میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
ماجرای تازه از پرونده گوشت قرمز؛
رانت ۵۰ هزار میلیارد تومانی در واردات کالاهای اساسی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیراً اخباری از دپوی ۱۷هزار تن گوشت وارداتی در گمرک بنادر شنیده شده، گفت: این ماجرا باید شفاف شود تا معلوم گردد رانت این گوشت‌های دپوشده به چه‌ کسانی رسید.
علی‌اکبر کریمی با بیان اینکه "امروز شاهد نابسامانی، کمبود کالا و تورم افسارگسیخته اقلام و مایحتاج روزمره هستیم"، گفت: یکی از دلایل این موضوع به ‌اعتقاد بنده تضعیف ساختار تشکیلاتی دولتی در حوزه نظارت و کنترل بازار است. قبلاً سازمان نظارت و بازرسی بازار را برای پوشش این موضوعات در بدنه دولت داشتیم اما امروز جایگاه ساختاری مشخصی برای این بحث نداریم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماده ۶ قانون مبارزه و نظارت، وزارت صمت موظف به اجرای سامانه یکپارچه‌سازی نظارت بر فرایند تجارت شده بود که این کار کامل نشده است، گفت: همچنین قرار بود سامانه انبارها راه‌اندازی شود اگر این موارد بموقع انجام شده بود شاهد پایش هوشمند در بازار بودیم که این موضوع اتفاق نیفتاده است.
وی گفت: حوزه بازرگانیِ داخلی در سالهای اخیر تضعیف شده و افراد قوی در این منصب قرار نگرفته‌اند. به‌طور کلی برنامه روشنی برای تنظیم بازار و کنترل آن همچنین تأمین نیازمندی‌های مردم را با روال علمی مشاهده نمی‌کنیم.
کریمی با بیان اینکه "نمی‌توانیم تولید گوشت را یک‌شبه بسامان کنیم و این موضوع چندین ماه زمان نیاز دارد"، گفت: بر این اساس نبود برنامه مشخص در دولت منجر به ایجاد صف‌های طولانی برای تهیه گوشت قرمز شده است.
وی افزود: کالاهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومان با قیمت مصوب به دست مردم نمی‌رسد، دولت مدعی است در سال‌جاری بیش از ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی تخصیص داده است اما شاهد هستیم که بسیاری از اقشار از دسترسی به این کالا با قیمت مصوب، ناگریز هستند و باید در صفهای طولانی بایستند.
عضو کمیسیون اقتصادی، با ابراز اینکه رانت واردات کالای اساسی بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: متأسفانه این رانت گسترده در جایی توزیع می‌شود که استحقاق دریافت این رانت وجود ندارد چراکه مردم کالاها را گران می‌خرند.
وی ادامه داد، مردم برای تهیه گوشت قرمز مورد نیاز با مشکلات جدی مواجه‌اند، به‌ ادعای دولت در سال‌جاری واردات گوشت ۲۰ درصد افزایش یافته است اما واقعاً معلوم نیست ارز یارانه‌ای به چه‌کسانی پرداخت شده و نحوه توزیع به چه‌شکل بوده است.
کریمی افزود: اخیراً اخباری از دپوی گوشت در سردخانه‌ها و کانتینرهای یخچال‌دار و در نهایت انتقال آنها به رستورانها شنیده شده است. از طرف دیگر بحث دپوی ۱۷هزار تن گوشت وارداتی در منطقه ویژه اقتصادی و انبارهای بنادر مطرح شد. معلوم نیست چرا این گوشتها آنجا دپو شده و صاحبان کالا حاضرند هزینه انبارداری را بپردازند اما محموله‌های خود را ترخیص نکنند.
به‌گفته این نماینده مجلس، دولت واردات گوشت با ارز نیمایی را آزاد کرده است، به هر ترتیب این شائبه ایجاد شده است که واردکنندگان منتظر استفاده از این رانت بوده‌اند، بنابراین مسئولان باید به این موضوع ورود و پشت‌پرده آن را برای مردم شفاف کنند.
وی اضافه کرد: امروز شاهد قاچاق دام زنده از مرزهای کشور هستیم از طرفی گزارشهای مردمی در این خصوص مطرح شده اما به‌نظر می‌رسد این موارد خیلی جدی گرفته نشده است. متأسفانه این موارد آینده تولید گوشت قرمز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
کریمی گفت: در شرایطی که دام زنده از مرز قاچاق می‌شود مجبوریم با افتخار دام زنده سبک را با هزینه سنگین ارزی از طریق هوایی وارد کنیم. واقعاً چه‌کسانی مسئول این نابسامانی هستند این خسارتها در نهایت به مردم وارد می‌شود و انتظار ما این است که هرچه سریع‌تر تمهیدات لازم در این حوزه صورت گیرد. 

واردات گوشت انحصاری نیست
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه صدور مجوز برای واردات گوشت در حیطه اختیارات این شرکت نیست، گفت: واردات گوشت انحصاری نیست و ۱۲۰ شرکت مجوز واردات گرفته‌اند.
حمید ورناصری با بیان اینکه شرکت پشتیبانی اموردام کشور مجوز واردات گوشت را به عده‌ای خاص می‌دهد، اظهار داشت: نکته نخست و مهم این است که خود شرکت پشتیبانی امور دام کشور باید برای انجام هرگونه واردات، مجوز اخذ کند. مجوزهای بهداشتی این کار از سوی سازمان دامپزشکی و مجوزهای اولیه تخصیص ارز نیز از سوی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌شود ضمن اینکه ثبت سفارش آن نیز در سامانه ثبت سفارش وزارت صمت انجام می‌گیرد. این پروسه‌ای است که هر واردکننده‌ای برای واردات گوشت باید آن را طی کند.
وی با اشاره به سخنان علیرضا نبی، با بیان اینکه بیشتر صحبت‌های این شخص از سرناآگاهی و به منظور تشویش اذهان عمومی مطرح شد، افزود: اطلاعاتی که وی مطرح کرد، کاملا غلط بود چراکه شرکت پشتیبانی امور دام کشور هیچگونه ارتباطی با صدور مجوز برای واردات ندارد و ما صادرکننده مجوز نیستیم. اینکه عنوان شد شرکت پشتیبانی امور دام کشور صادرکننده مجوز است و آن را به افراد خاصی می‌دهد، اولین تهمتی است که بر ما وارد شده است.
ورناصری با اشاره به اینکه در صحبت‌های ایشان اشاره شده شرکت پشتیبانی اموردام کشور مجوز واردات را در اختیار شرکت‌های خاصی قرار می‌دهد، افزود : این درحالی است که اگر لیست واردکنندگان را از مبادی ورودی بگیرید، بیش از ۱۲۰ شرکت واردکننده در حال حاضر دارند گوشت وارد می‌کنند.

کد مطلب: 108050
 
Share/Save/Bookmark