میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
بازار سهام در حمایت معتبری قرار گرفته است
شاخص کل در حال کسب انرژی برای صعود

بازار سهام این روزها معاملات کم رمقی را تجربه می‌کند در هفته‌های اخیر، پس از خیز بلندی که شاخص کل بورس در ایام انتخابات برداشت با معاملات منفی رو به‌روست.همچنان تحولات سیاسی مهم‌ترین گزینه تاثیرگذار بر بورس تهران هستند و حوادثی مانند عملیات تروریستی داعش در پایتخت کشور، سفر ترامپ به منطقه و ملغی کردن تفاهم کوبا با آمریکا(که بدلیل برجام با ایران بود)تاثیر منفی بر بازار سرمایه کشور گذاشتند.ا ین عوامل موجب شدند تا شاخص کل به ۷۸۶۵۳ واحد برسد.این حمایت در میان مدت از اعتبار مهمی برخوردار است و شاخص کل بارها به آن واکنش نشان داده است.بنابراین از نظر تکنیکالی به نظر نمی‌رسد که شاخص کل میل به ریزش بیشتر از این نقطه را داشته باشد مگر اینکه اتفاق سیاسی پیش‌بینی نشده‌ای این حمایت مهم را بشکند. چیزی که این گمانه را تقویت می‌کند، برخی رخدادهای سیاسی و تحولاتی مهم در برخی گروه‌های شاخص ساز خودرو است.
از سویی ماجرای قطر موجب شده است تا سفر ترامپ به عربستان و رجزخوانی‌هایش برای ایران به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و از سوی دیگر حمله موشکی سپاه عزتمند ایران به مواضع داعش و تحولات میدانی در سوریه و عراق به نفع جبهه مقاومت موجب شده است تا تاثیرات منفی حمله تروریستی در تهران کاملا دگرگون شود.

سهمی پر قدرت برای بالا بردن شاخص کل
این در حالی است که در گروه خودرو نماد متوقف شده خساپا برای تعدیل مثبتی سنگین متوقف شده است.فعالان بازار انتظار دارند که با توجه به وزن مهم شرکت سایپا در گروه خودرو، بازگشایی این سهم بتواند با استقبال بازار مواجه شده و بار دیگر گروه خودرو را به عنوان لید بازار به صحنه معاملات بازگرداند.این نکته از آن جا حائز اهمیت است که تغییرات سهم خساپا در زنجیره از سهم‌های با ارزش بالای بازار مانند وساپا تاثیر خواهد گذاشت و توان مثبت شدن شاخص کل را افزایش می‌دهد.
اگر چه هنوز زمان بازگشایی این نهاد مهم بورسی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما تحلیلگران اعتقاد دارند که با بازگشایی این نماد شاخص کل می‌تواند به سادگی مقاومت مهم ۸۱ هزار واحد را بشکند و به سوی قله تاریخی ۸۹ هزار واحد خیز بردارد.بازار سهام از زمستان سال ۹۲ تا کنون نتوانسته است قله مهم ۸۹ هزار واحد را فتح کند.

