میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
واشنگتن بحران‌سازی در غرب آسیا و‌ آمریکای لاتین را در دستور کار دارد
نگاه آمریکا به عراق و ونزوئلا از عینک نظامیان
نگاه آمریکا به عراق و ونزوئلا از عینک نظامیان
 

عراق در حالی برای بازسازی ویرانه‌های برجای مانده از جنایات تروریست‌ها و حامیانشان تلاش می‌کند و دولتمردان ونزوئلا نیز به دنبال تحقق مطالبات مردمی هستند که همزمان رویاهای نظامی آمریکا، به تهدیدی برای امنیت آنها مبدل شده است.
چنانکه کارتر رئیس جمهور آمریکا اذعان کرده این کشور تنها ۱۶ سال توانسته در جنگ نباشد و همواره به دنبال جنگ افروزی بوده چنانکه اکنون نیز دامنه این رویکرد را از عراق تا ونزوئلا می‌توان مشاهده کرد. آمریکا که در اجرای اهدافش در قالب جنگ نرم و البته حمایت از تروریسم ناتوان بوده رویکرد دوباره به نظامی گری را اساس طرح‌های خود قرار داده است چنانکه گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد آمریکا سعی در اجرای طرح‌های جدید نظامی در عراق و نیز ونزوئلا دارد در حالی که همچنان نیز به آموزش و حمایت از تروریست‌ها در سوریه ادامه می‌دهد. کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق ضمن انتقاد از تحرکات مشکوک کاردار سفارت آمریکا در بغداد تأکید کرد که وزارت خارجه باید در این خصوص موضع بازدارنده داشته باشد.
«مهدی تقی» عضو این کمیته به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که سفر هود به منطقه «عامریه» در «الفلوجه» با هدف تطمیع برخی از سرشناسان عشایر صورت گرفت تا نیروهای رزمی آمریکا در عراق ابقا شوند. تقی تأکید کرد که وزارت خارجه عراق در جریان این سفر قرار نداشته، این مسئله مخالف عرف دیپلماتیک بوده و ناقض حاکمیت عراق است.
وی ادامه داد: «وزارت خارجه عراق باید موضع بازدارنده‌ای در قبال سفارت آمریکا اتخاذ کند؛ زیرا بدون اطلاع آن، در داخل کشور دست به تحرکاتی زده است».این مسئول عراقی اقدام هود را به دور از سطح نمایندگی دیپلماسی دانست و از حمایت واشنگتن از برخی گروه‌ها و تطمیع برخی دیگر برای «تحقق منافع خبیث واشنگتن در کشور» انتقاد کرد. تقی اعلام کرد که کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق قصد دارد امضا جمع کند و «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق را دعوت کند تا علل این تحرکات بررسی شده و وی را مجبور کنند که «موضع شجاعانه‌ای در قبال نیروهای آمریکایی اتخاذ کند که به صورت غیر قانونی [در خاک عراق] حضور دارند».
در همین راستا، «قصی عباس» نماینده ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق اعلام کرد که «پارلمان کنونی در موضوع برخورد با مسئله حضور خارجی در خاک عراق مانند [پارلمان] پیشین است». عباس به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که بر سران سه قوه نیز فشارهایی اعمال می‌شود که مانع از مطرح شدن طرح خروج نیروهای خارجی در پارلمان می‌شود. پایگاه انگلیسی «عرب ویکلی» هم به نقل از «آنتونی کوردسمن» تحلیلگر موسسه مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن گزارش داد که ۵۳ درصد از مردم عراق بر این باورند که آمریکا قصد اشغال این کشور و چپاول منابع آن را دارد.
کوردسمن به نقل از نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته، اعلام کرد که ۱۵ درصد از این افراد معتقدند آمریکا در تلاش است که عراق را تجزیه کند و ۲۵ درصد دیگر هم هدف آمریکا را مبارزه با اسلام عنوان کرده‌اند و فقط ۱۵ درصد معتقدند که واشنگتن قصد برقراری دموکراسی در عراق را دارد. در این میان کاردار سفارت آمریکا در عراق با بیان اینکه به درخواست بغداد در عراق حضور دارند، ادعا کرد که نیروهای آمریکا شراکت محکمی با نیروهای امنیتی عراق دارند.

طرح نظامی در ونزوئلا
در همین حال اندیشکده آمریکایی میزبان یک نشست محرمانه بود تا با حضور مقامات نظامی و غیرنظامی آمریکا و آمریکای جنوبی «اقدام نظامی در ونزوئلا» را ارزیابی کند. «مکس بلومنتال» یک روزنامه‌نگار تحقیقی به شبکه روسی «راشاتودی» اطلاع داد که اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» آمریکا میزبان یک نشست محرمانه در ونزوئلا بوده است که در آن مقامات آمریکایی و آمریکا جنوبی برای بحث درباره «استفاده از نیروی نظامی» در ونزوئلا گرد هم جمع شدند.
پایگاه اطلاع‌رسانی «Grayzone portal» روز شنبه هفته جاری برای اولین بار در گزارشی اختصاصی، دو برگه‌ای را منتشر کرد که تاحدودی در خصوص این نشست محرمانه شفاف‌سازی‌ کرده است.
پس از آن، بلومنتال به لیستی از افرادی که در این میزگرد محرمانه تحت عنوان «ارزیابی استفاده از نیروی نظامی در ونزوئلا» به میزبانی اندیشکده آمریکایی مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی (CSIS) شرکت کردند، دست پیدا کرد. طبق این گزارش، این میزگرد محرمانه در تاریخ ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین ماه) برگزار شده است و این در حالی است که در چک لیست به اشتباه، تاریخ ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین ماه) نوشته شده است. «سارا بامانک» محقق برنامه آمریکای لاتین در اندیشکده CSIS درباره این میزگرد محرمانه گفت: «ما درباره نظامی...گزینه‌های نظامی در ونزوئلا حرف زدیم. اوایل این هفته بود». در این میان وزیر دفاع ونزوئلا در بحبوحه تشدید فشارهای آمریکا علیه دولت مشروع کاراکاس، بر اتحاد مردم و ارتش این کشور در برابر تجاوزات و مداخله های امپریالیستی کاخ سفید تاکید کرد.

کد مطلب: 108500
 
Share/Save/Bookmark