میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
همه دنیا در اربعین سالار شهیدان چشم به کربلا دوخته است
تجلی شور و شعور در میعادگاه عاشقان
تجلی شور و شعور در میعادگاه عاشقان
 

اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است اینجا میعادگاه عاشقانی است که تجلی شور و شعور را به نهایت رسانده‌اند، آری اینجا کربلاست در اربعین سالار شهیدان که امروز همه جهان چشم به آن دوخته است.
می آیند از زن و مرد، از بزرگ و کوچک، از غنی و فقیر، از شیعه و سنی گرفته تا پیروان سایر ادیان، همه هستند از هر آیینی و مسلکی، با هر تفکر سیاسی و موقعیت و منزلت اجتماعی، اما گویی اینجا همان سرزمین موعودی است که در آن رنگ ها و نژادها و مقام و سمت‌ها، کوچک بودن و بزرگ بودن، زن بودن و مرد بودن، هیچ معنایی ندارد،همه یکدست شده‌اند، همه یک رنگ شده‌اند، همه هم کیش و هم آیین شده‌اند، همه هم زبان شده‌اند، همه یک دل شده‌اند، دیگر آن فاصله‌ها و منیت‌ها معنایی ندارد، دیگر آن خودپسندی‌ها و خودبرتر بینی‌های دنیوی معنایی ندارد، دیگر عطر آدمیان نه از عطر‌ها با برند‌های مختلف که از عطر وجود بشر است از عطر دل نشین مرام و معرفت و یک رنگی است، هیچ کس تنها نیست و هیچ کس مسیری منفرد را نمی رود همه در یک مسیرند و همه یک هدف دارند، همه یک واژه بر لب دارند و حاجتشان یکست.
اینجا کجاست که چنین با صفا و صداقت است؟ اینجا کدامین جایگاه است که همه دل در گرو یار نهاده‌اند در حالی که همگان را معشوق یکیست و آنها دیوانه‌وار به دنبالش مویه کنان می روند و نامش فریاد می زنند؟ این کدامین معشوق است که همگان نامش را بر زبان می‌آورند و تمنای خاک کویش بودن را دارند اما جای هیچ کس اینجا تنگ نمی‌شود و هر کس آزادانه و با تمام وجودش نام معشوق بر زبان می‌آورد.؟ می گویند اینجا سرزمین کربلاست، می گویند اینجا را سرزمین عاشقان نام نهاده‌اند، سرزمین دلدادگان خالص و بی ریایی که صادقانه قدم در راه معشوق نهاده‌اند. آری اینجا تجلیگاه یک نام است و آن نام سالار شهیدان، امام حسین ( ع) است. اینجا همه حسینی‌اند و فریاد یا حسینشان عالم گیر است. حسینی‌هایی که اجتماعی عظیم را رقم زده‌اند که چشم جهانیان را به خود خیره کرده است.
این حسین کسیت که عالم همه دیوانه اوست، این چه شمع ایست که جان ها همه پروانه اوست.
اربعینی دیگر در راه است در حالی که فوج فوج زائران کویش راهی کربلا شده‌اند تا ارادت خویش را به سالار شهیدان اعلام دارند تا به جهانیان نشان دهند که پرچم کربلا همچنان افروخته است و تا ابد برافراشته خواهد ماند. نه یزد ان زمان و نه یزیدیان این دوران و نه یزیدیان در عصرهای آینده توان به پایین آوردن این پرچم را نخواهند داشت چرا که نهضت حسینی هرگز خاموش شدنی نیست و هر روز بر پیروان این راه عظیم افزوده می‌شود چنانکه هر سال اربعین حسینی با شوری مضاعف تر برگزار می‌شود و جهان شاهد حماسه‌ای بزرگ تر است.
