میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
 
 
سخنگوی کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات:
احتمال افزایش یک برنامه گفت‌وگومحور با حضور نماینده نامزدها

سخنگوی کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات گفت: احتمال دارد یک برنامه گفت‌وگومحور دیگر با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در این هفته داشته باشیم.
سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود مناظره آخر در فاصله زمانی کمتری تا زمان انتخابات (۲۹ اردیبهشت) برگزار می‌شد؟ اظهار کرد: جدول زمان‌بندی هر روز شامل بخش‌های گفت‌وگوی ویژه خبری زنده، مستندهای انتخاباتی نامزدها و برنامه‌های رادیویی از شبکه‌های مختلف است.
نماینده قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما افزود: مردم قضاوت و جمع‌بندی خود را راجع به سه مناظره انجام داده‌اند، نوع سلایق و کلام، مشخص شده و پاسخ به سوالات را دریافت کرده‌اند. وی تاکید کرد: ممکن است یک یا دو برنامه گفت‌وگومحور دیگری را با حضور نمایندگان نامزدها یا اجزای دیگر طراحی کنیم. ولی مناظره دیگری برای نامزدها نخواهیم داشت.
قاضی‌زاده هاشمی افزود: تدوین و پخش چنین برنامه‌ای با هماهنگی کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و وجود زمان پخش مناسب ممکن می‌شود، به طوری که هم‌پوشانی با برنامه‌های تبلیغاتی نداشته باشد. برنامه‌ریزی در این زمینه بسیار حساس است و به محض مشخص شدن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

حذف مستندهای انتخاباتی به عهده کمیسیون نظارت بر تبلیغات
نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس در مورد حذف بخش‌هایی از مستند اول و دوم حسن روحانی (۱۶ و ۱۹ اردیبهشت) گفت: تصمیم در مورد مستندهای انتخاباتی کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات صورت می‌گیرد.
وی افزود: در این کمیسیون، صداوسیما یک رای دارد، کمیسیون فراقوه‌ای است و نکات اصلاحی را به ستادهای هریک از نامزدها اعلام می‌کند و بعد از اصلاح پخش می‌شود.
قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مستندهای سیدمصطفی هاشمی طبا و اسحاق جهانگیری اصلا اصلاحیه نداشته است و مستند روحانی کمترین میزان اصلاحیه را داشت.
به گفته وی طبق ضوابط قانونی که به ستادهای انتخاباتی اعلام شده است، ۲۴ ساعت قبل از زمان پخش مستند باید آن را در اختیار کمیسیون قرار دهند و کمیسیون در همان یکی دو ساعت اول موارد را اعلام می‌کند. 

چرا خبرنگاران دیگر رسانه‌ها در حین مناظره‌ها حضور ندارند؟
وی در مورد اجازه نداشتن خبرنگاران دیگر رسانه‌ها برای حضور در صداوسیما همزمان با مناظره‌ها و طرح سوال از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: این مورد مربوط به روابط عمومی سازمان صداوسیما است؛ ما منعی برای حضور خبرنگاران سایر رسانه‌ها نداشته ایم. کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات روی نحوه و کیفیت برگزاری کل برنامه‌های ضبط شده و برنامه‌های مربوط به نامزدها و نماینده نامزدها نظارت دارد. البته ممکن است صداوسیما نیز محدودیت‌های مکانی و ...داشته باشد.

درخواست پاسخ به سخنان نامزدها در دست بررسی است
وی در مورد درخواست بعضی نامزدها یا طرف‌های دیگر برای پاسخ به شماری از اظهارنظرها در حین مناظره‌ها در صداوسیما نیز گفت: این تقاضاها در دست بررسی است، همچنین تقاضای دولت‌های نهم و دهم را بررسی می‌کنیم. ممکن است به جمع‌بندی برسیم و بتوانیم زمانی را به صورت ضبط شده در اختیار این افراد قرار دهیم. زیرا براساس ماده ۶۴ قانون این فرصت باید زمان ضبطی باشد.
بنابر این گزارش، براساس ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری، برای تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی کمیسیونی به نام کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات در وزارت کشور تشکیل می‌شود. اعضای این کمیسیون عبارتند از؛ دادستان کل کشور یا نماینده تام الاختیار او، وزیر کشور یا نماینده تام‌ا‌لاختیار او، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام‌الاختیار، یک نفر از اعضای شورای نگهبان به منظور نظارت بر کار کمیسیون مزبور، دبیر هیئت مرکزی اجرایی انتخاب، نماینده شورای نظارت بر صداوسیما (اکنون احسان قاضی‌زاده).
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت همزمان با پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور برگزار می‌شود.

کد مطلب: 99257
 
Share/Save/Bookmark