میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۲۳
 
 
نشست پاریس به کام کیست؟

فرانسه ۲۶ دی ماه میزبان نشستی است که با ادعای اقدام برای حل بحران فلسطین برگزار می‌شود. بر اساس گزارش‌های منتشره مقامات ارشد کشورهای عربی، غربی و سازمان ملل از جمله جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که روزهای پایانی حضور در این سمت را سپری می‌کند در این نشست حضور خواهند داشت. آنچه از سوی برگزار‌کنندگان نشست ادعا می‌شود آن است که آن‌ها به دنبال تحقق صلح در فلسطین و منطقه هستند. این ادعا در حالی مطرح شده که در نشست مذکور صرفا بر اصل ادامه مذاکرات میان تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی پرداخته می‌شود و مسائلی همچون پایان اشغالگری صهیونیست‌ها و بازگرداندن اراضی اشغالی به فلسطینی‌ها، مسئله هزاران اسیر فلسطینی در بند صهیونیست‌ها، ادامه محاصره غزه که قتل عام یک میلیون و هشتصد هزار نفر را به همراه دارد، ادامه اقدامات ضد اسلامی صهیونیست‌ها در قدس، رفتارهای بحران‌سازی رژیم صهیونیستی در منطقه و حمایت آن از تروریسم، حق بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن و... پرداخته نمی‌شود. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که این نشست اهدافی دیگر را پیگیری می‌کند که بیشتر در قالب منافع غرب و نوع نگاه آن‌ها به بحران فلسطین است.
نخست آنکه سران غرب تاکید دارند که تنها بازیگر عرصه به اصطلاح صلح خاورمیانه هستند چرا که در لوای آن حضور در منطقه و سرکیسه کردن کشورهای عربی را اجرا می‌سازند. آنچه این روز‌ها در جریان است تزلزل شدید آمریکا در معادلات جهانی و خیزش روسیه برای نقش آفرینی گسترده در معادلات است چنانکه روسیه اخیرا به یکی از محورهای اصلی روند سیاسی مسئله فلسطین مبدل شده و اقداماتی برای حل موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی صورت داده است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که فرانسه به نیابت از آمریکا نشست مذکور را برگزار می‌کند تا همچنان غرب خود را محور روند به اصطلاح صلح خاورمیانه نشان دهد. دوم آنکه کشورهای غربی از جمله فرانسه و آمریکا خود را موظف به حمایت از رژیم صهیونیستی می‌دانند. در شرایط کنونی که این رژیم وضعیت داخلی و بیرونی مناسبی ندارد و انتفاضه فلسطینیان نیز در حال شدت گرفتن است، کشورهای غربی با نشست پاریس به دنبال اجرای ابعاد جدیدی از این حمایت هستند که محکوم‌سازی عملیات‌های استشهادی و فشار بر مقاومت با ادعای لزوم روند سیاسی محور آن است. تاکید غرب بر صرفا برجسته‌سازی غیر قانونی بودن شهرک‌سازی و عدم پرداختن به سایر جنایات صهیونیست‌ها گواهی بر این امر است. نکته مهم دیگری که باید توجه داشت نقش کشورهای عربی در این معادلات است.
آن‌ها که به دلیل سازش با صهیونیست‌ها منفور ملت‌های خود شده‌اند از این نشست به عنوان پوششی برای خیانت‌های خود به فلسطین بهره‌ می‌گیرند چنانکه در گذشته نیز چنین بوده است. طرح‌های سازش را صهیونیست‌ها تهیه، آمریکا پردازش و ارتجاع عربی با ادعای حامی فلسطین اجرا کرده است که نتیجه تمام آن‌ها خیانت‌های جدید به فلسطین در لوای راهکار سیاسی بوده است که روند تحولات نشان می‌دهد در نشست پاریس نیز دوباره تکرار خواهد شد.

کد مطلب: 98168
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark