میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
سکوت پرمعنا و سیاه‌بازی اروپا در مقابل زیاده‌خواهی‌ها در پسابرجام

یک کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل معتقد است، تجربه ثابت کرده گاهی ماهیت اروپایی‌ها از خود آمریکا شیطانی‌تر است و اعتماد به آنها یعنی قرار گرفتن در مسیری تاریک و اتوبان یک‌طرفه‌ای که بازگشتی نخواهد داشت.
عباس ضیایی نیری در گفت‌وگو با سیاست روز در خصوص رویکرد احتمالی اروپا در قبال برجام گفت: نباید فراموش کنیم گاهی سران اروپا در هنگام مذاکرات و در یک بازی سیاسی از پیش نوشته‌ شده مواضع تقریبا سخت‌‌گیرانه‌تر از آمریکا را در برابر ایران پیش گرفتند.
وی افزود: مانند فرانسوی‌ها که با آن همه سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات بیشترین سود را در پسابرجام از بازار ایران نصیب خود کردند، حال آنکه واقعا در پشت درهای بسته چه می‌گذرد و نگارش این تراژدی تا چه حد همسو با منافع کشورمان است سوالی است که باید از هیئت‌های نظارت بر اجرای برجام پرسیده شود.
این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل تصریح کرد: دولت‌های اروپایی‌ هم همانند آمریکا که در تریبون جهانی و البته به خاطره منافع خود و استفاده از بعضی لابی‌های قدرت و ثروت در خاورمیانه ندای حمایت از رژیم اشغالگر قدس را سر می‌دهند، ار حامیان این رژیم هستند.
وی با بیان اینکه آنها به دلیل روابط حسنه‌ و البته در بیشتر مواقع پنهانی با رژیم‌ صهیونیستی همیشه مقابل جمهوری اسلامی قرارگرفته‌اند، بیان داشت: اروپایی‌ها همچنین چشم بر خیلی نا مهربانی‌ها و بدعهدی‌های گاه و بیگاه آمریکایی‌ها از قبل و بعد از امضای برجام نیز بسته‌اند و ملت و کشور ایران را تحت ظالمانه‌ترین فشارهای اقتصادی قرار داده‌اند و به آسانی و با چشم‌پوشی از تعهد‌های خود از بازار ایران خارج شدند.
ضیایی نیری بر این باور است؛ اکنون نیز از آمدن و تلاش‌های به ظاهر دوستانه آنها در حفظ برجام نباید خوشحال شویم و نباید به آنها اعتماد مطلق داشته باشیم، چرا که پس از انقلاب اسلامی نیز در بیشتر عرصه‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی همچون جنگ تحمیلی و حمایت آنها از صدام، گروهک تروریستی منافقین در فرانسه و یا فتنه سال ۸۸ و موارد بیشمار دیگر، همیشه رو در روی ایران قرار گرفتند و کشور را در تنگناهای سخت سیاسی و اقتصادی قرار داده‌اند.
وی افزود: پس اینکه تصور کنیم این‌ دولتها به برجام وفادارند کمی خوشبینانه است، خصوصا دولت آلمان، فرانسه و انگلیس، اگر هم تا به امروز فقط با ابراز نگرانی و بیانیه‌های بی‌ارزش آمریکا را ملزم به اجرای اصول برجام‌ دانسته‌اند بیشتر به دلیل منافع خود در بازار بی‌نهایت پر سود ایران بوده است.

همسویی اروپا با آمریکا در تور بازرگانی برجام
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها اگر زمانی منافع زیادی در همکاری با تهران ‌ نصیبشان نشود به راحتی و با چند حرکت مهره در صفحه سیاسی شطرنج و بازی با لغات پیچیده و تکراری سیاسی از این اجماع خارج می‌شوند، اظهارداشت: آنها با این کار و یا حتی با بی‌ارزش کردن‌ محتوای سند، روح برجام را در برزخ قرار می‌دهند و یا به یکباره قبض روح می‌کنند، از این رو با تمام اصرار تلویحی به اجرای برجام هنوز هم این سند بین‌المللی نتوانسته اعتماد بانک‌های اروپایی را نسبت به ایران جلب کند و کماکان شاهد مشکلات بانکی موجود در زمان تحریم هستیم.
ضیایی نیری این را هم یادآور شد، شاید دراین میان تنها روسیه و چین باشند که به علت شرایط خاص جغرافیایی و تقسیم قدرت در منطقه و مواضع خاص سیاسی، نظامی، اقتصادی و منافع نسبتا مشترکی که با ایران‌ دارند قابل اعتمادتر از اروپایی‌ها باشند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بهترین‌ راهکار دراین شرایط خاص و تقریبا غیرقابل پیشبینی، اتکا به توان‌ داخلی و پرداختن به طور جدی به رهنمود مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و همچنین درک عمیق جمله‌ معروف ایشان آتش به اختیار است، چرا که تجربه ثابت کرده گاهی ماهیت اروپایی‌ها از خود امریکا شیطانی‌تر است و اعتماد به آنها یعنی قرار گرفتن در مسیر اتوبان یک‌طرفه‌ای که بازگشتی نخواهد داشت.

کد مطلب: 101480
 
Share/Save/Bookmark
 


علیرضا
۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۰۳:۳۴:۱۵
عالی