میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
آمریکا مدال مبارزه با تروریسم را به ولیعهد عربستان داد
هشدار سازمان‌ملل به نسل‌کشی عربستان در یمن
هشدار سازمان‌ملل به نسل‌کشی عربستان در یمن
 

اززمان جاسوسی امریکا، سیا، به محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل‌سعود، به دلیل آنچه اقدامات وی در مبارزه با تروریسم خوانده شده، مدال افتخار اعطا کرده است در حالی که سازمان ملل همزمان نسبت به نسل کشی سعودی در یمن هشدار داده است.
مایکل پومپئو، رئیس سازمان سیا، که برای دیداری رسمی در ریاض، پایتخت عربستان، به سر می‌برد، روز جمعه مدال افتخار موسوم به «جورج تنت» را به ولیعهد سعودی‌ها اعطا کرد.در این مراسم محمد بن سلمان آل‌سعود، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، نیز حضور داشت.ولیعهد سعودی پس از دریافت این مدال مدعی شد عربستان نقش کلیدی در مبارزه علیه تروریسم ایفا کرده و همۀ انواع تروریسم را محکوم کرد.
پومپئو همچنین دیداری جداگانه در ریاض با محمد بن سلمان داشت.ریاض از مهم‌ترین حامیان گروه‌های تروریستی در منطقه از جمله گروه‌های تکفیری و مسلح در عراق و سوریه به شمار می‌آید.
عربستان سعودی از فروردین ۱۳۹۴ حملاتی ویرانگر و مرگبار را علیه مردم یمن آغاز کرده است. در این حملات علاوه بر کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، بسیاری از زیرساخت‌های این کشور فقیر عربی از جمله کارخانه‌ها، مدارس و ... از بین رفته است.پانزده تن از ۱۹ هواپیما ربایی که در تاریخ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک امریکا حمله کردند، از اتباع عربستان سعودی بودند.
منبع اطلاعاتی یمن از اقدام آمریکا به اعزام مزدورانی از شرکت‌های امنیتی برای همکاری بیشتر با ائتلاف سعودی به جنوب یمن خبر داد و گفت: گزینه‌های غیرمنتظره یمنی‌ها برای رویارویی با ائتلاف سعودی در جبهه‌های نبرد آماده اجرا است.وی افزود: این مزدوران آمریکا و عربستان از اقصی نقاط جهان و برای دستمزد روزانه یک هزار و پانصد دلار به یمن آمده‌اند و همه ماموریت آنها در این کشور ارتکاب جرائم و آزار و اذیت رساندن به ملت یمن بوده است.منبع یمنی تاکید کرد: ائتلاف سعودی پس از شکست‌های اخیر در عملیات باب المندب و کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از نظامیان و مزدورانشان هم اینک سعی دارد عناصر بیشتری از شرکت امنیتی-نظامی بلک واتر را اجیر کند تا تحت فرماندهی آن در یمن جنگ کنند.
وی با اشاره به گزینه‌های راهبردی جدید یمنی‌ها برای رویارویی با ائتلاف عربی- بین‌المللی به سرکردگی عربستان و آمریکا گفت: این گزینه‌ها هم اینک به دست رزمندگان یمنی در سنگر دفاعی و مواضع مرزی آنها با عربستان یا سواحل یا در حوزه نیروی هوایی یمن است که استفاده از آن هراس و نگرانی بسیاری کشورها و حتی قاهره را نیز از لحاظ اقتصادی به همراه خواهد داشت.سخنگوی ائتلاف عربستان که در جنگ یمن درمانده است، به رئیس‌جمهور سابق یمن پیشنهاد داد که با عربستان همکاری کند تا محاکمه نشود.
«احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف عربی و مشاور وزیر دفاع عربستان خطاب به «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن اعلام کرد اگر می‌خواهد به اتهام دست داشتن در کودتا علیه دولت –به تعبیر وی- محاکمه نشود، با دولت مستعفی همکاری کند.هواپیماهای عربستانی طی دو نوبت مناطق فج حرض و المزرق در استان حجه یمن را هدف قرار دادند. جنگنده‌های سعودی همچنین دیروز طی سه نوبت بندر و فرودگاه الحدیده و شهر الدریهمی استان الحدیده را بمباران کردند.کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نسبت به تشدید وخامت اوضاع هزاران شهروند یمنی در این کشور به دنبال شدت یافتن جنگ ومحاصره بسیاری از شهروندان درمناطق درگیری هشدار داد.کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اوضاع تا حد زیادی درمناطق المخا، تعز، ذباب و الحدیده بحرانی است و خانواده‌ها به دلیل درگیری و جنگ امکان نجات جان خود را ندارند.این بیانیه با تاکید برضرورت دادن اجازه خروج به هرکس درهروقت که می‌خواهد به مناطق امن‌تر برود، افزود: افرادی که قادربه خروج از شهر نیستند باید مورد حمایت قوانین بشر دوستانه بین‌المللی قرار بگیرند.
سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) درگزارشی اعلام کرد ارزیابی‌های ویژه در خصوص ارسال گندم به یمن حاکی از این است که ذخیره گندم تا مارس(اسفند) کفایت می‌کند و نگرانی‌ها درباره توقف واردات این محصول نیز وجود دارد.مقام عالی رتبه سازمان ملل در زمینه کمک‌ها به یمن در ۲۷ ژانویه (۸ بهمن) گفت: یمن دارای ذخیره گندمی است که به مدت تقریبی حداکثر سه ماه کفایت خواهد کرد. سازمان ملل چهارشنبه گذشته بودجه‌ای به میزان دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک‌های بشردوستانه به ۱۲ میلیون نفر یمنی نیازمند به کمک‌های فوری درخواست کرد.جمی مک گلدریک هماهنگ کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه یمن اعلام کرد: اوضاع در یمن فاجعه‌آمیز است و به سرعت وخیم‌تر می‌شود. حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمله دو میلیون و یکصد هزار کودک یمنی با سوء تغذیه شدید دست به گریبان هستند.

کد مطلب: 98500
 
Share/Save/Bookmark