میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
شمارش معکوس برای مرگ زود هنگام برجام
ناظران سیاسی معتقدند؛ تصمیم گیران، قانونی و انقلابی با بدعهدی آمریکا در قبال توافق هسته‌ای برخورد کنند
شمارش معکوس برای مرگ زود هنگام برجام
 

ممکن است آمریکا از برجام خارج شود و ایران برای همه سناریوها از جمله خروج آمریکا از برجام آماده است، این جمله‌ای بود که دو روز پیش معاون وزیرخارجه کشورمان در کنفرانس امنیتی تهران مطرح کرد.
گویا تمام دستاوردهایی که تیم مذاکره کننده کشورمان برای بعد از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک روی آن حساب باز کرده بود با احتمال خروج آمریکا از برجام رخت می‌بندد.
قرار بود همه مشکلات اقتصادی کشور با توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام برطرف شود هنوز یادمان نرفته که حتی برخی مسئولان نیز تغییر در وضعیت آب و هوایی را به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک گره زده بودند!
قرار بود همزمان با اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی، ۶ کشور مذاکره کننده و البته توافق کننده نیز در اجرای تعهدات همگام با تهران حرکت کنند، در واقع پذیرش توافق هسته‌ای از سوی ایران منوط به رعایت ۹پیش شرط مقام معظم رهبری بود که یکی آن پیش شرط‌ها، لغو همه تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای بود اما، دریغ از اجرای یکی از این تعهدات از سوی آمریکا، چنانچه نه تنها تحریمی لغو نشد بلکه به بهانه‌های مختلف این تحریم‌ها تشدید شد وحتی بحث بر سر باز کردن برجام‌های دیگر و کشاندن ایران پای میزه مذاکره به بهانه‌هایی همچون موشکی و حقوق بشر نیز در دستور کار قرار گرفت!
اروپایی‌های بی‌اراده نیز از ترس آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای دست و پا شکسته عمل می‌کنند و حتی برخی قراردادهای منعقد شده خود با تهران را منوط به تصمیم‌گیری آمریکا در قبال برجام دانسته‌اند!
در این دو سال‌ و نیم هر آنچه تهران متعهدتر بود و سعه صدر نشان می‌داد و گزارش‌های فصلی آژانس بین‌المللی اتمی مهر تاییدی بر همه صداقت و اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران بود اما، گستاخی آمریکا و متحدانش بیشتر شده است.
این گستاخی تا آنجا بود که حتی وزیر خارجه آلمان به خود اجازه داد، ضمن دخالت در امور داخلی ایران پیرو اغتشاشات چند روز گذشته، خواستار گفت‌وگوی وزیرخارجه کشورمان و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ذیل مذاکرات برجامی در سفر هفته آتی آقای ظریف به بروکسل باشد و این در حالی است که در چند روز گذشته و همزمان با سال نو میلادی در اروپا کشورهایی مثل فرانسه و آلمان با اغتشاش و برخورد خشونت‌آمیز پلیس با مردم همراه بود اتحادیه اروپا سکوت اختیار کرد و به اعتقاد کارشناسان سیاست خارجی، غرب یک دوگانگی در رفتار خود در قبال تهران پیش گرفته است.
برجام نه برای ملت ایران آب شد و نه نان؛ حالا معاون وزیر خارجه کشورمان از احتمال خروج آمریکا از برجام آن هم پس از فرصت ۶۰روزه ترامپ به کنگره برای بررسی و تصمیم‌گیری در توافق هسته‌ای که تا چند روز دیگر موعد آن می‌رسد، خبر می‌دهد.
بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند که خروج آمریکا می‌تواند برای ملت ایران یک دستاورد باشد و برخی دیگر این نظر را ندارند؛ اما جدا از هر رفتار احتمالی واشنگتن در قبال برجام آنچه باید مد نظر قرار گیرد، اقدام قاطعانه و انقلابی در قبال هر سناریوی ضد ایرانی از سوی رژیم آمریکا است. سید عباس عراقچی در این باره گفته است؛ متاسفانه آمریکا در تلاش است برجام را با شکست مواجه کند، کاری که رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام انجام می‌دهد باعث از بین رفتن آن خواهد شد.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بیش از یکسال است که رئیس جمهور آمریکا تمام توان خود را برای نابودی برجام با نقض مکرر آن به کار بسته، گفت: این تلاش‌ها در روزهای آتی که موعد تایید برجام از سوی آمریکا است ممکن است باعث خروج ایالات متحده از برجام شود.
وی افزود: جامعه بین‌الملل باید برای خروج آمریکا از برجام آمادگی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران خود را برای همه شرایط و سناریوها آماده کرده است.
عراقچی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام و نابودی آن بیشترین ضرر را به جامعه بین‌الملل و منطقه خواهد رساند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در تماس تلفنی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجام ازجانب دولت آمریکا هشدار داد.
در همین رابطه بهروز کمالوندی، معاون بین‌الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به تماس رئیس سازمان انرژی اتمی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: صالحی در تماس تلفنی خطاب به یوکیا آمانو تأکید کرد، در صورت اجرا نشدن تعهدات برجام از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی اتخاذ می‌کند که می‌تواند بر روند کنونی همکاری‌های ایران با آژانس تأثیرگذار باشد.

