میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
لاریجانی اعلام کرد
نامه مجلس به رهبری برای استفاده از صندوق توسعه ملی

ارجاع طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی به کمیسیون انرژی، نامه مجلس به رهبری برای استفاده از صندوق توسعه ملی به ‌منظور توسعه پالایشگاه‌ها، اولویت‌بندی برای اعاده امول نامشروع، مخالفت مجلس با ریاست «فرهاد تجری» بر کمیسیون اصل ۹۰ و از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس بود.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی در خصوص طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه مردمی، انتخاب رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی و ... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را برای بررسی مجدد به کمیسیون انرژی ارجاع دادند.
هنگام بررسی این طرح نیز رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: مجلس برای استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی در راستای صدور مجوز برای توسعه پالایشگاه‌ها به مقام معظم رهبری نامه زده است و منتظر پاسخ است.
در ادامه جلسه علنی، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای اولویت نحوه اعاده اموال نامشروع را مشخص کردند.
همچنین علی‌اصغر یوسف نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس طرح الحاق یک ماده به قانون معادن را به صورت عادی اعلام وصول کرد. با ۱۴۶ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس نیز لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و مجارستان تصویب شد.
درادامه این جلسه نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را به مجلس ارائه کنند.
در همین ارتباط رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس با اشاره به اینکه از این پس مجلس افزایش بودجه شرکت‌های دولتی را کاملاً تحت کنترل می‌گیرد، گفت: بودجه شرکتهای دولتی در دو شاخص ارزیابی مالی و ارزیابی عملکردی زیر ذره بین مجلس قرار گرفته و شاهد شفاف سازی در بودجه شرکتهای دولتی خواهیم بود. در ادامه فرهاد تجری از سوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی برای ریاست کمیسیون اصل نودم قانون اساسی معرفی شد که در نهایت از ۱۸۱ رأی اخذ شده، وی با کسب ۸۱ رأی نتوانست رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به تذکر یکی از نمایندگان درباره‌ی نحوه انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت که در این زمینه مشکل آئین نامه‌ای وجود دارد و ما امیدواریم با توجه به اصلاح این بخش در کمیسیون تدوین آیین نامه، این اصلاح در مجلس تصویب و شورای نگهبان آن را تأیید کند تا بتوانیم قاعده جدیدی را مبنا قرار دهیم.
همچنین انتخابات تعیین ناظران مجلس در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی برگزار شد و رسول خضری با ۱۰۳ رأی، سیامک مره‌صدق با ۷۵ رأی و سید مهدی فرشادان با ۷۱ رأی به عنوان ناظران مجلس در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی انتخاب شدند.
همچنین نمایندگان، عضو مجلس در هئیت سه نفره اجرای قانون اصلاح تبصره ۴ ماده ۹۵ قانون محاسبات عمومی کشور را تعیین کردند. در جلسه روز گذشته، نمایندگان مجلس یک فوریت طرح اصلاح ماده ۲۰۶ آئین نامه را نیز تصویب کردند که این طرح به دنبال ساماندهی تذکرات است به گونه‌ای که بیان تذکرات در مجلس تنها محدود به طرح موضوع نشده و دستگاه‌ها به آن تذکرات پاسخ دهند.
یک عضو هیات رئیسه مجلس هم تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

کد مطلب: 109572
 
Share/Save/Bookmark