میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
 
 
مذاکره برای تحمیل مصالحه با ایران!
سران سعودی حیات خود را در زیر بیرق آمریکا و اسرائیل می‌بینند
مذاکره برای تحمیل مصالحه با ایران!
 

بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند تا زمانی که سران سعودی در زیر بیرق آمریکا و اسرائیل به حیات خود ادامه می‌دهند و دلارهای خود را در راستای اهداف آنان خرج می‌کنند، هرگونه مذاکره برای تغییر موضع این کشور درقبال جمهوری اسلامی و تلاش برای از سرگیری مناسبات با تهران و همسو شدن با مواضع اصولی و صلح‌جویانه جمهوری اسلامی در منطقه بی‌فایده است.
تقویت مواضع جمهوری اسلامی ایران و پررنگ شدن نقش مثبت کشورمان در عرصه منطقه از جمله سوریه و عراق بسیاری از معادلات سران سعودی را بر هم زده است و سیر صعودی گستاخی روزهای اخیرشان نیز حکایت از عجز آنها در برابر اقتدار جمهوری اسلامی است.
ناظران سیاسی بر این باورند وضعیت در منطقه خلیج‌فارس به علت اختلافات در روابط رژیم‌ آل‌سعود و جمهوری اسلامی ایران به حالت هشدار رسیده است و ممکن است این شرایط رو به وخامت بگذارد.
آنطور که برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای معتقدند، مقامات ریاض اعلام کرده‌اند که پس از حمله موشکی نیروهای انصارالله یمن به فرودگاه بین‌المللی در نزدیکی ریاض، آمادگی آن را‌ دارند که جبهه دومی برای جنگ با ایران ایجاد کنند، سعودی‌ها با اشاره به لبنان تلویحا اشاره کرده‌اند که ممکن است این کشور جبهه دوم در برای مقابله با ایران باشد.
روابط آل‌سعود با ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶ و بعد از اعدام رهبر شیعه آیت‌الله نمر شکننده‌تر شده و در نهایت روابط دیپلماتیک فی‌ما بین متوقف شد، اما بعد از گذشت چند ماه اوضاع در روابط ریاض و تهران نسبتا آرام گرفت تا اینکه جدیدا موج لفاظی‌های جنگ افروزانه و خصمانه مقامات اجیر شده آل‌سعود علیه ایران از سر گرفته شده و آنها ادعاهایی را علیه تهران مطرح کرده‌اند که واکنش‌های داخلی و خارجی فراوانی را در برداشته است.
سران سعودی که چند سالی است دشمنی‌های خود را با ایران افزایش داده و عیان کرده‌اند، روز به روز بر طبل دشمنی می‌کوبند و رفتارهای تحریک‌آمیز همراه با تهدید علیه ایران از خود نشان می‌دهند. از شواهد امر پیدا است، حکام سعودی در پی‌بهانه و فرصت هستند تا با رفتارها و مواضع غیراصولی و غیرعقلانی خود، جنگی را بپا کنند که جز نابودی برای برایشان سودی نخواهد داشت.
این حکام دیکتاتور در حدود سه سال است مردم بی‌گناه یمن را زیر آماج حملات خود قرار داده‌اند و در مقابل این مردم مقاومتی ستودنی در برابر همه تجاوزات سران سعودی و متحدانشان به خرج داده‌اند حالا برای فریب افکار عمومی ایران را به دخالت در منطقه و یمن متهم می‌کنند و گستاخی‌های آنان مثل سریال تلویزیونی ادامه دار شده است.
بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند تا زمانی که سران سعودی در زیر بیرق آمریکا و اسرائیل به حیات خود ادامه می‌دهند و دلارهای خود را در راستای اهداف آنان خرج می‌کنند، هرگونه مذاکره برای تغییر موضع این کشور درقبال جمهوری اسلامی و و تلاش برای از سرگیری مناسبات با تهران و همسو شدن با مواضع اصولی و صلح‌جویانه جمهوری اسلامی در منطقه بی‌فایده است.

ریاض با القائات اسرائیل و آمریکا
درصدد ایجاد ناامنی در منطقه است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد عربستان بعد از شکست داعش در منطقه، خودش را مغلوب این عرصه می‌بیند لذا با القائات رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها درصدد ایجاد ناامنی در منطقه است.
مرتضی صفاری نطنزی در گفت‌و گو با خانه ملت با اشاره به تنش‌های اخیر بوجود آمده در منطقه خاورمیانه توسط عربستان و ارزیابی از روابط کشورمان با سعودی‌ها در آینده، گفت: متاسفانه عربستان بعد از شکست داعش در منطقه، خودش را مغلوب این عرصه می‌بیند لذا با القائات رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها درصدد ایجاد ناامنی در منطقه است.
نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اکنون عربستان سعودی حتی عرف‌های دیپلماتیک در دنیا را زیر پا گذاشته است، اظهار کرد: وقتی یکی از مسئولان کشور لبنان را محاصره می‌کنند بیانگر نداشتن نگاه مناسب از وضعیت منطقه و حوزه دیپلماسی است.
وی ضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف سعودی‌ها، خواهان آرامش، صلح و ثبات است، ادامه داد: کشورهای منطقه در شرایط ثبات امنیتی می‌توانند پیشرفت کنند از این رو عربستان باید به دنبال ایجاد روابط مناسب با ایران و سایر همسایگان باشد.
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه بر همگان واضح است که عربستان به دنبال جنگ افروزی در منطقه است، تصریح کرد: باید یادآور شد که بر خلاف بیانه ضد ایرانی ائتلاف عربی، اتهام و ادعای عربستان علیه ایران اعلام جنگ تلقی می‌شود اما ایران هیچگاه دنبال تنش و درگیری نیست. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه می‌توان از ظرفیت دیپلماسی در شرایط نامناسب کنونی بین کشورمان و عربستان بهره برد تا وضعیت بدتر نشود، خاطرنشان کرد: مسئولان کشور عربستان باید بدانند که اقدامات جنگ‌طلبانه به نتیجه نخواهد رسید لذا نباید چنین سیاستی را پیگیری کنند.

