطرح شده بود، پرسید که نوبخت تصریح کرد: البته ستاد ایشان باید جواب بدهد، ولی این بحث حقوقی مفصلی دارد. تحریم، کاسب دارد و عده‌ای مقاومت می‌کنند شرایط تحریم بماند تا کاسبی کنند. هیچ نوع تحریمی به نفع ملت نیست. اینکه ملت مقاومت و پایمردی می‌کند، قابل قبول است. همه پذیرفته اند ملت با تحریم به زانو در نمی‌آید. ولی باید قبول کرد خسارت وجود دارد. اگر کسی به نمایندگی از ملت در راس قوه مجریه قرار گیرد، بهتر نیست برنامه را بر پایه رفع خسارت مردم که رفع تحریم است، تنظیم کند؟
وی با اشاره به خاطرات سال ۹۲ گفت: آقای رئیس‌جمهور در کمتر از ۱۰۰ روز در سال ۹۲، با یک توافق موقت، جلوی تحریم‌های هسته‌ای بیشتر و برنامه نفت در برابر غذا را گرفت. براساس یک گزارش اشتباه درباره فعالیت‌های نظامی ایران در صنعت هسته‌ای، ما را مخل امنیت بین‌المللی نشان داده و تحریم را اجرا کردند. آقای رئیس‌جمهور گفت من تحریم‌ها را حذف می‌کنم. عده‌ای خندیدند. دیدید که چند روز بعد از انتخابات سال ۹۲، تحریم‌ها متوقف شد.
سخنگوی دولت با اشاره به متغیر بودن وضعیت سیاسی کشورها گفت: رئیس‌جمهور در دور قبل تبلیغات قول داد تحریم‌های هسته‌ای را بردارد و انجام شد. الان هم می‌گویند تحریم‌های دیگر را برمی دارند، این هم شدنی است.

کد مطلب: 99310
 
Share/Save/Bookmark