میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
همزمان با تحرکات تروریست‌ها برای حمله شیمیایی در ادلب صورت می‌گیرد
تلاش ارتش سوریه برای گشایش گذرگاه انسانی
تلاش ارتش سوریه برای گشایش گذرگاه انسانی
 

نایب رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه (حمیمیم) اعلام کرد که تروریست‌های تکفیری در سوریه قصد دارند با شبیه سازی حمله شیمیایی در این شهر مقامات نظام سوریه را به ارتکاب آن متهم کنند حال آنکه ارتش سوریه به دنبال ایجاد معبری انسانی برای مقابله با تلفات انسانی چنین جنایتی است.
ویاچسلاو سیتنیک، معاون رئیس مرکز آشتی و هماهنگی روسیه در سوریه "حمیمیم" در نشستی مطبوعاتی گفت: براساس اطلاعات موجود ، تروریست ها قصد دارند یک حمله شیمیایی و پیامدهای ناشی از آن را در میان غیرنظامی شبیه سازی و دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان متهم کنند.
معاون رئیس مرکز آشتی روسیه تأیید کرد که تروریست ها کانتینرهایی حاوی مواد سمی را که احتمالاً شامل کلر هم می شود در چندین کامیون به شهرک "ترمانین" منتقل کردند. وی گفت: تروریست ها با همکاری کلاه سفیدها که به تازگی با تجهیزات حرفه ای تصویر برداری به منطقه رفته اند، با هدف تحریک جامعه بین المللی علیه دولت سوریه آماده بمباران مناطق مسکونی در ادلب و فعالیت های تروریستی در حومه شرقی ادلب می شوند.پیش از این هم وزارت دفاع روسیه فاش کرد که تروریست های حاضر در ادلب سناریوی جدیدی را برای استفاده از مواد شیمیایی با همکاری کلاه سفیدها و با هدف متهم جلوه دادن ارتش سوریه آماده کرده اند.سابق بر این جبهه النصره با استفاده از سلاح شیمیایی در مناطقی در حلب و غوطه شرقی و ادلب، قصد داشت تا انگشت اتهام را به سوی نظام سوریه نشانه رفته و دمشق را تحت فشار قرار دهد اما دولت سوریه بارها این ادعاها را رد کرده است.
از سوی دیگر، ارتش سوریه مقدمات برای گشایش یک گذرگاه انسانی برای غیرنظامیانی که می خواهند استان ادلب را ترک کنند، آغاز کرد. دولت سوریه شروع به تأمین نیازهای لجستیکی برای افتتاح یک گذرگاه انسان دوستانه در حومه ادلب کرده تا راه را برای غیرنظامیانی که می خواهند مناطق تحت کنترل گروه های مسلح در استان را ترک کنند، فراهم کند. از ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تا به امروز، حامیان مخالفان دولت سوریه بارها دمشق را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفان خود متهم کردند. این اتهام‌ها عمدتاً هنگامی مطرح می‌شد که ارتش سوریه عملیاتی علیه گروه‌های مسلح و تروریستی در مناطق مختلف آغاز می‌کرد یا پیشروی‌های مهمی را در پیش داشت.به عنوان مثال، بعد از حمله شیمیایی ادعایی در «خان شیخون»، ارتش آمریکا بامداد جمعه (۱۸ فروردین ۹۶) به کمک ناوهای مستقر خود در دریای مدیترانه، پایگاه هوایی «الشعیرات»‌ واقع در استان حمص را با ده‌ها موشک هدف قرار داد که بر اثر آن شش سرباز سوری کشته و تعداد دیگر زخمی شدند.آمریکا فروردین سال بعد (۹۷) با طرح ادعای مشابه به همراه فرانسه و انگلیس در دومای غوطه شرقی، به برخی از مراکز نظامی و تحقیقاتی سوریه حمله موشکی کردند. این اتهام‌ها در حالی بود که دمشق بعد با نظارت مسکو و واشنگتن توانمندی‌ شیمیایی خود را در سال ۲۰۱۳ داوطلبانه معدوم کرده بود.این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه پس از مشارکت در نشست های سوچی و برگزاری مذاکرات سیاسی و نظامی در مسکو پیرامون بررسی آینده مذاکرات کمیته بررسی و تدوین قانون اساسی در ژنو و امکان تعیین موعد ششمین دور مذاکرات در ماه مارس، وارد دمشق می شود.

کد مطلب: 117258
 
Share/Save/Bookmark