میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۵۳
 
 
وحدت فصل مشترک تشییع‌کنندگان آیت‌الله هاشمی

برگزاری مراسم تشییع و تدفین پیکر آیت‌الله هاشمی در آرامش و امنیت از یک‌سو و تسهیل تردد شرکت‌کنندگان در این مراسم از سوی دیگر نشان‌دهنده این بود که کشور ما در آرامش و امنیت قرار دارد و حتی وقایع و حوادث ناگواری چون درگذشت یکی از یاران انقلاب با وجود پالس‌های تفرقه‌افکنانه معاندان نظام نمی‌تواند این امنیت و آرامش را بر هم زند.
یادمان باشد که این اتفاق برنامه‌ای ناگهانی بود و کشور برای آن آمادگی از پیش تعیین شده‌ای نداشت و ناگهان با این واقعه روبه‌رو شد. از یک سو تدابیر نیروهای امنیتی در این مراسم قابل توجه بود آماده باش پلیس و سایر دستگاه‌های امنیتی در این مراسم به وضوح دیده می‌شد از جمله اینکه سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از استقرار ۳۰۰ آتش‌نشان در ۱۰۰ نقطه از مسیر تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی سخن گفته بود و همچنین نیروهای اورژانس و هلال‌احمر نیز در این مسیر حضور فعال داشتند.
اما در عین حال وحدت مردم در این مراسم نشان‌دهنده روحیه همبستگی و ولایت‌مداری مردم بود که علی‌رغم تحریکات صورت گرفته از سوی شبکه‌های بیگانه و حتی برخی معلوم‌الحال‌هایی که از بیگانگان خط می‌گرفتند مردم و مسئولان حاضر وحدت خود را در این مراسم به نمایش گذاشتند. این امنیت به واسطه تبعیت و پیروی از ولایت و اجرای فرامین و دستورات رهبر معظم انقلاب حاصل شده است.
پیام تسلیت و نیز حضور مقام معظم رهبری در مراسم تشییع، به همگان نشان داد که با این واقعه چگونه برخورد کنند و هیچ‌کس حتی خانواده ایشان، اجازه ندادند که زمینه سوء‌استفاده دشمن فراهم شود.
اگرچه تحرکاتی صورت گرفت و شعارهایی از برخی از افراد کم و بیش به گوش رسید اما این تحرکات در یک جامعه آزاد طبیعی است و این موضوع به خوبی از سوی دولت و مردم و حتی خانواده آقای هاشمی مدیریت شد.
از سوی دیگر تشییع هاشمی نماد وحدت بود چراکه هر قشر و گروهی با تفکرات سیاسی مختلف در این مراسم شرکت داشتند و این امر نشان داد در جایی که موضوع وحدت و امنیت مطرح باشد همه اقشار کشور دست در دست یکدیگر داده و به تبعیت از مقام معظم رهبری رفتار می‌کنند.
حتی با وجود اندوه و حساسیت بالا به دلیل فقدان این شخصیت بزرگ مردم توانستند با کنترل احساسات خود از هرگونه ایجاد اختلال و بی‌نظمی در این مراسم جلوگیری کنند
این تجربه، می‌تواند تجربه‌ای گرانقدر باشد برای نسل جوانی که تا کنون شاهد نقاط بزنگاه در کشور نبودند و تجربه‌ای از کنار هم قرار گرفتن نسل‌های و عقاید متفاوت ندارند. در عین حال می‌تواند تلنگری به مسئولین باشد که حفظ وحدت و امنیت برای مردم در چه نقطه‌ای از اهمیت قرار دارد.

