میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۹
 
 
رئیس شورای شهر تهران: هیات نظارت بر انتخابات شوراها جناحی عمل کرده است
رد صلاحیت‌های معنادار
رد صلاحیت‌های معنادار
 

رئیس ستاد انتخابات استان تهران از تأیید صلاحیت ۲۷۲۲ داوطلب در انتخابات شورای شهر تهران خبر داد و گفت: از مجموع ۳ هزار داوطلب نام‌نویسی شده در انتخابات شورای شهر تهران نیز تعداد ۲۷۲۲ داوطلب در انتخابات شورای شهر تهران از سوی هیأت‌های اجرایی و نظارت واجد شرایط شناخته شده‌اند. تعداد ۲۴۲ داوطلب هم براساس نظر هیات اجرایی و نظارت واجد شرایط شناخته نشدند و تعداد ۳۶ داوطلب هم انصرافی داشتیم. داوطلبانی که نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض و شکایتی دارند می‌توانند از تاریخ ۳ الی ۶ اردیبهشت‌ماه شکایت خود را تقدیم هیات نظارت استان کنند.
اما ارسال پیامک‌های تایید صلاحیت کاندیداهای شورای پنجم شهر تهران، حاشیه‌های جالبی به همراه داشته است. در بین آن ۲۴۲ نفر رد صلاحیت شده چهره‌هایی نظیر مرتضی طلایی، علیرضا دبیر، الهه راستگو، حبیب کاشانی و... قرار دارند که تعجب‌برانگیز است.

رد صلاحیت‌ها نشان می‌دهد که نیازی به برگزاری انتخابات شوراها نیست!
رئیس شورای شهر تهران در واکنش به رد صلاحیت برخی از چهره‌های فعلی شورای شهر تهران گفت: متأسفانه هیات نظارت بر انتخابات به صورت جناحی عمل کرده و قطعا شورا این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
مهدی چمران در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اسامی که در برخی از کانال‌ها درخصوص رد صلاحیت تعدادی از اعضای فعلی شورای شهر تهران منتشر شده است، اظهار داشت: متأسفانه هیات نظارت به صورت جناحی و سیاسی عمل کرده است. وی تصریح کرد: رد صلاحیت تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از جمله گروه اصولگرایان از سوی هیات نظارت به صورت حزبی و جناحی بوده و این با قواعد دموکراسی و آزادی مخالف است.
چمران افزود: اکثر افرادی که از سوی هیات نظارت بر انتخابات رد شده‌اند، سابقه فعالیت در شورا را در چند دوره داشته اند و تجربیات خوبی را کسب کرده‌اند و رد این افراد، جای سوال و پرسش دارد.
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به رد چهره‌های مطرح در شورای شهر تهران توسط هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران بیان کرد: رد این افراد نشان می‌دهد که نیازی به برگزاری انتخابات شوراها نیست چراکه هیات نظارت نتیجه انتخابات را رقم می‌زند.
وی از نمایندگان مجلس و همچنین هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواست به این موضوع وارد شوند و منصفانه و قانونمندانه رفتار کنند.
چمران همچنین با تاکید بر اینکه قطعاً اعضایی که رد صلاحیت شده‌اند خودشان به صورت قانونی اعتراض خود را پیگیری خواهند کرد، گفت: شورای شهر نیز این موضوع را پیگیری خواهد کرد و نتیجه را اعلام می‌کند.

خروجی‌ها نشان می‌دهد نظارت‌ها دقیق نیست
سخنگوی شورای شهر تهران هم گفت: متأسفانه خروجی‌ها نشانگر این است که نظارت‌ها به صورت دقیق و کامل نیست اما امیدواریم طی چند روز آینده این مشکل برطرف شود و به مر قانون عمل شود.
رضا تقی‌پور در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به رد صلاحیت معنادار برخی اعضای شورای شهر تهران اظهار داشت: همیشه از هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات انتظار این بوده که به مرّ قانون عمل کنند.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در همه انتخابات، به این نکته تأکید کردند و اخیرا نیز فرمایشات صریحی در این خصوص داشته و فرمودند رأی مردم حق‌الناس است و اگر این اقدامات باعث محدودشدن رأیی شود قطعا مدیون مردم خواهند بود.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه امیدواریم هیئت نظارت و مجلس شورای اسلامی دقت بیشتری بر امر نظارت داشته باشند افزود: متأسفانه خروجی‌ها نشانگر این است که نظارت‌ها به صورت دقیق و کامل نیست اما امیدواریم طی چند روز آینده این مشکل برطرف شود و به مر قانون عمل شود.
وی خاطرنشان کرد: طبیعتا مراجع قانونی باید رسیدگی خود را به سرعت آغاز کنند چراکه ایجاد مضیقه برای کاندیداها یک تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود که فعلا علاقه‌ای به حرف زدن درباره آن نداریم.

چه کسانی تا به حال تایید شده‌اند
در این بین برخی اعضای فعلی شهر تهران که متقاضی حضور در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران هستند، خبر تایید صلاحیت خود را تایید کردند.
اسماعیل دوستی، محمد تندگویان، احمد حکیمی‌پور، احمد دنیامالی، محمد سالاری، محسن پیرهادی، مهدی چمران، غلامرضا انصاری، مجتبی شاکری، محسن سرخو، محمد حقانی، پرویز سروری، رضا تقی‌پور، هادی ساعی و علی صابری از جمله افرادی هستند که پیامک تأیید صلاحیت خود را دریافت کرده‌اند.

کد مطلب: 99040
 
Share/Save/Bookmark