میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
اصلاح‌طلبان سد راه محسن هاشمی برای شهردار شدن
امان از میثاق‌نامه

پنجمین دوره شورای شهر تهران فعالیت رسمی خود را از یکم شهریور سال ۹۶ آغاز کرد که کمتر کسی فکر می‌کرد که این شورا و شهرداری روزهای سخت و نفسگیری را داشته باشد، روزهای سخت انتخاب شهردار تهران.
و بسیاری کارشناسان شهری در همان زمان اعتقاد داشتند که محسن هاشمی‌رفسنجانی با توجه به سوابق کاری‌اش بهترین گزینه برای نشستن بر صندلی شهرداری تهران است اما در نهایت در نخستین جلسه شورای شهر تهران محمدعلی نجفی با اخذ ۲۱ رأی از سوی اعضای شورای شهر تهران به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد اما عمر فعالیت نجفی بسیار کوتاه بود و وی در دو نوبت استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه شورای شهر تهران کرد.
با افزایش نارضایتی‌ها از عملکرد نجفی، حزب کارگزاران موافقت خود را با استعفای وی اعلام کرد و حزب اتحاد ملی‌ها مخالف استعفا بودند و خبرسازی گسترده‌ای هم در این‌باره کردند. در نهایت با بالا گرفتن دعوای دو طیف جلسه‌ای در خانه عبدالله نوری تشکیل شد که خروجی آن موافقت اتحادملی با کناره‌گیری نجفی به‌شرط عدم خروج محسن هاشمی از شورای شهر بود، در واقع اتحاد ملی تنها در صورتی پذیرفت که نجفی استعفا دهد که کارگزارانی‌ها محسن هاشمی را کاندیدا نکنند.
و در نهایت اعضای شورای شهر تهران با استعفای نجفی موافقت کردند و وی ساختمان بهشت را ترک کرد، با این اتفاق و علی‌رغم توافق حزب اتحاد ملی‌ها با هاشمی‌رفسنجانی، بار دیگر نام هاشمی برای حضور در شهرداری تهران بر سر زبان‌ها افتاده و البته این بار بسیار جدی‌تر از قبل.
جنگ بر سر حامیان و مخالفان شهرداری محسن هاشمی در دولت و شورای شهر هم جدی‌تر از گذشته شده بود و دولتی‌ها که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور آنها را نمایندگی می‌کرد به‌صراحت خواستار شهردار شدن محسن هاشمی شده بودند و طیف اصلاح‌طلبان تندرو که بخشی از آنها در شورای شهر هستند به مخالفت جدی با هاشمی پرداختند و در نهایت با مخالفت صریح رئیس دولت اصلاحات نام هاشمی حتی در جمع ۷ کاندیدای نهایی انتخابات شورا هم نبود.
در ادامه برگزاری جلسات هم‌اندیشی انتخاب شهردار تهران در تاریخ چهارم اردیبهشت ۹۷ ‌اعضای شورای شهر تهران نام ۲۸ گزینه را برای شهرداری تهران اعلام کردند که از مجموع ۲۸ نامزد انتخابی شورا برای تصدی پست شهرداری تهران ۸ نفر انصراف داده از لیست خارج شدند.
با اعلام نام محسن هاشمی رفسنجانی بین ۲۰ گزینه شهردار تهران بار دیگر هجمه‌ها علیه پسر آیت‌الله آغاز شد و این بار برخی از اعضای شورای شهر تهران که خروج محسن هاشمی را به‌ضرر منافع خودشان و حزبشان می‌دیدند بار دیگر فریاد زدند که محسن هاشمی نمی‌تواند از شورا برود چراکه وی میثاق‌نامه‌ای را امضا کرده و براساس آن متعهد شده که از شورا به هیچ عنوان خارج نشود.
اما محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر با بیان اینکه "تا آنجا که من اطلاع دارم میثاق‌نامه توسط محسن هاشمی امضا‌ نشده است"، گفت: اما متعهدترین فرد به این میثاق‌نامه، محسن هاشمی است که می‌گوید "اگر جمع به حضور من رأی دهند در انتخابات شهرداری به‌عنوان کاندیدای شهرداری برنامه ارائه می‌کنم و اگر نه به نظر جمع احترام می‌گزارم".