مراسمی به وسعت پل کالج تا خیابان حافظ بدون یک مشکل امنیتی
رئیس کمیته دفاعی مجلس نهم گفت: تدابیر دستگاه‌های امنیتی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی قابل تقدیر بود.
اسماعیل کوثری درباره برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بدون اینکه هیچگونه مشکل امنیتی پیش آید اظهارکرد: باید صراحتا بگوییم که رحلت و فوت آیت‌الله هاشمی ناگهانی بود ولی مراسمی که دیروز برگزار شد بسیار عالی بود.
وی افزود: در مراسم سه‌شنبه استکبار جهانی و عوامل آن در داخل و خارج از کشور درصدد بودند که با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده بودند و سوء‌استفاده‌هایی که از فضای مجازی اتخاذ می‌کنند جوسازی و شانتاژهایی را در مراسم آیت‌الله هاشمی ایجاد کنند که خوشبختانه با درایت و آگاهی مردم این امر میسر نشد.
رئیس کمیته دفاعی مجلس نهم تصریح کرد: عوامل وابسته به استکبار جهانی درصدد بودند با بکارگیری تمام امکانات خود مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی را درگیر حاشیه‌هایی کنند که در این میان یک سری افراد براساس ناآگاهی و بعضی‌ها هم آگاهانه ممکن بود آن‌ها را همراهی کنند ولی خوشبختانه علی رغم اینکه این مراسم ناگهانی رخ داده بود و تدابیر امنیتی از قبل به مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس برای آن اتخاذ نشده بود بدون کوچک‌ترین مشکلی برگزار شد.
کوثری تاکید کرد: باید گفت در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی با تدابیری که مسئولین امنیتی اتخاذ کردند دشمنان نتوانستند و فرصت نکردند که بخواهند شیطنت کنند و یا توطئه‌ای را طراحی و در کشور پیاده کنند.
وی تصریح کرد: هیچ فرصت و امکانی برای عوامل داخلی و خارجی وابسته به استکبار جهانی و دشمنان نظام جمهوری اسلامی در مراسم سه‌شنبه مهیا نشد که آن‌ها بخواهند ضربه‌ای را به نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کنند.
رئیس کمیته دفاعی مجلس نهم با بیان اینکه مردم ایران در طی چند روز گذشته علی‌رغم هجمه‌های رسانه‌های بیگانه هوشیاری و آگاهی خود را حفظ کردند گفت: تدابیر امنیتی بکار رفته در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بسیار به جا ودرست بود.
کوثری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مسیر تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی از دانشگاه تهران تا حوالی پل کالج و خیابان حافظ بسیار طولانی بود اما شاهد بودیم که هیچگونه موضوع و مورد کوچکی در این مراسم رخ نداد و تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به بهترین شکل ممکن صورت گرفت.
وی با بیان اینکه امت حزب‌الله به گونه‌ای در این مراسم رفتار کردند که هیچگونه فرصتی را برای سوء‌استفاده بیگانگان فراهم نکردند تاکید کرد: البته اگر خدایی ناکرده در مراسم دیروز مشکلی پیش می‌آمد و یا اتفاقی رخ می‌داد قطعا دستگاه‌های امنیتی ما آمادگی داشتند که به راحتی با این موارد برخورد کنند.
رئیس کمیته دفاعی مجلس نهم در پایان تصریح کرد: تدابیری که در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اتخاذ شد سبب شد که این مراسم در خور این شخصیت والا و ارزشمند انقلاب انجام شود.

قدردانی رئیس‌جمهور از حضور آگاهانه مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
رئیس‌جمهوری در پیامی با قدردانی از حضور آگاهانه و قدرشناسانه مردم شریف و هوشمند ایران در تشییع و تجلیل از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد که این حضور، صفحه پرشکوه دیگری در تاریخ پرافتخار ایران رقم زد و وحدت استوار ملی را در برابر چشم جهانیان به نمایش گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، متن پیام حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
مردم شریف و هوشمند ایران
حضور آگاهانه و قدرشناسانه شما در تشییع و تجلیل آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خدمتگزار فداکار مردم و انقلاب و یار وفادار امام و رهبری، صفحه پرشکوه دیگری در تاریخ پرافتخار ایران را رقم زد و وحدت استوار ملی را در برابر چشم جهانیان به نمایش گذاشت.
زبان از سپاسگزاری این حضور و حمایت، قاصر است و تنها تلاش پیگیرتر دولت را در خدمت به مردم و جدیت بیشتر در پیمودن راه اعتدال و پرهیز از افراط - که گوهر اندیشه و عمل آن مجاهد در راه حق بود - قدردانی عملی از حماسه حضورتان می‌داند.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

کد مطلب: 98177
 
Share/Save/Bookmark