کیلومترها راه رفته بود اما شوق رفتن داشت. پاهاش تاول زده بود اما هم قدم بقیه ذوق رفتن داشت. در این مسیر همه عاشقانه هم‌قدم هستند و هم ذوق رفتن و رسیدن به معشوق دارند. خستگی ناپذیر هستند حتی دوست ندارند از مشکلات و سختی‌های مسیر صحبت کنند. در مسیر عشق و دلدادگی همه دل‌ها فارغ از توان پاها می‌دوند و همه موکب‌ها بندگی و عشق به زایرین را نذری می‌دهند. تمام مسیر نشان از معشوق دارد.نخف آغاز مسیر پیاده روی اربعین است. اینجا خیل زائران آقا اباعبدالله الحسین (ع) پس از زیارت امیرالمومنین دل در گروی یار، از ابتدای مسیر خود را آماده شگفت‌زدگی‌های بسیار می‌کنند. در این مسیر باید دل و دیده را یکسان کنی و آماده گر گرفتن‌های پیاپی باشی.در طریق یاحسین کسی نمی‌تواند بغض خود را فرو خورد. در این مسیر کسی شتاب نمی‌کند همه با قدم‌های کوتاه عرض مسیر را زیاد می‌کنند تا از لحظه لحظه‌های مسیر لذت ببرند.
به‌راستی در این مسیر زائران غم خورد و خوراک، خواب و حتی لباس ندارند. تنها اشک است که از چشم‌ها به شوق دیدن معشوق سرازیر می‌شود. موکب داران‌در تلاش برای نوکری زائران حسینی هر چه دارند در طبق اخلاص می گذارند. اگر در مسیر لباس‌ها هم کثیف نشده نباشد، برای دلخوشی متولیان موکب لباسشویی هم که شده، شال و پیراهنی را می ‌هند که بشویند تا از این طریق نذر جماعت خشک‌کن و اتو کن هم ادا شود.
امسال اربعین به گفته بسیاری که بارها است در این جمعیت عظیم شیعه شرکت کرده‌اند، شلوغ تر از همه سال‌ها بوده است و نجف اشرف این روزها پذیرای خیل مشتاقان زیارت امیرالمومنین که همقدم هم از این شهر رهسپار زیارت سرور و سالار شهیدان می‌شوند. توصیف طریق «یاحسین» غیر ممکن است. تنها می‌توان بخشی از راز و نیاز خوش با خالق سبحان، بی‌تابی دیدار مولا، زیارت حرم علمدار و شگفتی‌های مسیر را بازگو کرد. وصف راز و نیازها با مولا و دعاهای حاجتمندانی که از خوش به حال‌های روزگار تقاضای دعا کرده‌اند بسیار سخت است. با وجود تبلیغات روانی فراوانی که حامیان گروه‌های تکفیری درباره ناامن بودن استان دیاله برای زائران ایرانی به راه انداخته اند، بسیج مردمی عراق امنیت مطلوبی را در این منطقه برقرار کرده و تردد زائران کشورمان از دیاله بسوی کربلای معلی چشمگیر بوده است. بیشتر زائران پس از عبور از خسروی و استان دیاله ابتدا به زیارت امامین عسکریین(ع) در سامراء و امامین جوادین(ع) در کاظمین بغداد مشرف می شوند سپس به کربلا می روند و به امام حسین (ع) و یارانش عرض ادب می کنند و در نهایت در نجف در بارگاه امیر المومنین علیه السلام زانوی ادب و ولایت مداری می زنند. از آنجاست که در رود بزرگ راهپیمایان اربعین می افتند و در اقیانوس کربلا می ریزند.برپایه اقتدار و تسلط امنیتی بسیج مردمی عراق در استان دیاله و مسیر تردد زائران ایرانی است که ده ها هزار زائر از مرز خسروی در امنیت و آرامش از دیاله عبور می‌کنند و به تهدیدهای روانی تکفیری‌ها پوزخند می زنند.
زائران استان‌های شمالی و شرقی عراق که پس از سه تا پنج روز پیاده روی به مرقد امامین جوادین(ع) در کاظمین بغداد رسیده‌اند، با شیعیان پایتخت همراه می شوند تا آخرین موج بزرگ زائران به سوی کربلا اوج بگیرد.زائران استان‌های کرکوک، صلاح الدین و دیاله پس از چندین روز پیاده روی در مسیر صدها کیلومتری و زیر آفتاب سوزان عراق روز گذشته به بغداد رسیده اند تا مسیر ۱۱۰ کیلومتر آنجا تا میعادگاه زائران در کربلا با همدیگر و اهالی پایتخت هم مسیر شوند.
حرکت زائران از بغداد به سمت کربلا حدود سه تا چهار روز پیش از اربعین وسعت می گیرد.
