میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۴
 
 
عهد التمیمی دختر مبارز فلسطینی آزاد شد
برگ زرین دیگر در کارنامه مقاومت

 «عهد التمیمی» دختر نوجوان فلسطینی که به مبارزه با نظامیان رژیم صهیونیستی در کرانه باختری مشهور شده، پس از تحمل هشت ماه زندان آزاد شد تا دستاورد دیگری برای مقاومت رقم زده شود.
رژیم صهیونیستی دیروز دختر فلسطینی «عهد التمیمی» را پس از هشت ماه حبس آزاد کرد. نظامیان رژیم صهیونیستی در تاریخ ۲۷ آذرماه سال گذشته (۱۳۹۶) عهد التمیمی (متولد ۲۰۰۱) را به اتهام ضرب و شتم نظامیان صهیونیست در مقابل منزلش واقع در روستای «النبی صالح» در شمال غرب رام‌الله دستگیر کردند. در تاریخ یاد شده ویدئویی منتشر شد که نشان می‌دهد عهد التمیمی تلاش می‌کند نظامیان صهیونیستی را که وارد حیاط منزلش شده‌اند، بیرون کند.
مهم‌ترین اتهام‌های مطرح شده علیه عهد، «ضرب و شتم نظامیان صهیونیست، اختلال در روند کار این نظامیان، اقدامات تحریک‌آمیز، تهدید کردن، اهانت به نظامیان، مشارکت در آشوب و پرتاب سنگ» بود. دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی در زندان «عوفر» (نزدیک رام‌الله) وی را به دلیل اتهامات مطرح شده به هشت ماه زندان محکوم کرده بود.
خبرگزاری فلسطینی «صفا» گزارش داده «ناریمان» مادر عهد نیز به همراه او از زندان آزاد شده است. اهالی روستای محل زندگی این دختر فلسطینی، آماده استقبال باشکوه از او و مادرش شده بودند. اما مقامات رژیم صهیونیستی با تغییر محل تحویل و آزادی او، تلاش کردند از شمار استقبال‌کنندگان وی بکاهند. عهد در تمامی دادگاه‌های برگزار شده تا صدور حکم نهایی از روحیه بالایی برخوردار بود. برخی رسانه‌های فلسطینی، این دختر را که قهرمان کوچک اما بزرگ خود می‌دانند و «احلام التمیمی دوم» خطاب کرده‌اند. احلام التمیمی اولین زن فلسطینی بود که به گردان‌های «عزالدین القسام» شاخه نظامی حماس ملحق شد.
لازم به ذکر است پهپادهای رژیم صهیونیستی به بهانه تداوم پرواز بادبادک‌های آتش‌زا، اهدافی را در نوار غزه هدف قرار دادند. خبرگزاری «صفا» گزارش داد که هواپیمای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی بامداد یکشنبه به گروهی از فلسطینیان در نزدیکی مرز غزه حمله کرد. رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند این افراد در حال ارسال بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا از شرق جبالیا در شمال نوار غزه به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین بودند. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی نیز ساعتی پیش از آن گفته بود که در حمله جداگانه، یک پست دیدبانی در شمال نوار غزه را هدف قرار داده‌اند.
وی مدعی است گروهی از اهالی غزه به سمت نظامیان صهیونیست مستقر در مرز این منطقه تیراندازی کرده‌اند و پهپاد اسرائیلی نیز در واکنش به آن، یک پست دیدبانی متعلق به مقاومت غزه را هدف قرار داده است.
مرز غزه و مناطق نزدیک به آن طی روزهای اخیر به خاطر پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا، بسیار ملتهب و شاهد تبادل آتش بین گروه‌های مقاومت فلسطینی و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بوده است. این در حالی است که جنبش مقاومت «جهاد اسلامی» بامداد یکشنبه اعلام کرد که با میانجی‌گری مصر، بین گروه‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه و رژیم صهیونیستی آتش‌بس برقرار شده است.
بادبادک‌های آتش‌زای فلسطینی‌ها در طول برگزاری راهپیمایی‌های بازگشت در ماه آوریل، می و ژوئن ۲۰۱۸، مشکلات جدی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده زیرا مقابله با آن بر خلاف سادگی‌اش، آسان نیست. تل‌آویو در ادامه تلاش‌ها برای متوقف کردن پرواز بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه به سمت اراضی شهرک‌نشینان، دست به دامن سامانه‌های پهپادی خودکار شد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تخمین زده است که طی دو ماه اخیر، تاکنون حدود ۱۲۰۰ بادبادک و بالن آتش‌زا از نوار غزه به پرواز درآمده است که حدود ۵۰۰ عدد آن را ارتش صهیونیستی، ساقط کرده است.
همچنین وزارت جنگ این رژیم می‌گوید که حداقل ۷۰۰ عدد این بادبادک‌ها با فرود در مزارع صهیونیست‌ها، حداقل به طور مجموع بیش از بیست کیلومتر مربع را به آتش‌ کشیده است. مقامات رژیم صهیونیستی تخمین زده‌اند که آتش‌سوزیِ اراضی و مزارع شهرک‌نشینان مجاور نوار غزه ناشی از بادبادک‌های آتش‌زا، بیش از سه میلیون دلار به آنها خسارت وارد کرده است. خبر دیگر آنکه یکی از نمایندگان عرب پارلمان رژیم صهیونیستی، اعتراض به تصویب قانون کشور یهودی را با استعفای خود نشان داد. «زهیر بهلول» از نمایندگان لیست مشترک عربی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) درپی تصویب قانون «کشور یهودی» استعفا داد. بهلول وابسته به حزب معارض «اردوگاه صهیونیسم» ضمن تأیید استعفای خود از کنست گفت با تصویب قانون مذکور، دیگر نمی‌تواند در این نهاد باقی بماند.
وی در ادامه تصریح کرد: قانون کشور یهودی، رسما و قانونا عرب‌ها (فلسطینی‌ها) را از مسیر برابری با اسرائیل دور می‌کند آیا باید خوشحال باشم؟ آیا باید به این پارلمان افراط‌ گرا، نژادپرست و ویرانگر «مشروعیت» بدهم. خبر دیگر آنکه شماری از ساکنان تل‌آویو در اعتراض به قانون «کشور یهود» به خیابان‌ آمده و علیه سیاست‌های کابینه رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند.

کد مطلب: 105387
 
Share/Save/Bookmark