خروج آمریکا از برجام را منتفی می‎دانم
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی معتقد است در زمان ترامپ و اوباما، هیات حاکمه آمریکا به دنبال شکست برجام بوده‌اند ولی اکنون خروج آمریکا از برجام را منتفی می‎دانم.
حمیدرضا حاجی بابایی در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در خصوص هشدار عباس عراقچی به جامعه بین‌الملل در مورد خروج احتمالی آمریکا از برجام، اظهار داشت: ترامپ رئیس جمهور عبور از قواعد و مقررات بین‌المللی است و آمریکا در دوران عبور از خطوط قرمز و تخلف از قواعد و قوانین بین‌المللی و توافق نامه‌های دو جانبه و چندجانبه است و این اقدام آمریکا اولین و آخرین قراردادی نیست که مورد چنین برخوردی از سوی آن قرار می‌گیرد.
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکنون آمریکا وضعیت بسیار شکننده‎ای در عرصه بین‌المللی دارد زیرا پایگاه‌های گوناکون مردمی خود را در عرصه جهانی از دست داده و همین امر سبب شده تا آمریکا را به واکنش‌هایی منفی سوق دهد که براساس آن راهی جز عبور از توافقنامه‌ها و مقررات بین‌المللی نمی‌بیند.
وی با بیان اینکه چنین نگاهی به ایران در گذشته نیز شکست خورده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با اقدامی اضطراری در زمان خودش تصمیماتی را در موافقت نامه‌ها اتخاذ کرده که موافقین و مخالفینی داشته و امروز مردم ایران دست آمریکا را خوانده‌اند و با برجام و پشت پرده آن آشنایی دارند.
حاجی بابایی متذکر شد: آمریکایی‌ها با این حرکت جدید به دنبال ایجاد محدودیت و ممانعت در رشد و پیشرفت کشور هستند و به دنبال پشت پا زدن به توافق بین‌المللی هستند.
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که در گذشته نیز پیش از رسیدن موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران، احتمال خروج آمریکا از برجام از سوی وزیر خارجه کشورمان مطرح ولی ترامپ از خارج نشد، اکنون وضعیت چگونه است، گفت: آمریکا می‌خواهد ایران را تهدید کند تا کشورمان تحت فشار روانی و بین‌المللی قرار گیرد و امتیازات لازم را از ایران بگیرند ولی در کل، احتمال خروج آمریکا از برجام را در حال حاضر منتفی می‎دانم.

