میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۳
 
 
اهداف آتش‌بس

پومپئو و متیس خواستار پایان جنگ در طول یک ماه آینده شده‌اند این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که چند نکته در قبال آن قابل تامل است. این درخواست در استانه انتخابات آمریکا رنگ و بوی انتخاباتی دارد نه واقعیت رفتاری آمریکا چراکه اگر آمریکا به دنبال پایان جنگ بود سلاح به سعودی و امارات نمی‌فروخت. آمریکا خود مسئول جنگ است و با این ادعاها نمی‌تواند پرونده سیاه خود را پنهان سازد بلکه باید مانند سعودی و امارات محاکمه شود.این درخواست آمریکا پس از موضوع خاشقجی و فشار جهانی علیه روابط آمریکا و سعودی است و اکنون آنها با ادعای جنگ یمن به دنبال پنهان سازی این روابط جنایتکارانه هستند.
آمریکا اگر به دنبال حمایت از یمن است چرا مانع کمک‌های بشردوستانه به مردم مظلوم این کشور می‌شود. درخواست آمریکا نه از روی قدرت بلکه اقدامی از روی ضعف در برابر ایستادگی و مقاومت یمن برای فراری دادن متحدانش از شکست سنگین‌تر است. دستاوردهای موشکی و دفاعی یمنی‌هاف ائتلاف آمریکایی - سعودی را به بن‌بست رسانده‌ است. بیداری جهانی در باب یمن و فشارها بر متجاوزان به این کشور از دلایل این درخواست آمریکاست. نکته مهم فرصت یک ماهه آمریکا برای پایان جنگ است که معنای آن یک ماه فرصت به سعودی برای کشتار بیشتر مردم یمن به بهانه پایان جنگ است.
تجربه نشان داده سعودی به هیچ آتش‌بسی پایبند نیست و در چند آتش‌بس نیز به کشتار ادامه داده است لذا اگر آمریکا واقعا به دنبال حل بحران یمن است باید به مقابله واقعی با سعودی بپردازد نه با یمن .در باب روند صلح این یمنی‌ها بوده‌اند که همواره بر اصل صلح و مذاکره تاکید داشته‌اند و بی‌منطقی آمریکا و سعودی مانع این امر بوده لذا آمریکا نمی‌تواند با ادعای منتکر صلح بودن ادعای بشر دوستی داشته باشد .راهکار پایان بحران یمن نه شعار و بیانیه صادر کردن بلکه اقدام عملی است که توقف حملات ائتلاف سعودی، امدادرسانی سریع به مردم یمن، حمایت از ارتش و نیروهای مردمی در مبارزه با تروریسم و برهم زنندگان امنیت، واگذاری امور به مردم یمن برای تعیین سرنوشتشان بدون دخالت خارجی راهکار پایان بحران است و در غیر این صورت هیچ اقدامی برای صلح در این کشور صورت نمی‌گیرد.
ادعای صلح آمریکایی برای متهم‌سازی ایران به دخالت در بحران یمن طرحی واهی و فریبکارانه است و آمریکا با ظاهرسازی نمی‌تواند پرونده سیاه خود در یمن را پنهان و اقدامات بشردوستانه ایران در حل بحران یمن را کتمان نماید. نکته دیگر آنکه طرح‌های انصارالله برای حل بحران یمن اصلی مهم در صلح است و آنانی که ادعای حمایت از حل بحران یمن را دارند باید در این مسیر حرکت کنند نه مانند آمریکا خواستار تسلیم شدن یمنی‌ها باشند.
لازم به ذکر است وزیر دفاع فرانسه نیز ادعای راهکار سیاسی برای یمن را مطرح کرده است حال اینکه این کشور نیز از فروشندگان سلاح به سعودی است و حتی ماکرون ادعای عدم فروش سلاح به عربستان را یک بلف فریبکارانه دانسته است. فرانسه اگر به دنبال راهکار سیاسی است باید دست از حمایت سعودی بردارد و در کنار نیروهای مردمی یمن قرار گیرد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106674
 
Share/Save/Bookmark