ریسک بالقوه و بصادر
البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که یک ریسک بالقوه و خطرناک در بازار وجود دارد که در صورت فعال شدن این ریسک احتمال شکستن حمایت معتبر ۷۸۶۵۳ واحد وجود دارد.این ریسک مهم بازگشایی نماد بانک صادرات است.بانک صادرات در پی اجرای استانداردهای IFRSدر صورت‌های مالی خود با زیان مهمی مواجه شد که از آن زمان نماد این سهم مهم بورسی متوقف شده است. و بازگشایی قطعا با ریزش سنگین چند روزه بازار مواجه خواهد بود اما تا کنون مسئولان بورس ترجیح داده‌اند که از بازگشایی آن خودداری کنند و معلوم نیست که این بازگشایی چه زمانی رخ خواهد داد.اما گذشته از این موضوع می‌توان چشم‌انداز میان مدت بورس را رو به رشد و رونق ارزیابی کرد.
در معاملات روز گذشته، بورس تهران در حالی معاملات ۹۰ میلیارد تومانی را تجربه کرد که با وجود آغازی امیدوارکننده اما در نهایت به دلیل غلبه عرضه بر تقاضای معامله‌گران اغلب حقیقی در نمادهای شاخص‌ساز نتوانست روزی با طراوت را به پایان برساند.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز شنبه ۳ خرداد ماه ۹۶ با کاهش ۸۳ واحدی روی رقم ۷۸ هزار و ۶۵۲ واحد ایستاد. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵۰ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۱۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۷ واحدی به رقم ۸۵ هزار و ۶۰۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۷۶ واحدی به رقم ۵۴ هزار و ۱۶۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۷۹ واحدی عدد ۱۷۶ هزار و ۷۲۸ واحد را به نمایش گذاشت.
دیروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش ۵ واحدی به ۸۹۸ واحد رضایت داد.

بیشترین تاثیرات منفی در معاملات دیروز
براساس این گزارش، دیروز شنبه معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک ملت با ۴۱ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۰ واحد و گروه مپنا با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن روی ایران با ۱۴واحد، ایران خودرو و خدمات انفورماتیک هر یک تا ۱۱ واحد و کالسیمین با ۷ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که در بازار نقدی این بازار از ۹۰ میلیارد تومان تنها اندکی بالاتر رفت که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴۲۸ میلیون و ۷۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۷ هزار و ۹۰۷ نوبت داد و ستد بود.
روز گذشته در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد اندکی بیش از ۸۳ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۱۶.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه بود. در بانک آینده اما اندکی بیش از ۴۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان میان سهامداران این ناشر با معاملات انتقالی روبه‌رو شد.
همچنین کمتر از ۲۳ میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب نیز بیش از ۱۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.
بر اساس این گزارش، دیروز ۱۶.۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده همراه شد و در سرمایه‌گذاری مسکن پردیس نیز بیش از ۱۳ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

معاملات کد به کد در بانک انصار
۵ میلیون سهم بانک انصار به ارزش بیش از یک میلیارد تومان در حالی کد به کد شد که در بیمه ملت نیز دیروز ۵ میلیون سهم به کدهای درون‌‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. همچنین ۴ میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی سهامدار عمده روبه‌رو بود.
در بازار معاملاتی بلوکی سهام نیز دیروز ۸۰۰ میلیون سهم بانک آینده به ارزش بیش از ۹۴ میلیارد تومان از کد سهامدار حقوقی به کد سهامدار حقیقی کد به کد شد.
بر اساس این گزارش دیروز بورس تهران در حالی زیر سایه سنگین معاملات درون‌گروهی و کد به کد اغلب حقوقی‌ها در روزهای پرترافیک فصل مجامع آغاز کرد که با وجود ایجاد بارقه‌هایی از امید تازه برای اغلب خریداران سهام اما در نهایت با فشرده‌تر شدن عرضه‌های سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه‌های شاخص‌ساز همچنان شاهد بازاری کوتاه‌مدت‌نگر و ضعیف بود.
بازاری که این روزها هرگونه حمایت و یا ورود خریداران تازه‌نفس را فرصتی برای خروج از بازار و یا اصلاح فوری سبد سرمایه‌گذاری‌های خود می‌داند. در این بین سلطه بلامنازع بازار بدهی بر کل بازار سرمایه باعث شده تا سهام ارزان در بورس تهران از چشم همگان بیفتد، بازاری که با نرخ سود ۲۴ درصدی بانکی انگیزه‌ای برای حضور در بازار سهام با نرخ بازدهی نهایتاً ۱۷ درصدی باقی نمی‌گذارد.

نسیم نجفی

کد مطلب: 99798
 
Share/Save/Bookmark