آژانس بارها بر عملکرد صحیح ایران در برجام صحه گذاشته است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه ایران نگران خروج آمریکا از برجام نیست، گفت: ظریف در جلسه مشورتی با سه عضو اتحادیه اروپا درباره برجام بر خطوط قرمز ایران تاکید خواهد کرد.
ابوالفضل حسن بیکی نیز در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر برگزاری جلسه مشورتی ایران و سه عضو اتحادیه اروپا درباره برجام، گفت: در سند برجام راهکار مقابله با خلف وعده هر یک از اعضای ۱+۵ و ایران پیش‌بینی شده است، بنابراین در صورت بروز تخلف یا انحراف از تعهدات یک طرف، سایر اعضا نسبت به آن می‌توانند مقابله به مثل کرده یا طرف مذکور را در مسیر درست هدایت کنند.
حسن‌بیکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی اقدامات قانونی و بر اساس مُر قانون عمل کرده است، گفت: با این وجود جمهوری اسلامی از خروج آمریکا از برجام متضرر نخواهد شد ضمن آنکه رفع محدودیت‌های هسته‌ای به نفع ما خواهد بود. از سوی دیگر اروپایی‌ها و چین و روسیه با توجه به شناخت خود نسبت به جمهوری اسلامی بهتر است آمریکا را مهار کنند.
وی تصریح کرد: در صورتی که آمریکا برجام را پاره کند، بنا به گفته رهبر معظم انقلاب ما آن را آتش خواهیم زد، زیرا صحنه بین‌الملل چند قطبی شده و ایران هم در منطقه به عنوان قدرت اول شناخته شده است، کما اینکه جریان قدرت در جهان تغییر کرده و خاورمیانه نیز از قدرت بالایی برخوردار شده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: ظریف نیز بر اساس وظایف ذاتی خود در جلسه مشورتی با کشورهای اروپایی بر خطوط قرمز ایران تاکید خواهد کرد، البته جمهوری اسلامی از گردنه‌های خطرناک عبور کرده لذا ملاحظه ترامپ و آمریکا را نخواهد کرد.

واشنگتن تلاش دارد دستاوردهای ایران از برجام را خنثی‌ کند
به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، آنچه در مورد جنگ پیشگیرانه با ایران ادعا می‌شد، شکل نگرفت. ترامپ نشان داد که ایران یکی از موضوعاتی است که با آن روبه رو خواهد بود؛ اما این مسئله را به شکل‌های دیگر پیش می‌برد.
رضا حجت شمامی، در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص سناریوی اصلی آمریکا در قبال ایران به دنبال تصمیم این کشور برای اعمال تحریم‌های جدید، با اشاره به اینکه واشنگتن تلاش می‌کند نتایج برجام را برای ایران خنثی‌ کند، بیان داشت: آمریکایی‌ها به دنبال محدود کردن بیش از پیش فضای اقتصاد ایران هستند.
وی با توجه به مواضع دونالد ترامپ در مورد جمهوری اسلامی ایران گفت: مواضع و نظرات دونالد ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی نشان می‌داد که او از زمان روی کار آمدن رویه‌ کاملاً متفاوتی درباره ایران به خصوص بحث برجام پیش خواهد گرفت.
وی با تأکید بر تلاش واشنگتن برای تغییر شکل رویارویی خود با جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد: آنچه در مورد جنگ پیشگیرانه با ایران ادعا می‌شد، شکل نگرفت. ترامپ نشان داد که ایران یکی از موضوعاتی است که با آن روبه رو خواهد بود؛ اما این مسئله را به شکل‌های دیگر پیش می‌برد. کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به یکی از محورهایی که در دوره ترامپ برای افزایش فشار بر ایران دنبال می‌شود، تأکید داشت: نادیده گرفتن برجام یکی از شکل‌های مواجهه است که رئیس‌جمهور آمریکا سعی می‌کند به انجام برساند.
وی با توجه به نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها و بدرفتاری آنها در قبال تعهدات خود اشاره داشت: آنها تلاش می‌کنند نتایج برجام را برای ایران خنثی‌ کنند. رئیس‌جمهور آمریکا بسیاری از تعهدات و پیشنهاد‌های متحدان خود همچون اروپایی‌ها را در این زمینه کاملاً نادیده گرفت.

کد مطلب: 102678
 
Share/Save/Bookmark