سیاست‌های خام سعودی‌ها در منطقه
با شکست مواجه شد
نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس گفت: سیاست‌های عربستان در منطقه مانند حمایت از داعش، تفرقه‌افکنی در لبنان، تجاوز به یمن و غیره با شکست مواجه شده و مسئولان سعودی ایران را عامل این ثبات می‌دانند.
امیر خجسته با اشاره به موضوع گیری‌های اخیر عربستان بر علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی با کشورهای غربی در مواجه با کشورمان، گفت: مسئولان سعودی کشورمان را عامل بیداری ملت‌ها در مقابل سیاست‌های یکجانبه و خصمانه‌شان می‌دانند لذا اقدام به اتخاذ مواضع ضدایرانی کرده‌اند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه سعودی‌ها با اعمال سیاست‌های خصمانه در شرایط بد داخلی و بین‌المللی قرار دارد، اظهار کرد: باید اذعان کرد که رژیم قبیله‌ای سعودی دیگر دوام نخواهد آورد زیرا نارضایتی‌های داخلی فراوانی در این کشور وجود داشته و در این میان نیز فشارهای بین‌المللی زیادی در حوزه جنایت‌های جنگی بر علیه عربستان وجود دارد.
وی با بیان اینکه متاسفانه سکانداری کشوری مانند عربستان در دست جوانان خامی است که درک درستی از شرایط منطقه و قدرت جمهوری اسلامی ندارد، تصریح کرد: ولیعهد سعودی باید بداند که ایران نفوذ مثبت در منطقه داشته و ملت‌ها کشورمان را با جان و دل دوست دارند.
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه عربستان آنقدر ناتوان است که نمی‌تواند مراسم حج را به درستی و بدون مشکل برگزار کند، تصریح کرد: سیاست‌های عربستان در منطقه مانند حمایت از داعش، تفرقه‌افکنی در لبنان، تجاوز به یمن و غیره با شکست مواجه شده و مسئولان سعودی ایران را عامل این ثبات می‌دانند.
نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه عربستان باید بداند که ایران هیچگاه به دنبال تنش و درگیری با کشورهای دنیا خصوصا همسایگان خود نبوده است، خاطرنشان کرد: البته باید یادآور شد که اگر کشوری دست از پا خطا کند، حتما سیلی محکمی از سوی ایران، ملت‌ها و دوستداران جمهوری اسلامی خواهد خورد.

آمریکا صحنه گردان تنش آفرینی عربستان در منطقه
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد عربستان به دنبال درگیری با حزب‌الله و پس از آن وارد کردن کشورمان در جنگ مستقیم است.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به تنش‌آفرینی سعودی‌ها در منطقه و اتخاذ مواضع ضد ایرانی، گفت: هم اکنون باید اذعان کرد که روابط ایران و عربستان با توجه به شرایط به دوران تیره خود رسیده است و در این میان نیز آمریکایی‌ها صحنه‌گردان اصلی این موضوع هستند. نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها باید درک درستی از منافع و شرایط منطقه داشته باشند، اظهار کرد: همگان اذعان می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از عوامل ثبات در منطقه محسوب می‌شود و دارای جایگاه خاصی است.
وی با اشاره به اینکه ایران در بسیاری از موضوعات مرتبط با عربستان مانند شهادت حجاج کشورمان در حج خویشتن‌داری انجام داده است، ادامه داد: بنابراین دیپلماسی کشورمان قدرت و متانت لازم برای کنترل بحرانی که عربستان در پی آن است را دارد؛ به عبارتی سعودی‌ها در پی‌درگیری با حزب‌الله هستند، ازاین رو از این طریق می‌خواهند ایران را نیز وارد این درگیری و جنگ مستقیم کنند.
این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: عربستان باید دست از انجام رفتارهایی که سبب آسیب دیدن منطقه خاورمیانه و وجهه کشورهای اسلامی می‌شود بردارد.
با اشاره به اینکه ایالات متحده و روسیه به نحوی درحال خط‌دهی به عربستان برای وارد شدن به جنگ هستند، ادامه داد: افزایش پایگاه‌های نظامی، افزایش نفوذ در منطقه، فروش سلاح و غیره از جمله منافع و دلایلی است که سبب می‌شود این کشورها در پشت پرده اقداماتی را انجام دهند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و عربستان می‌توانند با گفت‌وگو و رایزنی به مشکلات خاتمه دهند لذا سعودی‌ها نباید در دام کشورهای دیگر بیفتند.‌

کد مطلب: 101859
 
Share/Save/Bookmark