میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۴
 
 
عضو سابق شورای شهر تهران:
نظام اجرایی ما نظام دولت‌محور است

تمام اقدامات عمرانی صورت گرفته در شهر تهران براساس طرح جامعی بوده که از قبل از انقلاب نوشته شده و شهرداری تهران آن را پیاده‌سازی کرد
عضو سابق شورای شهر تهران بیان کرد: بودجه شورای سوم نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان بود و ما بودجه را در پایان دوره چهارم به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم. مرتضی طلایی درباره وجود نابسامانی‌ها و چالش‌ها در مدیریت شهر تهران، گفت: تهران در حوزه‌های مختلف با چالش روبه‌روست از جمله سکونت در بافت‌های فرسوده که معضلی اساسی است و شهرداری تهران باید آن را در اولویت قرار دهد. شهرداری می‌تواند بدون صرف هزینه، بافت فرسوده را نوسازی کند. دوم موضوع محیط‌زیست اعم از آلودگی هوا، آلودگی آّب، حاشیه‌نشینی و وضعیت بوستان‌هاست که شرایط قابل قبولی ندارد. زباله علی‌رغم اقدامات انجام گرفته، یکی دیگر از معضلات تهران است. تا زمانی که مخازن زباله در معابر و کوچه‌های شهر وجود دارند، نمی‌توان از عوارض ناشی از مافیای زباله تا پیامدهای گوناگون آن را در محیط‌زیست نادیده گرفت.
وی افزود: نظافت و بهداشت امری حیاتی و لازم برای شهر است اما نظافت شهر اکنون وضع قابل قبولی ندارد. همچنین از منظر شهری، تهران وضع نابهنجاری از لحاظ ساختمانی و نماهای ناهمگون دارد. در شورای شهر چهارم ما کمیسیون شهرسازی را فعال کردیم با این هدف که بتوانیم در این موضوع ورود پیدا کنیم. اما اکنون که دو دوره از تشکیل این کیمسیون می‌گذرد هیچ اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده است.
طلایی بیان کرد: از اولویت‌های شهر تهران می‌توان به توسعه حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد. زیرساخت‌های خوبی در این زمینه انجام گرفته شد. اکنون مدیریت شهری می‌تواند سالانه حداقل بالغ بر ۲۰ کیلیومتر بر مترو اضافه کند. این میزان تا ۵۰ کیلومتر هم قابل تغییر است.
عضو سابق شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه براساس سند جامع ترافیک تهران، مترو باید توسعه پیدا کند، تصریح کرد: اکنون کمتر از نیمی از ظرفیت مترو به دلیل نداشتن واگن، استفاده بهینه می‌شود. همواره دولت‌ها فارغ از اینکه مدیریت شهری در اختیار چه گروهی قرار دارد، حاضر نبودند تعهدات‌شان را نسبت به مدیریت شهری اعمال کنند. امروز که دولت، شورا و مدیریت شهری یکپارچگی دارند، دولت برای پرداخت بدهی‌هایش به شهرداری اقدامی را انجام نداده است. وی درباره طرح این مساله که شهرداری در دوره قبل بودجه زیادی را در اختیار داشته و اکنون این میزان بودجه در اختیار شهرداری نیست، گفت: مدیریت دارای اصل مهمی به نام «ریسک» است. در دوره قبل شهرداری، مدیریت ریسک بالا بود. یعنی شجاعت و شهامت بالایی برای ورود به عرصه‌هایی که تصور می‌شد امکان ندارد به وقوع پیوست که موفق هم بودند. بودجه شورای سوم نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان بود و ما بودجه را در پایان دوره چهارم به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.
عضو سابق شورای چهارم شهر تهران اضافه کرد: بخشی از درآمدها نقدی و بخشی دیگر غیرنقدی بود. یکی از شجاعت‌های مدیریت شهری در دوره قبل، دیده شدن بودجه غیرنقدی در شهرداری بود. بودجه نقدی و غیرنقدی شهرداری در دوره قبل به مرز ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید. از سه سال گذشته تاکنون بر حسب رشدی که در بودجه شورای سوم و چهارم داشتیم که با ادامه آن مسیر بودجه شهرداری می‌توانست به ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید. وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید در موضوع درآمدهای پایدار و تامین منابع مالی جدید به روز باشد، گفت: یکی از اقداماتی که در سال آخر شورای شهر چهارم مصوب کردیم و اگر شهرداری انجام داده بود بسیاری از مشکلات آن رفع می‌شد، خصوصی‌سازی فروشگاه‌های شهروند و نمایشگاه شهر آفتاب بود. ما به شهرداری اجازه فروش این دو مجموعه را دادیم. از سوی دیگر این امکان داده شد تا با بانک شهر مذاکره برای فروش این مجموعه‌ها انجام شود. در نتیجه بدهی‌های شهرداری به بانک شهر کم و سود دریافت وام هم کاهش می‌یافت که این به نوعی کسب درآمد محسوب می‌شد. در این روند شهرداری از تصدی‌گری فاصله می‌گرفت و سیاست‌گذار می‌شد. طلایی تصریح کرد: نظام اجرایی ما نظام دولت‌محور است. شهرداری به دنبال آن است که همه کارها را در اختیار خود داشته باشد. به نظر می‌رسد اگر مسیر گذشته ادامه پیدا می‌کرد، شهر دچار رکود و سکون نمی‌شد. گنجی که عده‌ای عنوان می‌کنند در دوره قبل شهرداری وجود داشته هنوز هم هست و اکنون در اختیار دوستان ماست و می‌توانند از آن استفاده کنند. این گنج همواره بوده، هست و خواهد بود. بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه در تهران وجود دارد که اگر بهینه شود به درآمدهای شهرداری تهران اضافه می‌کند.
وی گفت: صحبت‌های که عنوان می‌شود شهرداری در دوره قبل بدهکاری به بار آورده، غیرکارشناسی است. بزرگراه‌هایی مانند همت و حکیم که چند سال قبل احداث شدند با هزینه‌های فعلی امکان ساخت آنها وجود نداشت. تمام اقدامات عمرانی صورت گرفته در شهر تهران براساس طرح جامعی بوده که از قبل از انقلاب نوشته شده و شهرداری تهران آن را پیاده‌سازی کرد. دوستان ما نیز روی گنج نشسته‌اند. باید کار کرد تا ثروت تولید شود. از طریق کار ثروت هم تولید می‌شود.

کد مطلب: 108906
 
Share/Save/Bookmark