میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
ترکیب کابینه بایدن آشکار ساخت
جنگ‌طلبان در راه کاخ‌ سفید
جنگ‌طلبان در راه کاخ‌ سفید
 

بایدن و رسانه‌های آمریکایی در حالی برآنند تا چهره یک مذاکره کننده و احیاگر دیپلماسی از بایدن به نمایش گذارند که شماری از کارشناسان هشدار دادند گزینه‌های منتخب رئیس جمهور احتمالی آمریکا نشانگر تکرار سیاست خارجی جنگ‌طلبانه و فرو رفتن هرچه بیشتر این کشور در باتلاق جنگ‌های بی‌پایان خواهد بود.
بایدن «آنتونی بلینکن» را به عنوان وزیر امور خارجه، «جیک سالیوان» را به عنوان مشاور امنیت ملی، «آوریل هاینِس»‌ را به عنوان مدیر اطلاعات ملی و «الخاندرو مایورکاس» را گزینه انتخابی برای وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد.گزینه‌های انتخابی بایدن که همگی از مقامات دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا هستند، از سیاست خارجی وی از جمله مداخله در لیبی، رویکرد آمریکا در برابر شبه‌نظامیان سوری و تأخیر در خروج نیروهای آمریکایی از عراق، حمایت کرده‌اند.
بایدن مکرراً وعده داده به درگیری آمریکا در جنگ‌های بی‌پایان خاتمه خواهد داد. با این حال به گفته کارشناسان، گزینه‌های انتخابی او برای دولتش نشان می‌دهد که ممکن است دولت آمریکا به انواع مختلفی از جنگ و درگیری کشیده شود.«ماریامنی ایوِرِت» تحلیل‌گر فرانسوی در این‌باره گفت: «بحث من این است که [بایدن] کسانی مانند تونی بلینکن و جیک سالیوان مشاور هیلاری کلینتون را دور خود جمع کرده که از جنگ عراق حمایت کردند. چنین کاری [برخلاف ادعاهای بایدن] این پیام را می‌رساند که او در واقع به خاتمه دادن به جنگ‌های بی‌پایان متعهد نیست زیرا دور خود را با مدافعان این جنگ‌های بی‌‌پایان پر کرده است».
همچنین بلینکن در تحکیم حمایتش از رژیم صهیونیستی قاطع به نظر می‌رسد و این مسئله جلب اعتماد فلسطینی‌ها را بیش از پیش غیرمحتمل می‌کند. او جدا از حمایت از افراط‌گرایان سوری، از جنگ عراق، مداخله در امور لیبی و حمله ائتلاف عربستان سعودی به یمن پشتیبانی کرده است.از سوی دیگر «دن لازار» تاریخ دان و تحلیل‌گر مسائل سیاسی می‌گوید تمام این اسامی و گزینه‌های انتخابی، هزینه‌های نظامی سرسام‌آور به سود غول‌های اسلحه‌سازی را دنبال خواهند کرد.
رسانه روسی راشاتودی نیز نوشت سیاست‌های آمریکا در زمان بایدن همان سیاست ترامپ خواهد بود با این تفاوت که اولی ظاهرسازی خواهد کرد اما دومی ظاهرسازی نمی‌کرد و چهره واقعی آمریکا را به نمایش می‌گذاشت.وب سایت راشاتودی در یادداشتی به قلم «تام فوودی» آورده است: آمریکا با بایدن بازنگشته است بلکه فقط ماسک قابل احترام بودن را بار دیگر به صورت زده است در حالی که همچنان باعث آشوب در جهان می شود.در این یادداشت تاکید شده است: ترامپ یک تصادف، یک حادثه یا یک اشتباه صرف نبود، او نماد عینی چیزی بود که آمریکا واقعاً است البته به شکل صریح و ناخوشایندی.همچنین «پیتر فورد» سفیر پیشین انگلیس در سوریه روز پنجشنبه گفت، وزارت امور خارجه آمریکا تحت ریاست «آنتونی بلینکن» درگیری‌های بیشتری در منطقه غرب آسیا را دنبال خواهد کرد.او ضمن ابراز نگرانی درخصوص انتخاب «جیک سولیوان» به عنوان مشاور امنیت ملی و کمک او به بلینکن برای پیشبرد سیاست‌های مخربش گفت: «هیچ کدام از این انتصابات مؤید صلح در خاورمیانه و احتمالاً هیچ کجای دیگر نیست. هر دوی این‌ها محصولات کلاسیک انحصارگرایی و سلطه‌گرایی در واشنگتن هستند». لازم به ذکر است یک منبع مطلع مدعی است نامزد حزب دموکرات و پیروز احتمالی انتخابات آمریکا، توماس دانیلون مشاور امنیت ملی دولت پیشین این کشور را برای تصدی سمت ریاست «سیا» در نظر دارد. این چینش جنگ طلبانه بایدن در حالی صورت می گیرد که در ادامه جنگ سیاسی در داخل آمریکا ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود درباره وقوع تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور گفت امکان ندارد رقیبش، «جو بایدن» ۸۰ میلیون رأی آورده باشد. لازم به ذکر است دولت آمریکا اعضای کمیته‌ای را که به وزیر دفاع آمریکا در زمینه‌های سیاست خارجی و مسائل امنیتی مشاوره می‌دادند اخراج کرده است.رئیس‌جمهور آمریکا بامداد جمعه گفت چنانچه مجمع گزینندگان به جو بایدن رأی بدهد او کاخ سفید را ترک خواهد کرد.

کد مطلب: 116259
 
Share/Save/Bookmark