میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۸
 
 
پیام‌های یک انتخابات
انتخابات شورا‌های محلی شهر و استان در سوریه دیروز برگزار شد. چهل هزار نامزد برای تصدی ۱۸ هزار و ۴۷۸ کرسی با یکدیگر...

انتخابات شورا‌های محلی شهر و استان در سوریه دیروز برگزار شد. چهل هزار نامزد برای تصدی ۱۸ هزار و ۴۷۸ کرسی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که از یک‌سو ارتش سوریه و متحدانش برای مبارزه با تروریست‌ها در ادلب آماده می‌شوند و از سوی دیگر تحرکات نظامی خارجی برای تاثیرگذاری بر آینده سوریه شدت گرفته است چنانکه در کنار تحرکات نظامی آمریکا و انگلیس منابع خبری اعلام کرده‌اند که انتشار عکسی از نظامیان مستقر در سوریه و وجود یک فروند خودرو زرهی متعلق به نظامیان فرانسوی، احتمال وجود نیروهای فرانسوی در این منطقه را قوت داده است. خبرگزاری راشاتودی اعلام کرد که یک فروند خودروی زرهی فرانسوی در عکسی که از این منطقه منتشر شده است دیده می‌شود. گمانه‌زنی حاکی از این است که ارتش آمریکا این تصویر را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.
در کنار این مباحث این سوال مطرح می‌شود که اهمیت این انتخابات چیست و چه تاثیری می‌تواند بر سرنوشت سوریه داشته باشد؟ نخستین مسئله‌ای که برگزاری این انتخابات نشان می‌دهد توان نظام سوریه بر برقراری ثبات و امنیت در بخش‌های وسعی از این کشور است به گونه‌ای که هم دست اندرکاران برگزاری انتخابات توانسته‌اند برای این مهم برنامه ریزی داشته باشند و از سوی دیگر مردم توانسته‌اند در انتخابات حضور پیدا کنند.
بر این اساس این انتخابات را می‌توان نشانه‌ای بر برقراری امنیت در سوریه دانست که قطعا تاثیر بسیاری در آینده سیاسی و امنیتی این کشور دارد. نکته دیگر اعتماد مردم به نظام سوریه و شخص بشار است. حضور مردم در هر انتخاباتی میزان حمایت و تعامل میان مردم و نظام آن کشور را نشان می‌دهد و لذا این انتخابات را باید ادامه اعتماد مردمی به نظام سوریه دانست که واهی بودن تبلیغات غرب مبنی بر سرنگونی نظام اسد به عنوان مطالبه مردمی را ابطال می‌سازد. حضور مردم در این انتخابات را می‌توان نشانه‌ای دیگر بر جایگاه مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود دانست که واهی بودن ادعای دیپکاتوری و غیر مردمی بودن نظام اسد را نشان می‌دهد. در این میان انتخابات شورای محلی می‌تواند بعد دیگری از مشارکت مردمی در حل مشکلات کشورشان را درپی داشته باشد که قطعا در حل بحران‌های سیاسی و اقتصادی این کشور تاثیرگذار خواهد بود.
در همین حال اجرای ابعاد سیاسی در سوریه می‌تواند زمینه‌ساز گام‌های جدیدی در ادامه عملیات ارتش سوریه باشد چراکه مولفه‌های سیاسی و اجتماعی آن برای اجرای این عملیا‌ت‌ها فراهم شده است. نکته‌ای که در این میان باید مورد توجه باشد این است که برگزاری این انتخابات که نشانه واگذاری امور در سراسر کشور به مردم است که واهی بودن ادعای غرب مبنی بر لزوم تجزیه این کشور برای مشارکت قومیت‌ها در روند سیاسی را آشکارتر می‌سازد. به هر تقدیر برگزاری این انتخابات را می‌توان نقطه عطف دیگری در روند سیاسی و امنیتی این کشور دانست که شکست تحرکات دشمنانی که می‌خواهند سوریه را کشوری فاقد دموکراسی معرفی کنند را به همراه دارد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 106070
 
Share/Save/Bookmark