وی ادامه داد: من میثاق‌نامه را امضا کرده‌ام و به آن پایبندم اما میثاق‌نامه چیزی جز توافق اعضای شورا نیست و می‌توان به توافق جدیدی رسید.
اما باز هم اعضای شورای شهر به خروج هاشمی رأی ندادند تا بار دیگر وی نتواند بر صندلی شهرداری تکیه بزند و در نهایت سیدمحمدعلی افشانی، محمدابراهیم انصاری‌لاری، محمود حجتی، سمیع‌الله حسینی‌مکارم، سیدمحمود حسینی، پیروز حناچی و حجت‌الله میرزایی ۷ نامزدی بودند که در جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر تهران برای رقابت و ارائه برنامه برای حضور در شهرداری تهران انتخاب شدند که البته در ادامه نیز انصاری‌لاری، حجتی و میرزایی از این رقابت انصراف دادند.
با انصراف نامزدهای اشاره‌شده رقابت بین سایر نامزدها انجام شد و در نهایت افشانی و حسینی‌مکارم دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند که در مرحله پایانی نیز افشانی با کسب ۱۹ رأی از ۲۱ رأی اخذشده به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد.
اما با قطعی شدن رفتن افشانی به‌دلیل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بار دیگر نام محسن هاشمی‌رفسنجانی برای حضور در شهرداری تهران مطرح شده و این‌بار هاشمی خود برای حضور در شهرداری تهران و نشستن بر صندلی شهردار تهران پیش‌قدم شده است. بر همین اساس محسن هاشمی در تاریخ ۱۸ مهر بر آمادگی‌اش برای شهردار تهران شدن تأکید کرد و گفت: بخشی از اصلاح‌طلبان فکر می‌کنند شهردار شدنم باعث ازهم‌پاشیدگی شورای شهر می‌شود اما برای ریاست شورا جایگزین هست.
اما این پایان کار نبود و با رسانه‌ای شدن صحبت‌های محسن هاشمی‌، بار دیگر همجه بر وی شروع شد تا جایی که وی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: "در توییتر حضور ندارم". پیرو انتشار توییتی منتسب به محسن هاشمی در فضای مجازی و تفسیر آن به اعلام آمادگی برای شهرداری تهران، رییس شورای شهر در پاسخ گفت: در صفحه‌ای که در توییتر به نامم است، فردی به‌صورت خودجوش بخش‌هایی از مصاحبه‌ها یا سخنرانی‌هایم را منتشر می‌کند و درباره این توییت، ممکن است چون سؤال مصاحبه‌کننده و بخشی از پاسخ حذف شده، این برداشت به‌وجود آمده باشد.
اما با مروری بر مصاحبه‌های قبلی محسن هاشمی‌رفسجانی طی ماه‌های گذشته نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که وی تمایل برای حضور در شهرداری را دارد چراکه وی بارها با شوخی و خنده از آمادگی‌اش برای حضور در شهرداری تهران خبر داده است اما مطمئناً باز هم گروه‌های سیاسی مانع خروج وی خواهند شد که البته آنها هم دلایل خود را دارند.
‌حضور هاشمی‌ در شهرداری تهران این فرصت را برای وی فراهم خواهد کرد تا وی در مسیر پاستور قرار گیرد که این اتفاق به مذاق برخی از احزاب سیاسی در شورای شهر تهران خوش نمی‌آید چراکه آنها می‌دانند با فراهم کردن این شرایط و خروج محسن هاشمی از شورای شهر تهران دوباره ممکن است فردی از کارگزاران در صورت تأیید از سوی مراجع ذی‌صلاح بتواند کاندیدای ریاست جمهوری و چه‌بسا رئیس‌جمهور شود و این چیزی است که اصلاح‌طلبان را خوش نمی‌آید. تسنیم

کد مطلب: 106584
 
Share/Save/Bookmark