میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
بحرینی‌ها در آستانه اعلام حکم دادگاه حمایت گسترده از شیخ عیسی قاسم را اعلام داشتند
یکشنبه سرنوشت‌ساز
یکشنبه سرنوشت‌ساز
 

در حالیکه دولت بحرین تصمیم دارد امروز حکم آیت‌الله عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور را صادر کند، مردم بحرین دیروز تظاهرات برگزار کردند و امروز نیز این روند ادامه خواهد داشت.
ساکنان شهرک المعامیر بحرین به نشانه یاری آیت‌الله عیسی قاسم دیشب نیز تظاهرات کردند. اهالی شهرک «القدم» نیز با شعار «فدائی‌ها هرگز در راه دفاع از آیت‌الله عیسی قاسم به زانو درنمی‌آیند» تظاهرات برگزار کردند.وبگاه خبری شبکه ۱۴ فوریه نیز گزارش داد که ساکنان البلاد القدیم و المرخ نیز با برگزاری تظاهراتی شعارهایی در دفاع از آیت‌الله عیسی قاسم و اعلام پایبندی به حرکت‌های انقلابی سر دادند.
همچنین تظاهرات‌های مشابهی در سماهیج، ستره، کرباباد، ابوصیبع، الشاخوره و السهله جنوبی برگزار شد.
ساکنان منطقه محاصره شده الدراز، محل سکونت آیت‌الله عیسی قاسم نیز در محل تحصن خود در میدان الفداء نماز جماعت صبح را به جا آوردند. در حالی که معارضان می‌گویند، دولت بحرین مسائل شرعی خمس را به اتهام پولشویی علیه آیت‌الله عیسی قاسم تبدیل کرده،‌ دولت قصد داشت روز ۲۴ اسفند حکم آیت‌الله عیسی قاسم به اتهام پولشویی را صادر کند اما تحت فشار افکار عمومی مجبور به عقب‌نشینی شد و محاکمه وی را به روز ۷ می (۱۷ اردیبهشت) موکول کرد.
با آغاز شمارش معکوس برای محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم، نگرانی محافل بحرینی به خصوص در سایه محاصره امنیتی منطقه «الدراز» در غرب منامه بیشتر شده است.
آل‌خلیفه از ژوئن سال ۲۰۱۶ طی فرمانی تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم را لغو کرده و از آن زمان تا کنون هزاران نفر در اعتراض به این اقدام آل خلیفه در اطراف منزل آیت‌الله عیسی قاسم تحصن کرده‌اند.
یکی از رهبران معارض بحرین در مصاحبه با شبکه المیادین با اشاره به اینکه صدور حکم علیه آیت‌الله عیسی قاسم آتش تنش و درگیری‌های طایفه‌ای در منطقه را شعله‌ور می‌سازد، گفت که ما نمی‌خواهیم بحرین به صحنه تسویه حساب‌های سیاسی و طایفه‌ای تبدیل شود.
وی همچنین به جایگاه دینی و اجتماعی آیت‌الله عیسی قاسم اشاره کرد و افزود که «دولت بحرین با این محاکمه سعی دارد آخرین برگ ضمانت ملی در بحرین را بسوزاند».
این رهبر معارض بحرینی در ادامه درباره پیآمدهای محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم در جهان اسلام به دلیل برخورداری وی از جایگاه ویژه در میان مراجعه و حوزه‌های دینی جهان اسلام، هشدار داد.
یکی از رهبران برجسته جمعیت الوفاق نیز در این باره گفت که اطلاعات بدست آمده حاکی از یک سناریو خطرناک است که دولت بحرین برای پس از محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم آماده کرده است و احتمال دارد دستگاه قضایی حکم حبس تعلیقی آیت‌الله عیسی قاسم و یا تبعید وی از کشور را صادر نماید.
وی اشاره کرد که این اقدامات پیآمدهای خطرناکی در داخل بحرین خواهد داشت و مطمئنا به ایجاد هرج و مرج امنیتی منجر خواهد شد که عواقب وخیمی خواهد داشت.
شیخ «عبدالله الدقاق» با هشدار درباره عواقب وخیم صدور حکم علیه آیت‌الله عیسی قاسم تأکید کرد که هر گونه اقدام غیرمسئولانه و نسنجیده علیه آیت‌الله باعث فوران آتشفشان ویرانگر خواهد شد. الدقاق با اشاره به اینکه استفتائاتی را آماده کرده و برای ۱۰ نفر از مراجع دینی ارسال کرده‌اند، اظهار داشت: هر گونه صدور حکم حبس یا پرداخت غرامت و یا تبعید برای شیخ عیسی قاسم عواقب وخیمی دربر خواهد داشت، هر کس با آتش‌ بازی می‌کند، آتش او را می‌سوزاند و میدان عمل مصداقیت سخنان ما را شاهد خواهد بود.وی در ادامه رژیم بحرین را به خردورزی و عدم اتخاذ تصمیمات غیرمسئولانه فراخواند و گفت که رژیم بحرین اولین کسی خواهد بود که در باتلاق خشونتی که ایجاد کرده، غرق خواهد شد.
دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین بر موضع قانونی خود در دفاع از آیت‌الله عیسی قاسم تأکید کرد. شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعه مخالف در این کشور که در زندان به سر می‌برد طی تماس تلفنی تأکید کرد: هدف قرار دادن آیت‌الله عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین هدف قرار دادن طایفه شیعه است. وی مجددا بر موضع قانونی خود درباره حمایت از عیسی قاسم تأکید کرد. عیسی قاسم از سوی رژیم آل‌خلیفه به اتهامات ساختگی چون "تحریک به خشونت علیه نظام" سلب تابعیت و بارها محاکمه شده است. برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند در آستانه اجرای حکم شیخ عیسی قاسم نیروهای عربستانی به بحرین اعزام شده‌اند.

کد مطلب: 99167
 
Share/Save/Bookmark