این مسیر همانند مسیر ۸۰ کیلومتری نجف به کربلا هم اکنون مملو از موکب های استراحت و پذیرایی از زائران است و خادمان اباعبدالله(ع) با شعار «هلا بزوار اباعبدالله (ع)»(خوش آمدید زائران حسین(ع) خود را برای خدمت رسانی به زائران آماده کرده اند.بسیاری از موکب های کاظمین هم به مسیر کربلا نقل مکان کرده اند.بیشتر زائران ایرانی در مسیر نجف به کربلا پیاده روی می کنند؛ البته هرچند اندک اما هستند کسانی که پس از زیارت حرمین شریفین در سامرا و کاظمین، با شیعیان شمالی و مرکز عراق همسفر و به سوی بین الحرمین راهی می شوند.اربعین حسینی مصادف با ۲۰ صفر چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و یارانش باوفای ایشان است که امسال در عراق و ایران در روز شنبه ۲۷ مهر همزمان شده است. هر ساله شیعیان زیادی به صورت پیاده برای زیارت مزار امام حسین (ع) عازم کربلا می شوند؛ این سنت از قدیم الایام در میان شیعیان مرسوم بوده اما در چند سال اخیر از مرزهای عراق فراتر رفته و به یک حماسه جهانی ده ها میلیونی تبدیل شده است.اما این راه راه تجلی بصیرت است و راه تجلی ارادت به سالار شهیدان آنجا که در راهپیمایی اربعین حسینی که تجمعی بی نظیر نه تنها در جهان اسلام بلکه در سراسر دنیا است، صحنه هایی می بینی که در هیچ جای دنیا نظیر ندارد.
پیام اربعین پیام وحدت و انسجام امت اسلامی، مبارزه با ظلم و مقابله با ظلم پذیری، توجه به مشکلات روز جهان اسلام و تلاش برای زنده نگاه داشتن اسلام ناب محمدی(ص) و در یک کلام هر آنچه که بیشریت برای سعادت دنیوی واخروی نیاز دارد در اربعین تجلی می‌یابد؛ به ویژه اینکه اربعین، آزادی خواهان جهان را به گردهم می‌آورد و تجلی آزادی و آزادمردی است. نقشه دشمنان علیه اربعین مقابله با آگاهی جهانی از اهمیت و جایگاه حماسه اربعین و نیز ایجاد فضای منفی علیه مقاومت به عنوان تنها نیروی تصمیم گیر در معادلات منطقه است. اصل بصیرت در دشمن شناسی و آگاهی از فتنه‌ها و توطئه‌هایی که دشمنان در مسیر مراسم اربعین طراحی کرده اند امری مهم و الزام آور است از یک سو ملت عراق که میزبان میلیون‌ها زائر اربعین هستند نقشی مهم در این وحدت و انسجام دارند که مقابله آگاهانه با ساختارشکنی‌ها و تحت تاثیر تبلیغات دشمنان قرار نگرفتن محور این بصیرت را تشکیل می‌دهد. مردم بزرگ ایران با بصیرت و دشمن شناسی تحت القاهای رسانه ای بیگانه که به دنبال نفاق و جدایی میان ملت ایران و عراق هستند قرار نگرفته و با بصیرت خویش در حفظ وحدت و انسجام با سایر ملتها از جمله ملت عراق با برگزاری هر چه باشکوه تر اربعین حسینی(ع) شکستی دیگر را به دشمنان جهان اسلام وارد ساخته‌اند. اربعین امسال را می‌توان تجلی بصیرت برای امت اسلامی دانست که ادامه راه تحقق حماسه حسینی(ع)، پاسداشت اسلام ناب محمدی(ص) و دشمن شناسی است. چنانکه شهید مطهری فرموده‌اند باید یزید زمان را شناخت. یزید زمان اکنون با نقابی دیگر چشم به فتنه‌هایش علیه وحدت جهان اسلام دوخته است و حاضران در اربعین با بصیرت خویش می‌توانند این توطئه را خنثی سازند. اری کربلا میدان بصیرت است و دشمن شناسی، میدان تجلی وحدت است، آنجا که میلیون‌ها دلداده حسینی فریاد برمی‌آورند و به جهانیان راه نجات و سعادت بشریت را معرفی‌ می‌کنند اری همه دل در گرو یار نهاده‌اند و او را می خوانند :« لبیک یا حسین(ع) ، لبیک یا حسین (ع) »

کد مطلب: 111272
 
Share/Save/Bookmark